خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ الأحد ١٨ ذو القعدة ١٤٤٠ Sunday, July 21, 2019
 
کد خبر: 931899
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۹/۱۹ - ۱۹:۱۰
حفظ برجام، چالشی بزرگ برای اروپا
حفظ برجام برای اروپا در سایه خروج آمریکا از آن و از سر گیری تحریم‌های علیه ایران تبدیل به یک چالش بزرگ شده است.
برجام حفظ برجام، چالشی بزرگ برای اروپا
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، امکان بازرگانی خارجی با ایران بدون فراهم کردن شرایط تراکنش‌های مالی ممکن نیست. تحریم‌های آمریکا و تهدید شرکت‌ها و کشورهایی که با ایران همکاری اقتصادی دارند، به زمینه‌های تجارت با ایران آسیب رسانده است.

 

کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای متقاعد ساختن ایران به ادامه پایبندی خود به توافق هسته‌ای، از یک ابزار مالی جدید سخن گفته‌اند؛ امکانی که منطقا می‌بایست تراکنش‌های مالی با ایران را ممکن ساخته و در عین حال شرکت‌های اروپایی را از گزند مجازات‌های پیش‌بینی شده از سوی آمریکا در امان نگهدارد.

 

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار است در نشست خود در بروکسل، از جمله درباره یافتن راه‌حلی برای تضمین تجارت با ایران چاره‌جویی کنند.

 

خبرگزاری فرانسه در گزارشی که در همین زمینه منتشر کرده به تلاش‌های اروپا برای تخفیف دامنه فشارهای اقتصادی و مالی ناشی از تحریم‌ها برای ایران پرداخته است. این در حالی است که اخبار و گزارش‌هایی که از سوی رسانه‌ها ظرف هفته‌های گذشته منتشر شده است، تصویری متفاوت از این تلاش‌ها و برآیند احتمالی آن ارائه می‌دهند.

 

یکی از رسانه‌هایی که به موضوع دشواری‌های اتحادیه اروپا در فراهم آوردن شرایط برای بازرگانی با ایران پرداخته، روزنامه اقتصادی آلمانی‌زبان "هندلزبلات" است.

 

این روزنامه در مقاله‌ای که درباره کم و کیف تلاش‌های صورت گرفته برای نجات برجام از سوی  کشورهای اروپایی منتشر کرده است، حتی از احتمال پایان تجارت اروپا با ایران سخن گفته است.

 

نویسنده این گزارش به سخنان هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، درباره بازنگری در مناسبات بین کشورهای اروپایی و آمریکا اشاره کرده و معتقد است که تصور هایکو ماس با واقعیت‌ها سازگار نبوده است.

 

نویسنده یکی از عرصه‌های اصلی شکست این استراتژی را در یافتن راه‌ حلی برای مقابله با تحریم‌های ایران از سوی آمریکا می‌داند.

 

به نوشته دویچه وله، اروپا برای ایجاد ابزار ویژه مالی با هدف تضمین تجارت با ایران با چند مشکل بزرگ روبه‌رو است. این مشکلات چند عرصه را شامل می‌شوند.

 

مشکل اصلی یافتن مکانی برای ایجاد دفتری در اروپاست. دفتری که بتواند معاملات بازرگانی با ایران را ممکن ساخته و زمینه‌های تراکنش‌های مالی با این کشور را فراهم آورد.

 

مشکل اروپا برای راه‌اندازی چنین دفتری تنها به محل استقرار آن محدود نمی‌شود. یافتن نیرو برای اشتغال در این دفتر نیز عملا کار ساده‌ای نیست. این نگرانی وجود دارد که کار در چنین دفتری امکان فعالیت و همکاری با آمریکا را از این افراد سلب کند. افزون بر آن، این احتمال وجود دارد که شاغلین چنین دفتری مشمول مجازات‌هایی شوند که از سوی آمریکا برای همکاری با ایران پیش‌بینی شده است؛ از آن جمله است مجازات منع سفر به آمریکا.

 

روزنامه "هندلزبلات" به نقل از دیپلمات‌های فرانسه نوشته است که با عزیمت از دشواری‌های ناشی از ایجاد این ابزار ویژه مالی به نظر می‌رسد که این ابزار بسیار محدودتر  از آنچه تصور می‌شد، ایجاد شود و از چنین ابزاری به‌ هر روی نمی‌شود "انتظار معجزه" داشت.

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top