خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ الاثنين ١٣ شوّال ١٤٤٠ Monday, June 17, 2019
 
کد خبر: 928650
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۸/۲۷ - ۲۰:۲۴
روزهای بسیار بحرانی برای ترزا می
نخست وزیر بریتانیا، به همکارانش در حزب محافظه‌کار که با توافق برگزیت مخالف هستند، هشدار داده که برکناری او، خطر به تاخیر انداختن مذاکرات برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) را به دنبال خواهد داشت و این روند را آسان‌تر نخواهد کرد.
ترزا می روزهای بسیار بحرانی برای ترزا می
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، ترزا می، نخست‌ وزیر بریتانیا روز یکشنبه اعلام کرد که قرار است این هفته بار دیگر به بروکسل سفر کند تا با رهبران اتحادیه اروپا دربارۀ پیش‌نویس بحث برانگیز توافق برکسیت به گفتگو بپردازد.

 

به نوشته یورونیوز، می که به دلیل اختلاف در دولت و استعفای وزرایی همچون وزیر برکسیت، وزیر امور ایرلند شمالی و وزیر کار هفته‌ای سخت را پشت سر گذاشته، اعلام کرد که هفت روز پیش رو نیز «بسیار بحرانی» خواهند بود و بر آیندۀ کشور تاثیر خواهد گذاشت.

 

نخست وزیر بریتانیا گفته تا جایی که می‌داند مخالفانش در حزب محافظه کار هنوز از پشتیبانی کافی برای به جریان انداختن روند رای عدم اعتماد علیه او برخوردار نیستند.

 

به گزارش بی بی سی، می در حالی از طرحش برای برگزیت دفاع می‌کند که شماری از اعضای کابینه، از جمله دومینیک راب، وزیر برگزیت، در اعتراض به این طرح از مقام خود استعفا دادند.

 

ترزا می در دفاع از پیش نویس توافق برگزیت گفته که این طرح عملی کردن آن چیزی است که مردم بریتانیا در همه‌پرسی دو سال پیش به آن رای دادند.

 

یکی از ابهام‌های پیش‌نویس توافق‌نامه برگزیت به نحوه کنترل مرزهای ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند مربوط می‌شود و این وزیران بخصوص نگران این موضوع هستند. ایرلند شمالی بخشی از بریتانیا محسوب می‌شود و جمهوری ایرلند کشوری مستقل و عضو اتحادیه اروپا است.

 

بریتانیا و اتحادیه اروپا ظاهرا توافق کرده‌اند به طور موقت قوانین گمرکی مشترک اتحادیه اروپا با بریتانیا و همچنین قوانین خاصی که برای ایرلند شمالی تعیین شده‌اند، تا زمانی که هیچ ‌توافق‌نامه تجاری نهایی دیگری تصویب نشده، همچنان به قوت خود باقی بمانند.

 

به گزارش دویچه وله، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، بزرگ‌ترین حزب اپوزیسیون، با ابراز تردید نسبت به طرح توافق‌شده برگزیت با اتحادیه اروپا، گفته است که "بعید" به نظر می‌رسد این توافقی خوب برای بریتانیا باشد.

 

حزب کارگر استعفای اعضای کابینه، به خصوص وزیر برگزیت را نشانه فروپاشی دولت حاکم ارزیابی کرده و می‌گوید نخست‌وزیر اقتدار خود را از دست داده است.

 

حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی نیز نسبت به این توافق ابراز تردید کرده است. ترزا می‌ برای تصویب این طرح در پارلمان به رأی این حزب نیاز دارد.

 

قرار است پیش‌نویس توافق‌نامه برگزیت به مجلس عوام بریتانیا ارائه و درباره آن رای‌گیری شود. شماری از نمایندگان حزب حاکم محافظه‌کار نیز معتقدند شرایطی که ترزا می‌ برای خروج از اتحادیه اروپا به آن تن داده پذیرفتنی و قابل دفاع نیست.

 

نامشخص است که ترزا می چگونه موفق خواهد شد اکثریت آرای این مجلس را برای تصویب پیش‌نویس توافق‌نامه برگزیت به دست آورد.

 

106

0 نظر
کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top