خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ الثلاثاء ١٣ ذو القعدة ١٤٤٠ Tuesday, July 16, 2019
 
کد خبر: 931732
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۹/۱۸ - ۱۸:۵۹
آمریکا و عربستان، خاورمیانه را تبدیل به انبار باروت کرده اند
فروش‌های تسلیحاتی آمریکا به کشورهای مختلف خاورمیانه به ویژه عربستان، این منطقه را به "انبار باروت" بدل کرده است.
تسلیحات آمریکایی آمریکا و عربستان، خاورمیانه را تبدیل به انبار باروت کرده اند
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، مساله فروش‌های تسلیحاتی آمریکا به کشورهای مختلف خاورمیانه به ویژه عربستان سعودی در هفته‌های اخیر بارها در رسانه‌ها بازتاب داشته است. ضمن اینکه رئیس جمهوری آمریکا نیز هرازگاهی اهمیت این خریدهای تسلیحاتی را یادآوری می‌کند.

 

این موشوع باعث شده مساله تبدیل شدن خاورمیانه به "انبار باروت" در رسانه ها مطرح شود.

 

خریداران اسلحه به خاورمیانه محدود نمی‌شوند. اما بر اساس آماری که در وب سایت بانک جهانی منتشر شده، در میان خریداران اصلی که بیشترین پول را سالانه خرج تسلیحات نظامی می‌کنند، در سال ۲۰۱۷ عربستان در مقام نخست قرار گرفته است. این کشور در سال گذشته میلادی به تنهایی بالای چهار میلیارد دلار اسلحه وارد کرده است.

 

در فهرست ۱۵ کشور نخست واردکنندگان اسلحه در سال ۲۰۱۵ عربستان تنها کشور خاورمیانه‌ای نیست و مصر (در رتبه سوم)، امارات متحده عربی (رتبه دهم)، عمان (رتبه دوازدهم) و عراق (رتبه چهاردهم) نیز از جمله کشورهای منطقه هستند که بیش از بسیاری دیگر از کشورهای جهان اسلحه خریده‌اند.

 

اما خریدهای یک سال کشورهای خاورمیانه، این منطقه را به "انبار باروت" تبدیل نمی‌کند. تصویر روشن‌تر از میزان تسلیحات در خاورمیانه زمانی به دست می‌آید که خریدهای این کشورها در سالهای گذشته نیز بررسی شوند.

 

موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم که گزارش‌هایی درباره تجارت اسلحه در جهان تهیه می‌کند، در سال جاری میلادی در گزارشی واردات اسلحه کشورهای مختلف را در دو بازه زمانی با هم مقایسه کرده است. (بازه زمانی نخست در این تحقیق فاصله سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ و بازه زمانی دوم، در فاصله سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ است.)

 

این آمار نشان می‌دهند که کشورهای خاورمیانه در مجموع ۱۰۳ درصد بر خریدهای خود در فاصله سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ در مقایسه با سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ افزوده‌اند. عربستان در بررسی سهم خریدها در مقایسه با باقی کشورهای خاورمیانه نیز در رده نخست قرار دارد و ۳۱ درصد کل این خریدها توسط حاکمان ریاض انجام شده‌اند. مصر در این پنج سال ۱۴ درصد و امارات متحده عربی نیز ۱۳ درصد از کل خریدهای نظامی خاورمیانه را به خود اختصاص داده‌اند.

 

ایران که دومین کشور منطقه از نظر جمعیت محسوب می‌شود، یک درصد از خریدهای نظامی این پنج سال را انجام داده است.

 

این آمار همچنین نشان می‌دهد که عربستان سعودی در این پنج سال، ۲۲۵ درصد بر میزان خریدش در مقایسه با سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ افزوده است. این در حالی است که خریدهای عربستان در پایان سال ۲۰۱۷ میلادی که به مدت پنج سال ادامه خواهند داشت در این محاسبه در نظر گرفته نشده‌اند.

 

عربستان یک بار دیگر نیز در سالهای پایانی قرن ۲۰ به شکل قابل توجهی به خریدهای نظامی روی آورد و در فهرست خریداران اسلحه به دومین واردکننده بزرگ سلاح در جهان تبدیل شد. اما مقایسه خریدهای پنج سال اخیر این کشور با سالهای ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۹ نشان می‌دهد که این بار ۴۸ درصد بر خریدهایش افزوده است.

 

ضمن اینکه بر خلاف دهه ۹۰ عربستان در حال حاضر از تجهیزات نظامی و مهماتی که خریداری می‌کند در ابعاد گسترده در جنگ یمن بهره می‌برد.

 

اما خریداران اسلحه در خاورمیانه یک روی سکه این "انبار مهمات" هستند. آن روی این معامله کشورهایی قرار دارند که این تجهیزات را به خاورمیانه‌ می‌فروشند. در میان این کشورها، آمریکا یک فروشنده مهم و اصلی است.

 

به نوشته بی بی سی، فروش اسلحه برای اقتصاد آمریکا یک حوزه حیاتی است که اثر قابل توجهی بر میزان تولید ناخالص داخلی و درآمد کلی این کشور دارد. بر اساس تازه‌ترین گزارش "مرکز سیاستگذاری بین المللی" دونالد ترامپ در نخستین سال ریاست جمهوری خود گزارش فروش ۸۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اسلحه را در غالب فروش‌های عمده تسلیحاتی به کنگره ارائه کرده است. بر اساس آمار رسمی دولت آمریکا، عربستان بزرگترین خریدار این تسلیحات است.

 

بدین ترتیب در تمام این سالها به رغم همه تحولات منطقه و جنگ‌ها و صلح‌ها و کودتاها و انقلاب‌ها، آنچه هرگز تغییر نکرد، فروش تسلیحات آمریکا به کشورهای خاورمیانه بود که سال به سال بر میزانش افزوده شد.

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top