خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ الثلاثاء ٢٤ المحرّم ١٤٤١ Tuesday, September 24, 2019
کد خبر: 932191
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۹/۲۱ - ۱۶:۲۹
توطئه عربستان و امارات علیه ایران
یک تحلیلگر سیاسی قطری تأکید کرد که ایران هیچ‌گاه به یک کشور عربی تعرض و تعدی نکرده است و این کشور دوست و همسایه و برادر ما به‌شمار می‌رود.
بن سلمان توطئه عربستان و امارات علیه ایران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، یک تحلیلگر سیاسی قطری تأکید کرد که ایران هیچ‌گاه به یک کشور عربی تعرض و تعدی نکرده است و این کشور دوست و همسایه و برادر ما به‌شمار می‌رود.

"علی الهیل" از شخصیت های دانشگاهی و تحلیلگران سیاسی قطری با اشاره به توطئه عربستان و امارات علیه ایران در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس گفت: ایران به هیچ کشور عربی حمله و تعدی نکرده است بلکه این اعراب بوده اند که به ایران تعدی و حمله کرده اند.

وی تاکید کرد: رژیم سعودی و دولت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر شورای همکاری و اتحادیه عرب را به سرقت برده و ربوده اند.

الهیل تصریح کرد: ایران کشوری دوست، برادر و همسایه است.

علی الهیل تصریح کرد: به اذعان مسئولان غربی، عربستان و امارات ملیاردها دلار برای به راه انداختن جنگ علیه کشورهای عربی و اسلامی از جمله سوریه، عراق، لبنان، لیبی، قطر، یمن و مالی به آمریکا و فرانسه پرداخت کرده اند.

این تحلیلگر قطری در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی اش از اجلاس اخیر سران شورای همکاری خلیج فارس در عربستان و بیانیه پایانی آن گفت: این یک اجلاس در سطح سران نبود. بیانیه اجلاس شرم آور بود که نه تنها مطالبات ملت های منطقه بلکه حتی دولت های برخی کشورهای منطقه را برآورده نمی کند. بیانیه پایانی همه واقعیت های سیاسی موجود را نادیده گرفت. بحران کشورهای محاصره کننده قطر با این کشور را نادیده گرفت. این بیانیه همان چیزهایی را گفت که دبیرخانه شورای همکاری از سال 1981 میلادی از آن حرف می زند. بیانیه پایانی چیز جدیدی نداشت. چیز جدیدی که اساسا قدیمی است، همان توطئه ای است که عربستان و امارات نه علیه اسرائیل بلکه علیه ایران طراحی می کنند و خواهان تشکیل یک نیروی (نظامی) مشترک متشکل از کشورهای عرب خلیج (فارس) هستند. ما در کشور قطر افتخار نمی کنیم که طرفی در یک نیرویی باشیم که محمد بن سلمان (ولیعهد سعودی) دستور آن را می دهد و دنباله روهای بن سلمان نیز از آن تبعیت می کنند. افتخار نمی کنیم در نیرویی علیه ایران باشیم. درست است که بین ما و ایران تاحدی اختلافاتی هست، اما ایران کشوری دوست، برادر و همسایه است و یک کشور اصیل در منطقه به شمار می رود.

وی افزود: بگذارید بگویم که من قبل از اینکه یک سنی یا عرب باشم، یک انسان هستم. اما می خواهم به یک حقیقت تاریخی اذعان کنم. حقیقت تاریخی این است که ایران هیچ گاه به اعراب تعدی و حمله نکرده است اما این اعراب هستند که به ایران تعدی و حمله کرده اند. من یک عرب هستم که این حرف را می زنم. اگر ایران یک کشور همدست بود، آمریکا از دهها سال پیش این تحریم را علیه ایران اعمال نمی کرد؛ آمریکایی که از سوی لابی صهیونیست ها موسوم به ایپک اداره می شود. نمی توانیم این گفته برخی کشورهای عربی و اسلامی را باور کنیم که می گویند ایران زیر میز با اسرائیل و آمریکا علیه اعراب همدست است. این سخن خیانتکاران ایرانی مقیم آمریکا است که می گویند دولت ایران در خفا علیه اعراب و مسلمانان توطئه می کند. ایران کشوری دوست است. بین ما و آنها اختلافاتی است که این امری طبیعی می باشد اما این اختلافات باید از طریق گفت وگو مورد بحث قرار گیرد؛ نه از طریق یک قدرت نظامی مشترک متشکل از کشورهای عرب خلیج (فارس) و بازتولید جنگ نظامی ایران و عراق و بازتولید جنگ کویت. مجالی برای همه اینها نیست. ما نمی خواهیم طرفی در شعله ورکردن جدید منطقه به نفع رژیم صهیونیستی باشیم.

وی تاکید کرد: اسرائیل یک دولت سربار و غیراصیل است که میهنی عربی واسلامی یعنی فلسطین را اشغال کرده است. جای افتخار خواهد بود که در یک نیروی مشترک (نظامی) علیه اسرائیل باشیم، زیرا اسرائیل دشمن اول و یگانه دشمن و اصلی ترین دشمن میهن عربی و کشورهای خلیج (فارس) و کشورهای خاورمیانه به شمار می رود. اما جای افتخار برای ما نخواهد بود که همراه با عربستان و امارات باشیم یعنی دو کشوری که علیه جهان عرب و اسلام توطئه می کنند. این گفته ما در قطر نیست چرا که ما اساسا با این دو کشور مشکل داریم بلکه گفته جان کری وزیر خارجه اسبق آمریکا است که حدود سه هفته پیش در کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا شهادت داد و گفت که عربستان ما را سوق داد که با اعراب در سوریه و عراق و لبنان و لیبی و قطر و یمن بجنگیم بنابراین جان کری موضوع را یکسره کرد و گفت که عربستان علیه کشورهای عربی توطئه می کنند.

تسنیم

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top