خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ السبت ١٠ جمادى الثانية ١٤٤٠ Saturday, February 16, 2019
 
کد خبر: 917724
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۷/۱ - ۱۹:۳۲
برگزیت، پایان کار خانم نخست وزیر خواهد بود؟!
با توجه به روند مذاکرات بین اتحادیه اروپا و بریتانیا درباره برگزیت ظاهرا نخست وزیر بریتانیا و حزب کارگر این کشور درباره انجام انتخابات زودرس پارلمانی می‌اندیشند.
برگزیت برگزیت، پایان کار خانم نخست وزیر خواهد بود؟!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، سرنوشت برگزیت را احتمال دارد عملکرد حزب کارگر بریتانیا تعیین کند، البته اگر بداند چه می‌خواهد بکند. در حالی‌که مذاکرات میان بریتانیا و اتحادیه اروپا درباره برگزیت هنوز به نتیجه نرسیده، بسیاری از اعضای حزب کارگر فکر می‌کنند که این حزب اپوزیسیون چپ میانه قدرت و نیز وظیفه دارد که خواستار برگزاری یک همه‌پرسی جدید بشود و نتیجه‌ یک چنین همه‌پرسی انصراف بریتانیا از ترک اتحادیه اروپا باشد.

 

رهبری حزب کارگر مدت هاست که با این ایده مقابله کرده است. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، از برگزاری انتخابات پیش از موعد حمایت می‌کند. او روز یکشنبه به بی‌بی‌سی گفت که انتخابات جدید را بر همه‌پرسی درباره برگزیت ترجیح می‌دهد. او با اشاره به ضعف نخست وزیر بریتانیا، ترزا می گفت: «دولت به نظر قوی نمی‌آید.»

 

کوربین گفت: «ترجیح ما انتخاباتی پارلمانی است که پس از آن بتوانیم با اروپا درباره روابط آینده‌مان مذاکره کنیم.»

 

او افزود که ابتدا منتظر نتیجه اجلاس سالانه این حزب خواهد بود. کوربین افزود که اگر اعضای حزب خواهان انجام همه‌پرسی باشند، رهبری حزب به نظر آنان احترام خواهد گذاشت.

 

اجلاس سالانه چهارروزه این حزب روز یکشنبه ۲۳ سپتامبر (اول مهر) در لیورپول آغاز شده است.

 

کوربین به اتحادیه اروپا با دیده تردید می‌نگرد. او در سال ۱۹۷۵ مخالفتش را با ورود بریتانیا به اتحادیه اروپا اعلام کرده بود. کوربین تاکنون با همه پرسی دوم درباره برگزیت مخالفت کرده، اما در این میان، به‌ویژه از وقتی که اتحادیه اروپا طرح‌های ترزا می برای برگزیت را نپذیرفته، جو تغییر کرده است.

 

 

به گزارش ساندی تایمز، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و رهبر حزب محافظه‌کار این کشور، به لحاظ سیاسی درمانده شده و از این رو در حال تدارک طرحی اضطراری برای برگزاری انتخابات جدید در ماه نوامبر است. ترزا می می‌خواهد از این طریق هم مذاکرات برگزیت و هم پست خود را نجات دهد.

 

ترزا می در سال گذشته برای دستیابی به پشتیبانی بیشتر اعلام کرده بود که انتخابات جدید برگزار می‌شود. اما برنامه او موفقیت‌آمیز نبود. از آن زمان تاکنون نخست وزیر بریتانیا با اکثریت بسیار ضعیفی حکومت کرده و از جناح‌های مختلف به او حمله می‌شود. از این رو در بریتانیا اغلب درباره کناره‌گیری احتمالی می گمانه‌زنی می‌شود.

 

احتمال دارد که نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه ۲۴ سپتامبر با معضلی جدید روبه‌رو شود. به گزارش روزنامه "تلگراف"، اعضای کابینه می درصددند در نشست‌شان در لندن از می بخواهند که یک "طرح ب"، طرحی بدیل، برای مذاکرات راجع به خروج از اتحادیه اروپا ارائه دهد. در غیر این صورت، امکان استعفای چند وزیر از کابینه وجود خواهد داشت، از جمله استر مک‌وی، وزیر کار و پنی موردانت، وزیر امور توسعه بین الملل.

 

پیش از این در اعتراض به طرح‌های می برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، دیوید دیویس، وزیر امور برگزیت و بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، از مقام خود کناره‌گیری کرده‌اند. هر دو از طرفداران سرسخت برگزیت هستند.

 

بریتانیا حدود شش ماه دیگر (۲۹ مارس ۲۰۱۹) می‌خواهد از اتحادیه اروپا خارج شود. می چندی پیش نیز در اجلاسی غیر رسمی در زالتسبورگ با پاسخ رد اتحادیه اروپا روبرو شد و پس از آن با لحنی تند خواستار احترام بیشتر از سوی این اتحادیه شد.

 

 

می در سخنرانی خود گفت این "غیرقابل قبول" است که اتحادیه اروپا در مراحل آخر مذاکرات، پیشنهاد او موسوم به طرح چکرز را "بدون توضیح مشروح یا ارائه برنامه جایگزین" رد کرده است.

 

می تاکید کرد که او "نتیجه همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا را تغییر نخواهد داد و باعث تجزیه کشورش هم نخواهد شد."

 

106

0 نظر
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top