خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ الأربعاء ٢١ ذو القعدة ١٤٤٠ Wednesday, July 24, 2019
 
کد خبر: 933713
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۰/۴ - ۱۶:۳۹
دولت از خجالت مجلس درآمد!
دولت در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۳۹۸، رقم بودجه مجلس شورای اسلامی را ۱۰۷ میلیارد تومان کاهش داده است...
مجلس دولت از خجالت مجلس درآمد!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، دولت در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۳۹۸، رقم بودجه مجلس شورای اسلامی را ۱۰۷ میلیارد تومان کاهش داده است. این در حالیست که بر اساس لایحه تقدیمی دولت به مجلس، بودجه نهاد ریاست جمهوری افزایش حدود 1/08 درصدی دارد. بودجه دفتر معاون اول رئیس‌جمهور هم عیناً به نصف کاهش یافته است.

حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ را صبح (سه شنبه) به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

بررسی‌ لایحه بودجه تقدیمی از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی حاکی از کاهش ۱۰۷ میلیارد تومانی بودجه مجلس است.

بودجه مجلس براساس مصوب سال ۱۳۹۷ رقمی معادل ۵ هزار میلیارد و ۴۳۲ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال بود که در لایحه پیشنهادی امسال این رقم به ۴ هزار میلیارد و ۳۵۷ میلیون ریال کاهش پیدا کرده است.

بر اساس این گزارش، بودجه تمامی بخش‌های وابسته به «مجلس شورای اسلامی» در متن لایحه بودجه ۹۸ اعم از «کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی، کنفرانس بین المللی حمایت از قدس و مردم فلسطین، دبیرخانه مجالس آسیایی، تنقیح قوانین و خبرگزاری خانه ملت» کاهش یافته است.

بودجه نهاد ریاست جمهوری افزایش یافت
به گزارش تسنیم؛ در همین حال دولت بودجه مصوب برای سال 97 نهاد ریاست جمهوری را 5,784,110,000 ریال در نظر گرفته بود که بودجه پیشنهادی سال 98 برای نهاد ریاست جمهوری 6,270,320,000 ریال است.

بر اساس این گزارش و لایحه تقدیمی دولت به مجلس؛ بودجه این نهاد افزایش حدود 1/08 درصدی دارد.

بودجه دفتر معاون اول نصف شد
بر اساس این گزارش و با توجه به بودجه تقدیمی مجلس،‌ بودجه دفتر معاون اول رئیس‌جمهور عیناً به نصف کاهش یافته است.

بودجه دفتر معاون اول در سال گذشته 100,000,000,000 ریال بوده که این رقم در بودجه پیشنهادی برای سال 98، به نصف کاهش یافته و معادل 50,000,000,000 ریال شده است.

اتفاق عجیب در بودجه دفاعی دولت
اما بررسی بخش دفاعی لایحه بودجه 98، نشان می‌دهد که اتفاق مهمی در حوزه تخصیص بودجه دفاعی رخ داده است.

بر اساس لایحه پیشنهادی دولت، بودجه مصوب دفاعی کشور که در سال گذشته، 68،591،635،000،000 ریال بوده است که این رقم در لایحه بودجه سال 98، به مبلغ 35،971،704،000،000 ریال کاهش پیدا کرده است و این بدان معنا است که در این دولت پیشنهاد داده که بودجه دفاعی سال 98، برای سال آینده حدود 50 درصد کاهش یابد.

بودجه وزارت امور خارجه ۲ برابر شد
بررسی‌ لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۸، تقدیمی از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی همچنین از افزایش ۱۴۰۰ میلیارد تومانی بودجه وزارت امور خارجه حکایت دارد.

بودجه وزارت امور خارجه مصوب سال ۱۳۹۷ رقمی بالغ بر ۱۲،۵۲۳،۳۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال بود که در لایحه پیشنهادی امسال این رقم به ۲۶،۶۶۴،۵۶۲،۰۰۰،۰۰۰ ریال افزایش یافته است.

بر این اساس، ارقام ردیف‌های بودجه بخش‌های مختلف وزارت امور خارجه اعم از «همکاری‌های اقتصادی بین المللی، سهمیه حق عضویت و کمک دولت ایران بابت مخارج سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین المللی، مرکز آموزش روابط بین الملل و هزینه‌های ضروری نمایندگی‌های خارج از کشور» در لایحه پیشنهادی دولت در بودجه سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است بطوریکه، به استثنای بخش همکاری‌های اقتصادی بین المللی که بدون تغییر نسبت به سال گذشته مانده است، ردیف بودجه کمک دولت ایران بابت مخارج سازمان‌های بین المللی از رقم ۱،۵۷۵،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال مصوب سال ۹۷ به رقم ۱،۹۳۲،۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال افزایش یافت است.

به گزارش مهر، همچنین دولت در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۳۹۸ رقم ردیف بودجه مربوط به مرکز آموزش‌ روابط بین الملل را از رقم ۸،۳۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال مصوب سال ۱۳۹۷ به رقم ۴۰،۰۶۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال افزایش داده است و از سوی دیگر رقم ردیف بودجه مربوط به هزینه های ضروری نمایندگی‌های خارج از کشور را از رقم ۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال مصوب سال ۱۳۹۷ به رقم ۲۵۵،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال رسانده است

بودجه وزارت اطلاعات افزایش یافت

در همین حال در سال 97 بودجه 44,478,066,000 ریالی برای وزارت اطلاعات تصویب شده بود که دولت بودجه سال 98 این وزارتخانه را 58,258,301,000 ریال پیشنهاد داده است.

بودجه وزارت اطلاعات برای سال 98 افزایش 1/8 برابر افزایش داشته است.

 

کلیدواژه ها:
مجلس  |  جام نیوز  |  بودجه  |  دولت  | 
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top