خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ الثلاثاء ١٤ شوّال ١٤٤٠ Tuesday, June 18, 2019
 
کد خبر: 917591
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۶/۳۱ - ۲۱:۴۲
معاون دادستان آمریکا پیشنهاد شنود مخفیانه ترامپ را تکذیب کرد
این که دونالد ترامپ در کاخ سفید هم زیر نظر افرادی قرار دارد، موضوعی مخفی نیست. اکنون گفته می‌شود رود روزنستاین، معاون وزارت دادگستری آمریکا پیشنهاد شنود مخفیانه ترامپ را داده است.
رود روزنستاین معاون دادستان آمریکا پیشنهاد شنود مخفیانه ترامپ را تکذیب کرد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، رود روزنستاین، معاون دادستانی کل آمریکا گزارش‌ها درباره توصیه او برای ضبط مکالمات دونالد ترامپ با هدف عزل او به بهانه "عدم کفایت" با استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی را تکذیب کرد. روزنستاین دومین مقام مهم دادگستری آمریکاست.

 

او روز جمعه و پس از آن که روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از منابع ناشناس نوشت که روزنستاین در همان ماه‌های نخست ورود دونالد ترامپ به کاخ‌سفید پیشنهاد ضبط مکالمات رئیس‌جمهوری را طرح کرده گفت این ادعاها "خلاف واقع و نادرست" است.

 

بنابر گزارش نیویورک‌تایمز و به نقل از منابع ناشناس این روزنامه آمریکایی، روزنستاین چنین پیشنهادی را پس از آن که ترامپ، جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی را اخراج کرد، طرح نموده است.

 

اخراج کومی که ماه مه سال گذشته روی داد همچنان یکی از محورهای اصلی تحقیقات بازرس ویژه رابرت مولر است که همزمان با بررسی اتهام ارتباط میان ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه، به موضوع اتهام "دخالت در تحقیقات قضایی" ترامپ هم می‌پردازد چرا که کومی در زمان اخراج ریاست تحقیقات اف‌بی‌آی در زمینه "دخالت روسیه در انتخابات آمریکا به نفع ترامپ" را برعهده داشت.

 

آن طور که گزارش نیویورک‌تایمز مدعی شده روزنستاین به دنبال این بوده که چند نفراز اعضای هیات دولت را ترغیب کند که با استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی برای عدم کفایت رئیس‌جمهوری تلاش کنند.

 

این گزارش همچنین مدعی است که روزنستاین پیشنهاد کرده بود که برای اثبات هرج و مرج و ناکارآیی داخل کاخ‌سفید، سخنان ترامپ ضبط شود.

 

نیویورک تایمز نوشته این پیشنهاد را روزنستاین در جلسه‌ای که میان مقام‌های دادگستری و اف‌بی‌آی در ماه مه ۲۰۱۷ برگزار شده، طرح کرده است.

 

این روزنامه این ادعا را به نقل از چندین منبع ناشناس نوشته که مدعی‌اند از محتوای این جلسه مطلع‌اند.

 

در همین حال یکی از سخنگویان دادستانی در پاسخ به بی‌بی‌سی به نقل از یکی از حاضران در جلسه ماه مه سال گذشته که نیویورک تایمز نوشته در آن سخن از ضبط و شنود مکالمات رئیس جمهوری مطرح شده، نوشته است: "من این جلسه را به یاد دارم و همچنین به یاد دارم که از ضبط مکالمات سخن به میان آمد اما آن فقط به قصد شوخی و کنایه طرح شد و هیچ بحثی در ادامه در این باره صورت نگرفت."

 

روزنستاین روز جمعه ساعتی پس از انتشار گزارش نیویورک‌تایمز ادعاهای طرح شده در آن را "ناصحیح و به لحاظ دقت نادرست" خواند و گفت: "بیش از این درباره گزارشی که منابعش ناشناس‌ و آشکارا علیه دادستانی‌اند و تنها به دنبال پیش برد مقاصد خود هستند، اظهار نظر نخواهد کرد."

 

به گزارش دویچه وله، روزنستاین در ارتباط با رابطه شخصی خود با ترامپ نیز گفته است هیچ زمینه‌ای برای استفاده از بند ۲۵ متمم قانون اساسی آمریکا برای نشان دادن ناتوانی ترامپ در پست ریاست جمهوری وجود نداشته است.

 

این متمم قانون اساسی آمریکا که پس از ترور جان اف کندی به قوانین این کشور افزوده شد به هیات دولت اجازه می دهد که چنانچه رئیس جمهوری به علل جسمی یا روانی قادر به اداره امور نباشد، عدم کفایت او را بررسی و اعلام کنند و وظایف او را به معاون رئیس‌جمهور محول کنند.

 

ترامپ که در ایالت میسوری در انتخابات پارلمانی به نفع نماینده حزب جمهوری‌خواه آمریکا شرکت کرده بود، در سخنانی در واکنش به گزارش اخیر در یک پیام توئیتری نوشت: «ببینید که چه افشاگری‌هایی در وزارت دادگستری ما انجام می‌شود.»

 

رسانه‌های آمریکایی می‌گویند سرنخ اصلی درباره این موضوع را از یادداشت‌های اندرو مک‌کب، معاون اخراجی اف‌بی‌آی استخراج شده است.

 

مک‌کب ماه مارس گذشته و تنها چند روز مانده به بازنشسته شدن از اف‌بی‌آی از سوی ترامپ اخراج شد.

 

وکیل مک‌کب گفته موکلش اطلاع ندارد که چه مقدار از یادداشت‌های او به دست رسانه‌ها افتاده است.

 

وی گفته یک نسخه یادداشت‌های مک‌کب در مقام معاون اف‌بی‌آی پس از اخراجش در اختیار بازرس رابرت مولر قرارگرفته و نسخه دیگر در داخل اف‌بی‌آی نگه‌داری می‌شود.

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top