خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ السبت ٢٢ ذو الحجّة ١٤٤٠ Saturday, August 24, 2019
کد خبر: 934389
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۰/۹ - ۲۰:۳۹
نامه اون به این: همدیگر را بیشتر ببینیم
کیم جونگ-اون، رهبر کرۀ شمالی می‌خواهد در سال جدید میلادی دیدارهای بیشتری با مون جائه-این، رئیس جمهوری کرۀ جنوبی داشته باشد.
کیم جونگ-اون و مون جائه-این/ کره شمالی و کره جنوبی نامه اون به این: همدیگر را بیشتر ببینیم
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، این پیامی بود که کیم در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور کشور همسایه اعلام کرد.

 

بنا بر اعلام دفتر رئیس جمهوری کرۀ جنوبی، کیم به دنبال آن است که با برگزاری نشست‌های بیشتر، هدف غیرهسته‌ای شدن شبه جزیرۀ کرۀ را محقق کند.

 

رهبر کرۀ شمالی روز یکشنبه در نامه‌اش به رئیس جمهوری کشور همسایه، به تحولات تاریخی مهمی اشاره کرده که در سال ۲۰۱۸ میلادی در این شبه جزیره روی داده است؛ از جمله سه دیدار آنها پس از سالهای دشمنی و رویارویی.

 

او با ستودن این تحولات، به مسالۀ توقف مذاکرات غیرهسته‌ای شدن شبه جزیره که میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ در جریان بود و تاثیر توقف این مذاکرات بر روابط دو کره پرداخته است.

 

کیم همچنین با اشاره به دعوت مون جائه-این از او برای سفر به سئول، از اینکه این سفر هنوز عملی نشده عذرخواهی کرده و از «تمایل قوی» خود را برای عملی شدن این سفر در سال پیش‌رو سخن رانده است. با این وجود تاکید کرده است که دربارۀ عملی شدن این سفر پس از نظارت بر وضعیت شبه جزیرۀ کره تصمیم خواهد گرفت.

 

روز چهارشنبه، ۵ دی (۲۶ دسامبر)، دهها تن از مقامات و شهروندان دو کره در مراسم اتصال شبکه جاده و راه آهن دو کشور شرکت کردند.

 

به گزارش بی بی سی، قطار حامل یکصد تن از مقامات دولتی کره جنوبی و تعدادی از شهروندان این کشور که از زمان جنگ کره ارتباط با خانواده‌هایشان را از دست داده‌اند، وارد ایستگاه پانمون در شهر مرزی کائه‌سونگ در کره شمالی شد. کوتاه مدتی پیش از آن، قطار دیگری حامل یکصد تن از مقامات و شهروندان کره شمالی و نمایندگانی از سازمان ملل، روسیه، چین و جمهوری مغولستان وارد همین ایستگاه شده بود.

 

دولت‌های کره شمالی و کره جنوبی توافقنامه برقراری ارتباط زمینی بین دو کره را در ماه اکتبرامضا کردند و این توافقنامه امروز رسما به اجرا گذاشته شد. به گفته مقامات کره جنوبی،سازمان ملل و اعضای شورای امنیت طی پیام‌هایی حمایت خود را از این توافق ابراز داشته‌اند.

 

به گزارش یورونیوز، کیم در نامه خود، سخنی از آمریکا یا شخص دونالد ترامپ نرانده اما این نامه را در زمانی فرستاده است که بار دیگر شک و تردیدها دربارۀ تمایل کرۀ شمالی به برچیدن زرادخانه‌های هسته‌ایش افزایش یافته است.

 

در اوایل ماه جاری میلادی کرۀ شمالی به آمریکا هشدار داد که تحریم و فشار نمی‌تواند این کشور را مجبور به کاری در موضوع برنامۀ هسته‌ایش کند.

 

کیم جونگ-اون و دونالد ترامپ در جریان گفتگوهای سنگاپور در ماه ژوئن، برای غیرهسته‌ای کردن شبه جزیرۀ کره به توافق رسیدند اما از آن زمان تاکنون هر دو سوی این گفتگو در عملی کردن این توافق چندان موفق نبوده‌اند.

 

دفتر رئیس جمهوری کرۀ جنوبی در ادامۀ شرح نامۀ کیم می‌افزاید: «رئیس کیم اعلام کرده است که می‌خواهد در سال پیش رو رئیس جمهور مون را با هدف پیشبرد مذاکرات صلح، تحقق رفاه و حل و فصل موضوعات مربوط به غیرهسته‌ای شدن شبه جزیرۀ کره بیشتر ببیند.»

 

در واکنش به این نامه، رئیس جمهوری کرۀ جنوبی نیز در پیامی توییتری ضمن سپاسگزاری از رهبر کشور همسایه اعلام کرد که «رهبر کرۀ شمالی یک بار دیگر این موضوع را روشن ساخت که درصدد عملی شدن توافقاتش با ایالات متحده آمریکا و کرۀ جنوبی است.»

 

106

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top