خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ الجمعة ١٩ رمضان ١٤٤٠ Friday, May 24, 2019
 
کد خبر: 930410
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۹/۹ - ۲۱:۴۵
ایران در لیست قدرت های برتر نظامی جهان
«ایران نیز جزء کشورهایی است که در لیست بزرگترین قدرت های نظامی جهان قرار دارد...»
جنگنده ایرانی ایران در لیست قدرت های برتر نظامی جهان
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، مجله نیوزویک در شماره اخیر خود گزارشی در خصوص قدرت های نظامی برتر جهان منتشر کرد که شمه ای از آن در این گزارش از نظر می گذرد . در لیست قدرت های برتر نظامی جهان رتبه کره شمالی و جنوبی نسبت به سال گذشته ارتقاء یافته . ایران نیز جزء کشورهایی است که در لیست بزرگترین قدرت های نظامی جهان قرار دارد.


طبق آمار موسسه گلوبال فایر رتبه قدرت نظامی برخی کشور ها نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که عمده ترین آن ها عبارتند از : شیلی، مالزی و اتریش اما کاهش رتبه آنان به این معنی نیست که این کشورها از قدرت نظامی کمتری برخوردار هستند.

 

شاخص هایی که قدرت نظامی کشورها را تعیین می کند صرفا بر اساس میزان سلاح ها و تجهیزات نظامی آنان ارزیابی نمی شود بلکه به معیارهایی از جمله: عوامل جغرافیایی ، دیپلماتیک، ثبات مالی و توانایی ارتباط با متحدان قدرتمند نیز توجه دارد .

 

گلوبال فایر پاور، با در نظرگرفتن ۵۰ شاخص، قدرت نظامی و نیروی انسانی و تنوع سلاح هر کشور را ارزیابی می کند و بر همین اساس قدرت نظامی آنان را رتبه بندی کرده است . البته علاوه بر رتبه شاخص ها در سال گذشته، میزان بودجه دفاعی، تعداد پرسنل ارتش و تعداد هواپیما، تانک ، زیردریایی و تجهیزات مشابه نیز در نظر گرفته شده است تا به صورت جامع تری نقاط قوت و ضعف ارتش هر کشور مشخص شود .

 

براساس این گزارش جمعیت ایران نزدیک به ۸۳ میلیون نفر است با نیروی ۴۷ میلیون نفری آماده به خدمت، ۳۹ میلیون و پانصد نفر آماده رزم ، سالانه یک میلیون و چهارصدهزار نفر مشمول خدمت، ۹۳۴ هزار پرسنل نظامی، ۵۳۴ هزار نفر نیروی نظامی فعال، و ۴۰۰ هزار نیروی ذخیره نظامی.

 

در این گزارش نیروی هوایی: دارایی‌های اعلام‌شده شامل تمام هواپیماهای بال-ثابت و بال-چرخشی (بالگرد) در تمام شاخه‌های نظامی (نیروی هوایی، دریایی، وارتش) است، براساس تحلیل این موسسه قدرت هوایی یکی از مهمترین اجزاء نیروی نظامی مدرن است.

 

این گزارش می افزاید هواپیماهای ایران ۵۰۵ فروند است که از این تعداد ۱۵۰ فروند هواپیمای جنگنده، ۱۵۸ فروند هواپیمای تهاجمی،۱۹۲ فروند هواپیمای مسافربری، ۱۰۱ فروند آموزشی،۱۴۵ فروند بالگرد می باشد که از این تعداد بالگرد ۱۲ فروند تهاجمی هستند.

 

توان نظامی ارتش: ایران ۱۶۵۰تانک جنگی، ۲۲۱۵ دستگاه خودروی زرهی، تعداد۴۴۰ فروند توپ SPG، ۲۱۸۸ عدد تریلر توپخانه ای، ۱۵۳۳ لانچر پرتابگر موشک در اختیار دارد.
نیروی دریایی: نیروی دریایی ارتش ایران از ۳۹۸ کشتی و قایق جنگی بهره می‌برد که از این تعداد ۵ ناوچه، ۳ رزم ناو، ۳۳ زیردریایی، ۲۳۰ کشتی دفاع از ساحل و ۱۰ ضد مین است.

اقتصاد برتر

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top