خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ الأربعاء ١٨ شعبان ١٤٤٠ Wednesday, April 24, 2019
 
کد خبر: 921103
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۷/۲۲ - ۱۴:۴۴
صفتی که یک زمامدار بیش از دیگران به آن نیاز دارد
هر فردی در موقعیت خاص خودش باید نسبت به برخی از صفات حسنه توجه بیشتری داشته باشد مثلا عدالت صفتی است که یک زمامدار بیش از دیگران به آن نیاز دارد.
عدالت صفتی که یک زمامدار بیش از دیگران به آن نیاز دارد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، صفات حسنه برای همه زیبا و نیکوست ولی برخی صفات، نسبت به موقعیت فرد زیبایی و زیبندگی بیشتری پیدا می‌کند. پیامبر اکرم (ص) در روایتی به این مطلب اشاره می‌نمایند.

 

رسول اکرم (ص) می‌فرمایند: الْعَدْلُ حَسَنٌ وَ لكِنْ فِى الْامَراءِ احْسَنُ؛ السَّخاءُ حَسَنٌ وَ لكِنْ فِى الْاغْنِياءِ احْسَنُ؛ الْوَرَعُ حَسَنٌ وَ لكِنْ فِى الْعُلَماءِ احْسَنُ؛ الصَّبْرُ حَسَنٌ وَ لكِنْ فِى الْفُقَراءِ احْسَنُ؛ التَّوْبَةُ حَسَنٌ وَ لكِنْ فِى الشَّبابِ احْسَنُ؛ الْحَياءُ حَسَنٌ وَ لكِنْ فِى النِّساءِ احْسَنُ. (نهج الفصاحه ص578 ، ح 2006)

 

عدالت نيك است، ولى از زمامداران نيكوتر است؛ سخاوت نيك است، ولى از اغنيا نيكوتر است؛ تقوا نيك است ولى از علما نيكوتر است؛ صبر نيك است، ولى از فقرا نيكوتر است؛ توبه نيك است، ولى از جوانان نيكوتر است؛ شرم نيك است، ولى از زنان نيكوتر است.

 

از این روایت استفاده می‌شود که هر فردی در موقعیت خاص خودش باید نسبت به برخی از صفات حسنه توجه بیشتری داشته باشد چرا که داشتن آن صفت بیشتر در جامعه تأثیر گذار است. به عنوان نمونه رعایت عدالت از سوی زمامدار موجب آرامش مردم و آبادانی کشور می‌گردد بنابراین عدالت صفتی است که یک زمامدار بیش از دیگران به آن نیاز دارد یا صفت شرم در مقابل نامحرمان توسط زنان موجب حفظ حریم آنها از دیگران گردیده و موجبات امنیت آنها را فراهم می‌آورد. بنابراین هر فرد نسبت به موقعیت خود باید ببیند به چه صفاتی بیشتر نیاز دارد و در به دست آوردن و حفظ آنها بیشتر کوشش کند.

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
زمامدار  |  شرم  |  عدالت  |  روایت  |  زنان  | 
خبرهای داغ
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top