خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ الجمعة ٢٠ شعبان ١٤٤٠ Friday, April 26, 2019
 
کد خبر: 926018
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۸/۱۴ - ۲۰:۰۵
جنگ علنی اوباما و ترامپ در میدان داغ انتخابات
سه‌شنبه ۶ نوامبر انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا برگزار می‌شود؛ انتخاباتی که به میدان نبرد میان دونالد ترامپ و باراک اوباما تبدیل شده است.
ترامپ و اوباما جنگ علنی اوباما و ترامپ در میدان داغ انتخابات
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، در این انتخابات ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا و تمام کرسی های مجلس نمایندگان به رای گذاشته می شود. کنگره آمریکا متشکل از دو مجلس نمایندگان و مجلس سنا است.

 

مجلس نمایندگان آمریکا دارای ۴۳۵ کرسی است و مدت زمان دوره نمایندگی ۲ سال است. به همین دلیل در هر دو سال یکبار تمام کرسی های مجلس نمایندگان به رای گذاشته می شود. در حال حاضر اکثریت مجلس نمایندگان با ۲۳۵ کرسی در اختیار جمهوری‌خواهان قرار دارد و در مقابل دموکرات ها ۱۹۳ کرسی در اختیار دارند. ۷ کرسی هم در مقطع فعلی خالی هستند.

 

جمهوری‌خواهان که در حال حاضر در هر دو مجلس اکثریت را در اختیار دارند، تلاش دارند موقعیت خود در انتخابات کنونی حفظ کنند، و در مقابل دموکرات‌ها سعی می کنند در انتخابات فردا موقعیت خود را بهبود ببخشند، از این روست که دوچهره شناخته شده دموکرات "باراک اوباما" و "هیلاری کلینتون" نامزد شکست خورده‌ی دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ وارد میدان مبارزات انتخاباتی شده‌اند.

 

هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در روزهای تعطیل شنبه و یک‌شنبه همه نیروهای میدانی خود را در ایالت های حساس به کار گرفتند تا نتیجه دلخواه از انتخابات روز سه‌شنبه را فراهم کنند.

 

هر چند در انتخابات فردا در برخی ایالات برای انتخابت فرماندار جدید نیز رای گیری خواهد شد، اما توجه عمومی در محافل سیاسی و افکار عمومی متوجه انتخابات دو مجلس است، زیرا ترکیب آرایش نیروها در دو مجلس آینده، چه در زمینه سیاست‌های داخلی و چه در سیاست بین المللی برای مردم آمریکا از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

 

چنانچه این حزب بتواند ۲۳ کرسی تازه به دست آورد خواهد توانست اکثریت مجلس نمایندگان را در اختیار داشته باشد. در حال حاضر جمهوری‌خواهان با ۵۱ کرسی در سنا و ۲۳۵ کرسی در مجلس نمایندگان اکثریت هر دو مجلس را در اختیار دارند. دموکرات‌ها دارای ۱۹۳ کرسی در مجلس نمایندگان و ۴۹ کرسی در سنا هستند.

 

شبکه آمریکایی ان‌بی‌سی می گوید در تازه ترین نظرسنجی که به طور مشترک با واحد افکار سنجی روزنامه «وال استریت ورنال»‌ انجام داد، رای دهندگان ۷ درصد بیشتر به دموکرات ها در انتخابات پیش رو اقبال نشان داده اند.

 

بنابر این نتایج نظرسنجی، رای دهندگان آمریکایی ۵۰ درصد گفته‌اند به دموکرات ها تمایل دارند و ۴۳ درصد گفته اند به جمهوریخواهان رای می دهند.

 

به گزارش صدای آمریکا، در این نظرسنجی همچنین درباره رضایتمندی از ترامپ نیز پرسیده شده که ۴۶ درصد کار او را تایید کرده و ۵۲ درصد مخالف هستند.

 

به دنبال نگرانی از احتمال تغییر اکثریت به‌ویژه در مجلس سنا دونالد ترامپ، در روزهای پایان هفته شخصا وارد میدان داغ انتخابات شد و ماشین تبلیغاتی خود را به ویژه بر کرسی های مجلس سنا با هدف حفظ اکثریت جمهوری‌خواهان در آن به‌کار گرفت.

 

در حالی که ترامپ از ماه سپتامبر تاکنون تنها ۳۰ نشست انتخاباتی را برای کمک به جمهوری‌خواهان برای عبور از بحران برگزار کرد، رئیس جمهوری آمریکا تنها طی چند روز نزدیک به انتخابات روز ششم نوامبر در ۹ سخنرانی هشت ایالت که جمهوری‌خواهان نیاز انتخاباتی دارند به حمایت از نامزدهای حزب جمهوری‌خواه پرداخت.

 

رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید تنها در ماه اکتبرگذشته ۲۵۰ هزار شغل در آمریکا ایجاد شده و در حال حاضر نرخ بیکاری به حدود ۳.۷ درصد رسیده است.

 

به گزارش رادیو فرانسه، در طرف مقابل، دموکرات ها نیز فعال شده اند. باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا طی چند سخنرانی تند در میامی و آتلانتا از شهروندان آمریکا خواست تا به دموکرات ها رای دهند.

 

اوباما در یک سخنرانی مفصل در فلوریدا همه کوشش خود را به کار برد تا زمینه برای پیروزی نامزد دموکرات "اندرو گیلوم" به عنوان نخستین فرماندار آفریقایی تبار در این ایالت فراهم آورد. باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در سخنرانی های خود در هر دو ایالت بطور گسترده ای به انتقاد از سیاست‌های رئیس جمهوری کنونی پرداخت.

 

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا برای اولین بار در یکی از سخنرانی‌هایش به صراحت از ترامپ نام برد و سیاست‌های وی را مورد انتقاد قرار داد. برخی از مطبوعات از این سخنرانی به عنوان جنگ علنی دموکرات‌ها علیه ترامپ یاد کرده‌اند. رئیس جمهوری سابق آمریکا از سیاست دونالد ترامپ، به این عنوان که در جهت ایجاد ترس و هراس در میان مردم از مهاجران و پناهجویان اعمال می‌شود، انتقاد کرد.

 

باراک اوباما در یک تجمع انتخاباتی برای کاندیدای دموکرات‌ها، ادعای جمهوری‌خواهان در مورد خطرناک بودن یک کاروان پناهجویان آمریکای مرکزی را مورد استهزا قرار داد.

 

106

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top