خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ الاثنين ١٢ جمادى الثانية ١٤٤٠ Monday, February 18, 2019
 
کد خبر: 912951
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۶/۱۲ - ۲۱:۵۷
چرا ائتلاف اکثریت در پارلمان عراق مشخص نیست؟
پارلمان عراق روز دوشنبه برای نخستین بار بعد از انتخابات پارلمانی ماه مه تشکیل جلسه داد و دو گروه اصلی و رقیب حاضر در پارلمان برای تشکیل ائتلاف اکثریت به رقابت پرداختند.
پارلمان عراق چرا ائتلاف اکثریت در پارلمان عراق مشخص نیست؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، یکی از گروههای مطرح در پارلمان عراق به رهبری مقتدی صدر روحانی بانفوذ شیعه و حیدر العبادی نخست وزیر عراق، مدعی‌‌اند که امضای ۱۷۷ نماینده پارلمان را کسب کرده اند و بر این مبنا ائتلاف اکثریت را تشکیل داده اند.

 

گروه دیگر پرنفوذ پارلمان عراق به رهبری هادی عامری از فرماندهان سابق حشد الشعبی و نوری مالکی نخست وزیر پیشین تشکیل شده است که روز دوشنبه اعلام کرده‌اند امضای ۱۴۵ نماینده را کسب کرده اند و مدعی شده‌اند که بزرگترین فراکسیون پارلمان را تشکیل داده‌اند.

 

پارلمان عراق ۳۲۹ کرسی دارد و هر ائتلافی بتواند ۱۶۵ کرسی پارلمان را در اختیار خود بگیرد در جایگاه تشکیل دولت و معرفی نامزد نخست وزیری خواهد بود.

 

به گزاش یورونیوز، هر دو گروه مدعی تشکیل بزرگترین ائتلاف پارلمانی هستند و نوری مالکی گفته است که آنها نه امضای سرلیست هر گروه، بلکه امضای تک تک نماینده‌ها را گرفته اند. حامیان مالکی می گویند که برخی از نماینده‌ها حاضر به پیروی از دستورالعمل و الزامات لیست‌ها نیستند.

 

اختلافات بر سر تشکیل ائتلاف اکثریت در پارلمان عراق باعث شده است که رئیس سِنی پارلمان در نامه‌ای به دادگاه فدرال، خواستار توضیح و روشن شدن وضعیت شود.

 

تشخیص اینکه حق با کدام طرف است با "دادگاه اتحادیه" بالاترین مرجع قضائی در عراق است.

 

علت این تعارض این است که برخی از گروه‌های سیاسی بر سر اینکه در کدام تشکل جای بگیرند دچار تفرقه و انشعاب شده‌اند و به صورت قطعی مشخص نیست چند نماینده از این تشکل‌ها نصیب کدام طرف می‌شود.

 

به گزارش بی بی سی، ائتلاف "پیروزی" (نصر) که ۴۲ کرسی در مجلس دارد و رهبری آن را حیدر عبادی، نخست وزیر، در دست دارد. اما فالح فیاض که پیشتر مشاور امنیت ملی عبادی و از جانب او مسئول امور مربوط به حشد الشعبی بود از این ائتلاف جدا شده و به طرف مقابل پیوسته و مشخص نیست چه تعداد از اعضای ائتلاف همراه با او رفته‌اند.

 

دو ائتلاف اصلی در پارلمان عراق

 

 

 

پویندگان (سائرون):

این ائتلاف از حزب نوپای استقامت تشکیل شده که از پیروان مقتدی صدر و حزب کمونیست عراق که سابقه‌ای طولانی دارد، تشکیل شده است. همچنین حزب جمهوری و چهار حزب کوچکتر دیگر هم در آن حضور دارند. این ائتلاف ۵۴ کرسی دارد.

دو ائتلاف مهم دیگر در این تشکل عبارتند از:

میهن دوستی (وطنیة): عمدتا از شماری از گروه‌های کوچک سکولار و فرامذهبی به رهبری ایاد علاوی تشکیل شده است و ۲۱ کرسی را در مجلس در اختیار دارد.

حکمت: با محوریت مجلس اعلای اسلامی عراق و به رهبری عمار حکیم با نوزده کرسی.

دیگر گروه‌های کوچکی که در این ائتلاف شرکت دارند عبارتند از:

جبهه ترکمان: از شش حزب ترکمانان عراق تشکیل شده که در مجموع پنج کرسی در مجلس دارند.

حزب عابرون: به رهبری قاسم فهداوی وزیر برق و از شخصیت‌های سنی مذهب

حزب پرچم‌های نیکی (بیارق الخیر): به رهبری خالد عبیدی وزیر دفاع سابق و از شخصیت‌های سنی مذهب.

ائتلاف تمدن: گروهی با مشی لیبرال به رهبری فائق شیخ علی نماینده شیعه مذهب مجلس.

نینوا هویت ماست: به رهبری هاشم جماس سرلشگر بازنشسته ارتش

بغداد: به رهبری حمید زوبعی نماینده مجلس

از هر کدام از اقلیت‌های دینی مندایی، ایزدی و مسیحی هم یک نماینده در این ائتلاف شرکت دارد.

نام اسامه نجیفی از شخصیت‌های برجسته سیاسی سنی مذهب که پیشتر رئیس مجلس و معاون رئیس جمهور بوده است نیز به عنوان عضوی از این تشکل اعلام شده در حالی که ائتلاف گزیر (قرار) در مجلس که او رهبری اش را در دست دارد، به عنوان بخشی از تشکل رقیب اعلام شده است. همین دوگانگی در مورد این دو گروه نیز مطرح است:

صلاح الدین هویت ماست: به رهبری شیخ شعلان کریم، نماینده سنی مذهب.

انبار هویت ماست: به رهبری محمد حلبوسی، استاندار انبار.

 

 

سازندگی (بناء)

در مقابل این تشکل، تشکل دیگری به نام سازندگی (بناء) شکل گرفته که شمار کرسی‌های خود را در مجلس ۱۴۵ کرسی اعلام کرده و محور آن ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری و ائتلاف حکومت قانون به رهبری نوری مالکی است.

ائتلاف فتح: به رهبری هادی عامری وزیر پیشین ترابری و فرمانده سازمان بدر که شاخه نظامی آن موسوم به سپاه بدر باسابقه‌ترین گروه شبه‌نظامی عراقی است.

ائتلاف حکومت قانون: به رهبری نوری مالکی نخست وزیر پیشین که گروه شبه‌نظامی عصائب اهل حق، یکی از مولفه‌های اصلی حشد الشعبی نیز به آن منسوب است.

گروههای کوچکتر عضو این تشکل عبارتند از:

گروه جماهیر: مجموعه ای از نمایندگان سنی مذهب به رهبری احمد جبوری.

جنبش اراده: به رهبری حنان فتلاوی نماینده زن استان شیعه نشین بابل.

جنبش بابلیون: حزبی از مسیحیان کلدانی.

ائتلاف توانمندی‌ها (کفائات): به رهبری هیثم جبوری نماینده سنی مذهب مجلس.

 

گروه‌های سیاسی کرد که چهل و چهار کرسی در مجلس دارند اعلام کرده‌اند که پس از اینکه مشخص شد کدام تشکل اکثریت خواهد داشت به آن ائتلاف خواهند پیوست.

 

106

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top