خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ الثلاثاء ٢١ شوّال ١٤٤٠ Tuesday, June 25, 2019
 
کد خبر: 912581
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۶/۱۰ - ۲۳:۴۲
نماینده اهل سنت مجلس: اهل سنت هزاران شهید را تقدیم انقلاب کرده است
اهل سنت در طی جنگ تحمیلی هزاران شهید را تقدیم کردند و با مقاومت خودشان، بخش مهمی را در جریان جنگ تحمیلی ایفا کردند. هر جریانی که به طرف انشقاق حرکت کند جریان انحرافی است.
دکتر محمد نعیم امینی فرد نماینده اهل سنت مجلس نماینده اهل سنت مجلس: اهل سنت هزاران شهید را تقدیم انقلاب کرده است
به این مطلب امتیاز دهید
50% 50% بازدید

به گزارش جام نیوز، سایت پرسشگران اهل سنت مصاحبه اختصاصی با دکتر محمد نعیم امینی فرد نماینده اهل سنت مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی انجام داده است که در ادامه به نقل قسمت‌هایی از آن می‌پردازیم.

 

سئوال: شاهد هستیم که مردم و مخصوصا مردم مناطق اهل سنت با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه هستند به نحوی که با سختی زندگی می کنند، تحلیل شما از این مشکلات اقتصادی چیست و مجلس برای رفع این مشکلات چه کارهایی انجام داده است؟

 

دکتر محمد نعیم امینی فرد: مسئله این است که مناطقی که اهل سنت ایران در آنها سکنی دارند عموما مناطق پیرامونی است، البته اهل سنت در مناطق مرکزی هم بعضا هستند ولی در واقع نوع آرایش جمعیتی آنها به لحاظ ژئوپلیتیک در مرزهای کشور و مناطق پیرامونی مستقر هستند و از دیرباز مناطق پیرامونی دچار محرومیت بودند یعنی در واقع عدم سرمایه گذاری مناسب در طول قرن ها باعث شده است که این مناطق به دلایل مختلف توسعه پیدا نکند...  الان هم وضعیت کشور ما هم به لحاظ شرایط خاصی که حاکم هست، مشکلات اقتصادی به خصوص در طی شش ماه اخیر اضافه شده است، طبعا با افزایش مشکلات اقتصادی، دهک‌های پایین جامعه و قومیت‌هایی که بالاخره میزان بیشتری از این دهک های پایین را شامل هستند، تحت فشار بیشتری هستند.

 

سئوال: آیا شما آینده را روشن می بینید؟

دکتر محمد نعیم امینی فرد: بله، روندی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی داشتیم روند رو به جلویی بوده است یعنی هم ملت ایران شعور تاریخی والاتری را به مدد انقلاب کسب کردند هم اینکه عزم مجلس و دولت برای برداشتن مشکلات است. در این وضعیت با توجه به تمهیداتی که به وجود آمده است در طی دوران انقلاب و همراهی شایسته ای که اهل سنت ایران داشته است، [چرا که] اهل سنت هم در پیروزی انقلاب اسلامی نقش مهمی را ایفا کرد و هم در تکوین و استقرار نظام اسلامی علی رغم طمعی که قدرتهای خارجی داشتند به منافع ملی ایران وفادار ماند. در طی جنگ تحمیلی صدها شهید و بلکه هزاران شهید را تقدیم کرد به دلیل اینکه نوعا اهل‌سنت در مرزها به خصوص در مرزهای غربی واقع شده بودند و با مقاومت خودشان، بخش مهمی را در جریان جنگ تحمیلی ایفا کردند، در روندهای سازندگی هم به همین شکل.

 

من فکر می کنم با توجه به این همراهی و وفاداری اهل سنت ایران حاکمیت باید در واقع یک نگاه جدی‌تری را به توسعه مناطق اهل سنت داشته باشد و حداقلش این است که انتظار ما این است که بر اساس آمایش سرزمین، بر اساس ارجحیت های نسبی که در مناطق اهل سنت وجود دارد نسبت به اعمال سیاست گذاری‌های لازم در جهت کاهش شکاف طبقاتی و کاهش شکاف پیرامون مرکز اقدام بکند. با این وضعیت من امیدوارم که ملت ایران که اهل سنت هم جزئی از این ملت قهرمان هستند مشکلاتی هم که الان وجود دارد با همراهی و اتحاد و عزم ملی پیش رو به نوعی مدیریت کنند و حتما آینده ایران از این وضعیتی که هست بهتر خواهد بود.

 

سئوال: بعضی از رسانه ها که تحت عنوان اهل سنت و شیعه مشغول فعالیت هستند مثل فدک و امام حسین و مثل کلمه و وصال حق که خودشون رو رسانه‌های دینی معرفی می کنند سعی دارن نقاط اختلاف بین اهل سنت و شیعه رو برجسته کنند و بین اهل سنت و شیعیان تفرقه بیاندازند نظر شما در مورد این رسانه ها چیه؟ مسلمین در مورد این شبکه ها چه وظیفه ای دارن؟

 

دکتر محمد نعیم امینی فرد: هر طیفی و هر جریانی که به طرف انشقاق امت اسلامی حرکت کند طبعا از نظر هم علمای ما، هم نخبگان ما و هم جریانات اصیل اسلامی، جریانی است که جریان انحرافی است یعنی فرقی نمی کند چه در ارتباط با اهل تشیع باشد چه در ارتباط با اهل سنت و جماعت… حتما ما اشتراکاتمان فوق العاده زیاد است یک سری موارد اختلافی جزئی وجود دارد که در ارتباط با فقه سیاسی است و یک مقداری هم در مورد فروعات است.

 

خوب اینها ممکن است در داخل خود یک گرایش هم [داشته باشند]، در خود اهل  سنت هم گرایشات مختلفی از لحاظ های مختلف وجود دارد در خود اهل تشیع هم چندین فرقه وجود دارد، این ها دلیل نمی شود که ما از آن اصل وحدت اسلامی دور شویم. در واقع ما اگر وحدت مسلمانان را اصل بگیریم و پیرو سه تا رکنی که به هر حال ادیان ابراهیمی همه داشته اند و به طور خاص اسلام دارد [باشیم] به نظر من مسائل انحرافی قابل تعدیل خواهد بود و نمی تواند در حرکت امت اسلامی خللی ایجاد بکند.

 

سئوال: آیا ایران توانسته است گامهای قابل قبولی در راستای وحدت بردارد و توانسته است کارهای مثبتی انجام دهد؟

دکتر محمد نعیم امینی فرد: ...حرکت نظام در جهت اتحاد حرکت قابل قبولی بوده است ولی حتما اگر ما به آموزه های اصیل انقلاب رجوع قوی تری داشته باشیم و به اصول قانون اساسی پایبندی بیشتری می‌داشتیم حتما موفقیت بیشتری در جهت ارائه یک الگوی اتحاد اسلامی در جامعه خودمان توفیق بیشتری داشتیم.

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top