خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ السبت ١٧ جمادى الثانية ١٤٤٠ Saturday, February 23, 2019
 
کد خبر: 913297
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۶/۱۴ - ۱۸:۳۲
تنها راه اروپا برای نجات برجام
"اتحادیه اروپا ماه‌هاست با تب و تاب در فکر یافتن راهی در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران است، اما تاکنون موفق نبوده است."
ایران و اروپا تنها راه اروپا برای نجات برجام
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه روز سه‌شنبه ۱۳ شهریور خبر داد که تهران به کشورهای اروپایی‌ تا ۱۴ آبان مهلت داده است تا راه‌حل عملی برای خرید نفت و تجارت با ایران ارائه کنند.

 

این تاریخ مقارن با اجرای مرحله دوم تحریم‌های آمریکاست که قرار است صنعت نفت ایران را هدف گیرد.

 

آقای عراقچی اضافه کرد: «آنها می‌دانند اگر این را تامین نکنند و اگر راهش را پیدا نکنند ما در برجام نخواهیم ماند. اگر تا ۱۴ آبان نتوانند کاری انجام بدهند فایده‌ای ندارد».

 

وی در عین حال گفت که کشورهای اروپایی هنوز راهکارهای «عملیاتی و عینی» برای مقابله با تحریم‌های آمریکا ارائه نکرده‌اند.

 

وی در عین حال گفت: «حرف ما به اروپایی‌ها خیلی روشن است؛ اگر معتقدید که ‌برجام یک موضوع امنیتی، حیثیتی و سیاسی اروپاست برای آن هزینه پرداخت کنید ... اگر آمریکا می‌خواهد آنها را جریمه کند جریمه‌ها را باید متقبل شوید و شرایطی را فراهم کنید که کمپانی و بانک شما بیایند با ایران در آرامش کار کنند و نگران نباشند».

 

در حالی معاون وزیر خارجه به اروپایی ها تا 14 آبان مهلت داده است که به نوشته "هندلزبلات" دولت آلمان و اتحادیه اروپا در پی یافتن راه‌هایی مستقل از تحریم‌های آمریکا برای تبادل مالی با ایران هستند. چند پیشنهاد در حال بررسی است، اما بحث‌های درونی نشان می‌دهند که هنوز راه حلی یافت نشده است.

 

به ابتکار وزارت امور خارجه آلمان "گروه کاری تحریم‌ها" تأسیس شده که قرار است کانال‌هایی برای تبادلات مالی بیابد که خارج از شعاع عمل تحریم‌های آمریکا باشد. به نوشته روزنامه آلمانی "هندلزبلات"، این وظیفه‌ شاقی برای اعضای گروه‌ کاری‌ است که در برلین فعالیت می‌کنند.

 

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، اخیرا پیشنهادی رادیکال را مطرح کرد. پیشنهاد ماس این بود که برای نجات برجام و خنثی کردن ترکش‌های برخاسته از تحریم ایران از سوی آمریکا یک سیستم مالی اروپایی در برابر "سوئيفت" (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) ایجاد شود. سوئيفت شریان اصلی بازرگانی خارجی است. درباره پیشنهاد هایکو ماس در "گروه کاری تحریم‌ها" هم بحث می‌شود.

 

کارشناسان به خوبی می‌دانند که تاسیس نهادی که بتواند بدیلی برای سوئیفت باشد در کوتاه‌مدت میسر نیست. ا

 

در محافل اقتصادی بروکسل گفته می‌شود که حتی در طولانی‌مدت هم وجود دو جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی که با هم رقابت کنند تنها باعث سردرگمی می‌شود.

 

به همین دلیل کمیسیون اتحادیه اروپا نمی‌خواهد به بررسی ایده هایکو ماس ادامه دهد.

 

مقامات اتحادیه اروپا در بروکسل به راه حلی دیگر می‌اندیشند. کشورهای عضو این اتحادیه می‌توانند شرکتی را تاسیس کنند که در رابطه با تامین مالی معاملات با ایران کمک کند. اتحادیه اروپا در سال‌های گذشته همواره به این وسیله متوسل شده است.

 

به گزارش دویچه وله، در موضوعات مربوط به ایران ۲۸ کشور اتحادیه اروپا در کنار هم و در برابر آمریکا ایستاده‌اند و می‌خواهند توافق هسته ای را که ترامپ به طور یکجانبه از آن خارج شد را نجات بدهند. فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفته است که اتحادیه اروپا مصمم به ماندن بر سر این توافق است.

 

با آنکه اروپایی‌ها در این باره با هم توافق دارند اما یافتن راهی برای رسیدن به مقصودشان دشوار است. آمریکا بانک‌ها و شرکت‌های سراسر دنیا را تهدید می‌کند که در صورت ادامه داد و ستد با ایران با مجازات روبرو می‌شوند، برای نمونه دیگر اجازه فعالیت در بازارهای آمریکا را نخواهند داشت.

 

آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ با حدتی بی‌سابقه قدرت دلار را به بقیه دنیا نشان می‌دهد. در بازارهای مالی جهان نمی‌توان از کنار دلار گذشت.

 

سیاست تحریمی ترامپ به اروپایی‌ها محدودیت حاکمیت مالی‌شان را نشان می‌دهد، چه در مورد تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه چه در مورد مناقشه بر سر توافق هسته ای با ایران.

 

اتحادیه اروپا ماه‌هاست با تب و تاب در فکر یافتن راهی در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران است، اما تاکنون موفق نبوده است.

 

اتحادیه اروپا در آغاز تابستان قانونی را دوباره فعال کرد که طبق آن شرکت‌های اروپایی مجاز نیستند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را رعایت کنند. اما تقریبا هیچ یک از شرکت‌ها وقعی به این ممنوعیت نمی‌گذارند، چون ترس بیرون رانده شدن از بازار آمریکا بسیار بزرگ است.

 

افزون بر این، اتحادیه اروپا از بانک سرمایه‌گذاری اروپا EIB خواسته که از پروژه‌های در ایران با وام‌های کم بهره حمایت کند. این بانک در واقع بانکی است که برای امور داخل اروپا تاسیس شده است. این بانک که در لوکزامبورگ است هنوز به خواست اتحادیه اروپا پاسخ نداده است.

 

به نوشته "هندلزبلات"، اروپا در صورتی می‌تواند کانال‌های پرداختی خودش را به وجود بیاورد که بتواند جایگاه یورو را به عنوان ارز ذخیره مستحکم سازد و این تنها در صورتی ممکن است که یورو قادر به مقاومت بیشتر در برابر بحران‌ها باشد. در این زمینه سالهاست بحث می‌شود و پیشنهادهایی ارائه می‌گردد، اما هنوز پیشرفت بزرگی حاصل نشده است.

 

 

106

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top