خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ الثلاثاء ١٦ رمضان ١٤٤٠ Tuesday, May 21, 2019
 
کد خبر: 931172
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۹/۱۳ - ۲۱:۱۳
روزنامه‌های فرانسه در تسخیر "جلیقه زردها"
روزنامه‌های فرانسه در تسخیر "جلیقه زردها" و خروش اعتراضات اجتماعی در فرانسه است. جوششی که ناگهان از قلب جامعۀ فرانسوی بیرون زده شد و با تظاهرات روز شنبۀ گذشته در خیابان شانزه‌لیزه چهره‌ای ترسناک به خود گرفت.
سخت ترین تظاهرات از سال 1968 در فرانسه روزنامه‌های فرانسه در تسخیر "جلیقه زردها"
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، حالا عقب نشینی دولت امانوئل مکرون در برابر معترضان، به تیتر یک روزنامه های فرانسوی تبدیل شده است.

 

ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه، روز سه‌شنبه ۱۳ آذر (۴ دسامبر) در گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام کرد که دولت افزایش مالیات سوخت را برای شش ماه به تعویق می‌اندازد. همچنین دولت معاینه فنی خودروها را سفت و سخت‌تر خواهد کرد.

 

نخست‌وزیر فرانسه گفته است: «این تصمیمات با اثرگذاری فوری، می‌بایست آرامش را به کشور باز گرداند.»

 

فیلیپ همچنین خواستار برقراری یک "گفت‌وگوی واقعی درباره تمامی نگرانی‌هایی که در هفته اخیر بیان شده‌اند" شد.

 

"جلیقه زردها: ماکرون و فیلیپ عقب‌نشینی می‌کنند" تیتر بزرگ روزنامۀ لوموند، منعکس‌کنندۀ آخرین تصمیم دولت است که صبح امروز اعلام کرد که بهای سوخت را به مدت شش ماه افزایش نخواهد داد.

 

به این ترتیب جنبش اعتراضی ناگهانی و شتابنده‌ای که جامعۀ فرانسوی را درنوردید و به جنبش جلیقه زردها معروف شد، توانست دولت فرانسه را یک قدم به عقب براند. این جنبش البته با اعتراض به افزایش بهای سوخت شروع شد اما خواسته‌هایش حالا بسیار گسترده‌تر شده است.

 

روزنامۀ لوموند با اشاره به ریشه‌های عمیق  و دیرینه نارضایتی، می‌نویسد که "یکی از نظرسنجی‌های اخیر شاید پاسخ پرسش‌ها را در خود داشته باشد؛ از هر ده فرانسوی، هشت نفر باور دارند که مسئولان سیاسی هیچ اهمیتی برای آنان قائل نیستند. بی‌اعتقادی به امر سیاسی و به حکومت به جایی رسیده است که مردم فقط و فقط به خود و به صدای خود باور دارند. آنان دیگر حتی خواستار واسطگی سندیکاها یا احزاب سیاسی هم نیستند."

 

روزنامۀ فیگارو در سرمقالۀ خود، تحت عنوان بحران دموکراسی، پرسید: "ماجرا چیست؟ آیا ملتی است که به پاخاسته یا گروهی از آدم‌های خشن  و نیهیلیست که گله‌وار به خیابان ریخته‌اند؟ و در مقابل، آیا گروهی از نخبگان‌اند که مملکت را اداره می‌کنند یا فقط آدم‌های زرنگی که از زندگی واقعی مردم هیچ نمی‌فهمند؟ آیا جامعۀ فرانسوی در حال حرکتی سیاسی است یا فقط به نومیدی رسیده است؟"

 

 

فیگارو با تأکید بر سردرگمی تمامی جامعه می‌افزاید: "مسئله اینست که معترضان که به طور خودجوش و بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی بسیج شده‌اند دارای رهبری نیستند و وقتی دولت می‌گوید که حاضر به مذاکره است، هیچ فرد یا هیئت مشخصی را در مقام مخاطب ندارد."

 

روزنامۀ لیبراسیون نیز نظر دو متفکر را در مورد ماهیت جنبش اعتراضی فرانسه پرسیده است.

 

میشل ویویورکا (Michel Wieviorka) جامعه‌شناس صاحب‌نام فرانسوی می‌گوید: "اگرچه جنبش جلیقه زردها با اعتراض به افزایش بهای سوخت شروع شد اما خشمی عمیق‌تر در دل جامعه نهفته که طی سه دهۀ گذشته انباشته شده است؛ مردم احساس می‌کنند که قدرتمندان حرف آنها را نمی‌فهمند و آنان را تحقیر می‌کنند."

 

این جامعه‌شناس فرانسوی معتقد است که شیوۀ حکومت کردن امانوئل ماکرون و رفتار مغرورانه‌اش هم در آغاز جنبش بی‌تأثیر نبوده است. او می‌گوید: "در سال‌های اخیر نمونه‌هایی از جنبش‌های اعتراضی در آمریکا یا اسپانیا دیده شده بود که از طریق شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته بودند اما خصوصیت جنبش جلیقه زردها در سراسری بودن آن است؛ آنها یک محل، یک خیابان یا حتی یک شهر را به عنوان محل تظاهرات انتخاب نکردند بلکه از همان آغاز گفتند که باید در سراسر کشور، حتی در جاده‌ها و بزرگ‌راه‌ها حضور یافت و رفت و آمد را مختل کرد."

 

 اما شانتال موف، فیلسوف بلژیکی، متفکر دیگری که لیبراسیون از او نظرخواهی کرده می‌گوید: "سی سال سیاست‌های نئولیبرال و انفجار نابرابری‌های اقتصادی ما را به یک جنبش ضدسیاسی رسانده است. به این معنا که جلیقه زردها نسبت به هر نوع ساختار یا ساز و کار سیاسی بدبین‌اند و حتی حاضر نیستند با مسئولان سیاسی گفتگو کنند. سؤال اینجاست که جنبشی چنین کور و بی‌هدف چگونه خواهد توانست خواسته‌های خود را به زبان سیاسی بیان کند؟ و اصلاً این خواسته‌ها دقیقاً چه هستند؟"

 

این تحلیل ها و خبر عقب نشینی دولت مکرون در حالی است که هنوز تغییری در وضعیت ناآرام فرانسه ایجاد نشده است.

 

از سویی جلیقه‌زردها این تصمیم را ناکافی می‌دانند و از سوی دیگر معترضان در سراسر کشور با فراخوان برای «سه‌شنبه سیاه» به اعتراض خود ادامه می‌دهند.

 

اعتراض‌ها و درگیری با پلیس در جزیره رئونیون نیز در طول شب گذشته تا نزدیکی صبح ادامه داشت. رئونیون یکی از جزایر تحت حاکمیت فرانسه در اقیانوس هند است.

 

روز سه‌‌شنبه در منطقه برون واقع در شرق لیون نیز گروهی از دانش‌آموزان دبیرستانی با تعطیل کردن کلاس‌ها به خیابان آمده و در برابر مأموران پلیس سطل‌های زباله را آتش زدند.

 

نیروهای پلیس از روز دوشنبه بسیاری از دبیرستان‌های پاریس و حومه این شهر را محاصره کرده و در ساعات برقراری کلاس‌ها به دانش‌آموزان اجازه ورود و خروج ندادند.

 

به گزارش رسانه‌های فرانسه، روز سه‌شنبه دست کم ۱۷۵ جایگاه پمپ بنزین در سرتاسر فرانسه مجبور به تعطیلی شدند. دلیل تصمیم جایگاه‌داران به تعطیلی اخلال به وجود آمده در رسیدن تانکرهای حامل سوخت و نیز ترس از حمله معترضان ذکر شده است.

 

از سوی دیگر در روزهای گذشته‌ ویدیوهای بسیاری از برخورد خشن پلیس با معترضان در شبکه‌های اجتماعی فرانسه همرسان شده است.

 

بسیاری از کاربران نیز ویدیوهایی از کتک زدن خشن معترضان و تخریب اموال عمومی در خیابان به دست افرادی با لباس شخصی همرسان کرده‌اند. معترضان ادعا می‌کنند که این افراد در واقع نیروهای پلیس هستند که با نفوذ در میان راهپیمایان قصد داشته‌اند که یا با آنها برخورد کرده یا چهره آنها را تخریب کنند.

 

پلیس س.ار.اس فرانسه که مأمور برخورد با آشوب‌های خیابانی است، روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن تأیید این که به طور معمول افرادی از پلیس در میان تظاهرکنندگان نفوذ و اطلاعات جمع‌آوری می‌کنند، در عین حال اتهام تخریب اموال عمومی به دست این نیروها را تکذیب کرده است. پلیس با «مشکوک» خواندن این ویدیوها می‌گوید نیروهای نفوذی پلیس کاری در جهت «تحریک» تظاهرکنندگان انجام نمی‌دهند.

 

روزنامه لیبراسیون، ضمن انتشار گزارشی در این زمینه نظر چک‌نیوز را در مورد صحت و سقم این ویدیوها خواسته است. چک‌نیوز ضمن تأیید درستی این ویدیوها و وقوع صحنه‌های ضرب و جرح در مکان‌های مشخص پاریس و دیگر شهرها، در عین حال می‌نویسد که در برخی از این ویدیوها در مورد هویت مأموران لباس شخصی پلیس تردید وجود دارد.

 

چک‌نیوز از جمله مسئول بررسی درستی اخبار و ویدیوهای همرسان شده در فضای مجازی است.

 

به گزارش دویچه وله، در آخر هفته در پاریس کشمکش‌های خشونت‌آمیزی میان معترضان و مأموران پلیس روی داد که در ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. در این اغتشاشات شماری خودرو آتش گرفت و چندین مغازه غارت شدند و به بنای طاق پیروزی در پاریس آسیب رسید.

 

در پاریس و مارسی پلیس با شدت با تظاهرات‌کنندگان برخورد کرد و حدود  ۴۰۰ نفر را بازداشت کرد.

 

به گزارش بی بی سی، بامداد سه‌شنبه یک زن سالخورده که در مارسی کپسول گاز اشک‌آور به صورت او برخورد کرده بود، در بیمارستان درگذشت.

 

پلیس روز یکشنبه گزارش داده بود که در دو هفته‌ای که از شروع اعتراضات می‌گذرد، سه نفر دیگر کشته شده‌اند.

 

رسانه‌های جمعی، از بزرگترین بحران در زمان زمامداری مکرون سخن می‌گویند.

 

محبوبیت رئیس جمهوری و نخست وزیر فرانسه در روزهای اخیر به شدت کاهش یافته است. بر اساس آخرین نظرسنجی مؤسسه «ایفوپ» فرانسه، محبوبیت امانوئل ماکرون با شش درصد کاهش به ۲۳ درصد و محبوبیت ادوارد فیلیپ با ۱۰ درصد کاهش به ۲۶ درصد رسیده است.

 

106

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top