خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ الأحد ١٦ ذو الحجّة ١٤٤٠ Sunday, August 18, 2019
کد خبر: 934074
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۰/۸ - ۰۰:۱۱
انتشار کتاب آیت‌الله جوادی آملی پس از ۶۳ سال!
این کتاب که تقریر درس خارج اصول حضرت امام خمینی(ره) است متعلق به ۶۳ سال پیش می باشد که تا امروز اجازه چاپ آن را نمی دادیم، چون نگران بودیم که معاذالله ما را درگیر القاب و اوصاف و خیال کند.
 آیت الله جوادی انتشار کتاب آیت‌الله جوادی آملی پس از ۶۳ سال!
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس فرهنگ و اجتماع جام نیـوز، حضرت آیت الله جوادی آملی آئین رونمایی از کتاب گرانسنگ «تحریر الاصول» تقریر درس خارج اصول حضرت امام خمینی (ره)، درباره تاخیر اجازه چاپ این اثر، اظهار داشت: این کتاب که تقریر درس خارج اصول حضرت امام خمینی (ره) است متعلق به ۶۳ سال پیش می‌باشد که تا امروز اجازه چاپ آن را نمی‌دادیم، چون نگران بودیم که معاذالله ما را درگیر القاب و اوصاف و خیال کند، اما اینک که در پایان عمر هستیم و هیچ نگرانی از این بابت نداریم، اجازه چاپ این اثر را دادیم.

ایشان ادامه داد: اگر می‌بینیم حرف یک روحانی مانند حضرت امام (ره) اینچنین در جامعه اثر داشت و حرف دیگران نه، به همان دلیل است که وقتی مادر کودک از دست داده ناله میزند ناله او بیش از هر مداح دیگری در همه اثر می‌گذارد و همه را به گریه می‌اندازد، چون این مادر، داغ دیده است و از اعماق دل ناله می‌زند.

معظم له ادامه داد: امام رضوان الله تعالی علیه، نیز داغ دین داشت و به همین دلیل سخنش در دل ملت اثر می‌گذاشت.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به تفاوت نگرش اصولی آخوند خراسانی و حضرت امام خمینی (ره) اشاره کردند و تصریح داشت: فرق بین حقیقت و اعتبار از مباحث بسیار مهم علم اصول است که متاسفانه آن را جدی نگرفتیم، لذا هزینه‌های گزافی مانند «شهید جاوید» را دادیم، اگر اصول وظیفه خود را به درستی انجام می‌داد و متوجه فرق بین حقیقت و اعتبار می‌شد، شاهد آثاری مانند شهید جاوید در حوزه نمی‌بودیم.

این مرجع تقلید با تاکید بر مطالعه کتاب کشف الغطاء توسط طلاب حوزه ادامه دادند: صاحب جواهر کسی بود که ما را با مرحوم کاشف الغطاء آشنا کرد، این کتاب کشف الغطاء ۴ جلدی، باید کتاب بالینی همه شما حوزویان باشد که هم بخوانید و هم درس بدهید اگر میخواهید که عالم بشوید. در آن کتاب مرحوم کاشف الغطاء مطلبی آورده است که برگرفته از قرآن نیز هست و آن اینکه علم امام در سه مرحله تلقی وحی بلاواسطه و یا مع الواسطه، در نگهداری وحی و در انشاء و ابلاغ حکم به جامعه معصوم است، و این اضلاع سه گانه را چهارده معصوم دارند، اما باید و نباید یک امر اعتباری است و لذا یقینا امام می‌داند که در کربلا و مکه چه خبر است، اما باید بر اساس ظواهر عمل کند، لذا امام معصوم در محکمه بر اساس شاهد و مدرک حکم می‌کنند نه بر اساس دانش الهی خود؛ علم امام در بیان احکام حجت است، اما در این دنیا باید بر طبق ظواهر و قواعد همین دنیا رفتار کنند.

حضرت آیت الله جوادی با تاکید بر این مطلب که حجیت ذاتی قطع نیست، خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) جز کسانی است که بین حقیقت و اعتبار فرق گذاشت و این نکته را با تمام وجود فریاد زد، ایشان با تمام وجود تاکید می‌کند که حجیت ذاتی قطع نیست، بلکه کاشفیت ذاتی قطع است.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: عقل در مقابل نقل است و نه شرع، شرع صراط است و عقل سراج، شرع و صراط مقابل ندارد، عقل می‌فهمد که باید عادل باشد، اما جای اشخاص و اشیاء کجاست را او نمی‌فهمد و باید از بالا بیاید.

معظم له تاکید داشتند: فرق است بین تولید علم و دلالی علم، دلال علم از خود چیزی ندارد و تنها سخنان و نظرات دیگران را منتقل می‌کند، باید بدانیم دلال علم بودن فضیلت نیست، اکنون که به همت امام (ره) و شهدا، تمام امکانات فراهم است، باید از این فرصت بهترین استفاده را کنیم و تولید کننده علم باشیم.

خاطر نشان می‌شود: کتاب گرانسنگ «تحریر الاصول» تقریر کامل درس خارج اصول حضرت امام خمینی (ره) توسط حضرت آیت الله جوادی آملی می‌باشد که در چهار مجلد به زیور طبع آراسته گردیده است.

 

میزان

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top