خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ الجمعة ٢١ ذو الحجّة ١٤٤٠ Friday, August 23, 2019
کد خبر: 933579
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۰/۳ - ۱۶:۰۱
آخرین وصیت امام علی(ع) به شیعیان چه بود؟
امام على عليه السلام در آخرین وصیت خود پس از ضربت خوردن بدست ابن ملجم ملعون، فرمودند: «همه فرزندان و كسانم و هر كه را نوشته‌ام به او رسد، به تقواى خدا و نظم داشتن در کارهایتان سفارش می‌كنم»
امام علی ع آخرین وصیت امام علی(ع) به شیعیان چه بود؟
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، امام على عليه السلام ـ در وصيت خود به امام حسن و امام حسين عليهما السلام پس از ضربت خوردن به دست ابن ملجم لعنه اللّه نوشتند: «اُوصِيكُما و جَميعَ وُلدي و أهلي و مَن بَلَغَهُ كِتابي ، بتَقوَى اللّه ِ و نَظمِ أمرِكُم» ؛  شما و همه فرزندان و كسانم و هر كه را نوشته ام به او رسد، به تقواى خدا و نظم داشتن در كارتان سفارش مى كنم (.نهج البلاغة، نامه ۴۷)

 

 

نکته مهمی که در این وصیت حضرت وجود دارد این است که حضرت در آخرین وصیت خود در کنار تقوی الهی روی نظم تأکید دارند. قطعا هر کسی در آخرین وصیت خود چیزی را وصیت می کند که در موفقیت و رسیدن به خوشبختی وصیت شده بسیار موثر است و از آنجا که علم امیرالمومنین(علیه السلام) علم الهی است وصیت حضرت در این مورد خطا نخواهد داشت.

 

حضرت در این وصیت می‌فرمایند: این وصیتی است برای هر که این نوشته به او برسد، یعنی این وصیتی است که شامل حال همه انسانها می‌شود و هرکه این نوشته را دید برای خوشبختی و سعادت خود باید آنرا به کار گیرد.

 

بنابراین می‌توان از این وصیت چنین فهمید که تقوای الهی و نظم در کارها برای رسیدن به سعادت نقش کلیدی دارند. کسی که در کارهایش نظم نداشته باشد نمی تواند به تکالیف و وظایف خود برای رسیدن به سعادت و خوشبختی انجام دهد و کسی هم که نظم داشته باشد ولی تقوای الهی را پیشه خود نسازد برنامه انسان ساز الهی را که خدای آفریننده بشر به او معرفی کرده است، در زندگی به کار نگرفته است، پس بدون عمل به برنامه سعادت چگونه خواهد توانست به هدایت و رستگاری در دنیا و آخرت دست یابد؟

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top