خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ الاثنين ١٤ صفر ١٤٤١ Monday, October 14, 2019
کد خبر: 932335
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۹/۲۲ - ۲۱:۵۴
اعتراض کنگره آمریکا به سیاست‌های ترامپ در رابطه با عربستان
مجلس سنای آمریکا با طرح قطعنامه‌ای قصد دارد رویه‌ای سختگیرانه در برابر عربستان سعودی در پیش گیرد. در میان سناتورهای مخالف با سیاست‌های ترامپ جمهوری‌خواهان نیز حضور دارند.
مجلس سنا اعتراض کنگره آمریکا به سیاست‌های ترامپ در رابطه با عربستان
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز به نقل از دویچه وله، مجلس سنای آمریکا قطعنامه‌ای را برای پایان دادن به حمایت‌های آمریکا از عملیات نظامی عربستان سعودی در یمن طرح کرده است. این بخش از کنگره روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه (۱۲ دسامبر) در یک رای‌گیری با به رای گذاشتن متن نهایی این قطعنامه موافقت کرد. ۱۱ رای از مجموع ۶۰ رای مثبت این رای‌گیری متعلق به نمایندگان جمهوری‌خواه سنا بوده است.

 

به گفته دویچه وله، این قطعنامه گام قاطع و روشنی در مخالفت با سیاست‌های ترامپ در قبال عربستان سعودی محسوب می‌شود. رای‌گیری نهایی روز پنج‌شنبه ۲۲ آذرماه (۱۳ دسامبر) برگزار خواهد شد.

 

البته این قطعنامه می‌بایست پس از تصویب سنا در مجلس نمایندگان نیز به رای گذاشته شود. با توجه به اینکه جمهوری‌خواهان همچنان تا روز سوم ژانویه اکثریت را در مجلس سنا در دست دارند، احتمال رد این قطعنامه همچنان وجود دارد. ترامپ، نیز می‌تواند متن قطعنامه را وتو کند.

 

انتقاد سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه به ترامپ این است که با وجود نقش روشن عربستان در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی و همکار روزنامه "واشنگتن‌پست" و بحران انسانی در یمن هیچ‌گونه سخت‌گیری در رویه خود با این کشور در نظر نگرفته است. در متن این قطعنامه خواسته شده تا دولت ایالات متحده آمریکا به پشتیبانی نظامی خود از ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن پایان دهد.

 

همچنین احتمال دارد که سنا در روزهای آینده متنی در محکوم کردن نقش مستقیم محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی تهیه کند. اوایل ماه دسامبر امسال جینا هسپل، رییس آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا (سیا) برای ارائه توضیحات و پاسخ به پرسش‌های مربوط به قتل خاشقجی در مجلس سنای آمریکا حاضر شد. پس از این دیدار نمایندگان سنای درباره نقش داشتن بن سلمان در قتل این روزنامه‌نگار متقاعد شدند.

 

باب کورکر (رییس کمیته روابط خارجی سنا) و لیندسی گراهام، دو نماینده جمهوری‌خواه آشکارا با دونالد ترامپ مخالفت کردند. گراهام پس از حضور رییس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا در سنا درباره محمد بن سلمان  گفت: «من فکر می‌کنم که او دیوانه است و از نظر من او انسانی خطرناک است.» او افزود: «به هیچ وجه ممکن نیست که [قتل خاشقجی] به این شکل برنامه‌ریزی‌شده بدون اطلاع ولیعهد عربستان صورت گرفته باشد.» دونالد ترامپ در هفته‌های اخیر با طرح شک و شبهه  در قتل خاشقچی کوشید که نقش محمد بن سلمان در این ماجرا را کم‌رنگ کند و وی را از این مخمصه نجات دهد.

 

گفتنی است، حکومت عربستان سعودی پس از قتل فاجعه بار خاشقجی بسیار منزوی شده و حقیقت ضد حقوق بشری آن بیشتر عیان شده است. عربستان چهار سال است که مردم یمن را به دلیل تبعیت نکردن از سیاست‌های این کشور به خاک و خون می‌کشد. همین مسئله باعث گردیده است که اعضای کنگره آمریکا مجبور به واکنش در این مورد شوند. اما با این همه ترامپ پس از قتل خاشقجی توسط عربستان به صراحت بارها از بن‌سلمان دفاع کرده و سعی کرده است قتل خاشقجی را نادید بگیرد. وی دلیل آنرا خرید سلاح توسط عربستان از آمریکا خوانده است.

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top