خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ الأحد ١٦ ذو الحجّة ١٤٤٠ Sunday, August 18, 2019
کد خبر: 935373
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۰/۱۷ - ۱۱:۵۸
حضور ناو آمریکایی در خلیج فارس برای حفظ منافع در عربستان
برخی تحلیلگران معتقدند حضور ناو آمریکایی در خلیج فارس به خاطر شرایط شکننده داخلی عربستان و حفظ منافع آمریکا در این کشور است.
ناو آمریکایی حضور ناو آمریکایی در خلیج فارس برای حفظ منافع در عربستان
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، خبرگزاری اسپوتنیک در مقاله‌ای در مورد حضور ناوهای جنگی آمریکا در خلیج فارس نوشت: علیرغم اینکه ورود ناو های آمریکایی به خلیج فارس توسط بسیاری به عنوان تهدید مستقیم بر علیه جمهوری اسلامی ایران تلقی می شود اما برخی هم باور دارند که اعزام ناوهای جنگی آمریکا به این منطقه دلایل دیگری نیز دارد.

 

در ادامه متن کامل این مقاله را مشاهده می‌کنید:


با توجه به شرایط بسیار دشوار داخلی در عربستان سعودی خطر بوجود آمدن مشکلات وتنش های داخلی در این کشور بسیار زیاد است و برخی باور دارند که ممکن است بزودی اتفاقاتی در این کشور رخ دهد و منافع ایالات متحده در عربستان سعودی به خطر بیافتد.


هیات حاکمه عربستان تلاش دارد با ایجاد تغییرات در حکومت و ورود برخی مخالفان شاهزاده محمد بن سلمان مانند وزیر جدید امور خارجه این کشور مقداری فضای پر التهاب داخلی را آرام کند.
وقتی که اینجا از فضای پر التهاب داخی عربستان صحبت می کنیم بحث فقط در مورد این نیست که ممکن است مردم بخواهند شورش کنند اما بحث بر این است که حتی هیات حاکمه از خاندان سعودی امروزه شاهد چند دستگی و اختلاف های بسیار زیادی شده اند و بسیاری از امرا و شاهزاده های سعودی بر علیه ولیعهد و پادشاه بسیج شده اند.


با توجه به این شرایط بسیاری کارشناسان باور دارند که عربستان سعودی بزودی آبستن اتفاقات بسیار ناگوار خواهد بود مخصوصا که بزرگترین حامی شاهزاده محمد بن سلمان، یعنی ترامپ، هم امروزه با مشکلات داخلی مواجه است و با توجه به اتهاماتی که مبنی بر تبانی با عربستان سعودی بر علیه وی مطرح است هیچ بعید نیست که مجبور شود مقداری از حمایت اش از شاهزاده محمد بن سلمان را کم کند و به همین دلیل هم آمریکایی ها تلاش دارند تا عربستانی ها را از چاله های مختلفی که درگیر آن می باشند خارج کنند و به همین دلیل هم تلاش دارند عربستان را از یمن خارج کنند.

 

حال بیم آن می رود که مخالفان از این فرصت استفاده کنند و بر علیه شاهزاده محمد بن سلمان بخواهند قدمی بردارند و این حرکت آنها منجر به آشوب در عربستان سعودی گردد.


تجربه نشان داده که آمریکایی ها دوست و رفیق ندارند و فقط منافعشان برایشان اهمیت دارد و همانگونه که شاه ایران و صدام حسین و مبارک را سر به زنگ ها ول کردند احتمالا زیر پای شاهزاده محمد بن سلمان را نیز خالی کنند ودلیل وجود این ناوها این نیست که از شاهزاده محمد بن سلمان حمایت کنند بلکه این است که آنها منافعی در عربستان سعودی دارند و واهمه آن را دارند تا مبادا با بوجود آمدن آشوب در عربستان سعودی این منافع در عربستان سعودی به خطر بیافتد.


آنها واهمه آن را دارند که مانند اتفاقاتی که برای منافع آنها در ابتدای انقلاب اسلامی در ایران پیش آمد برای آنها در عربستان پیش آید و عربستانی های ناراضی از دخالت آمریکا در کشورشان مثلا به تاسیسات آرامکو حمله کنند و یا اینکه میلیاردها دلار تسلیحاتی را که آمریکایی ها به عربستان سعودی فروخته اند را به یغما ببرند و به یکباره مثلا بر علیه اسرائیل استفاده کنند.


بحثی که اینجا مطرح می باشد این است که در صورت بروز هرگونه آشوبی در عربستان سعودی ایرانی ها که قدرتمند ترین و با نفوذ ترین کشورهای منطقه می باشند کجای معادله قرار دارند.


گو اینکه هر دو طرف در حال حاضر دشمنان ایران به حساب می آیند اما بدیهی است که ایرانی ها به هیچ وجه راضی نخواهند بود که کشور همسایه‌شان دچار آشوب بی پایان گردد و ترجیح می دهند عربستان سعودی از ثبات و امنیت برخوردار باشد، چون هرگونه هرج و مرج و نا امنی در عربستان می تواند برای کل منطقه خطرناک باشد و به عربستان محصور نمی شود.

 

گفتنی است، بن سلمان و هیئت حاکمه عربستان سعودی پس از قتل خاشقجی با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند. اکنون جامعه بین المللی به این نتیجه رسیده است که حکومت عربستان ناقض حقوق بشر در داخل و خارج از این کشور است. بسیاری از رسانه‌های غربی به دلیل کشتار غیر نظامیان، زنان و کودکان و همچنین محاصره اقتصادی این کشور توسط عربستان خواستار پایان جنگ یمن شده‌اند.

 

به نظر می‌رسد روزهای سقوط عربستان و انزوای این کشور در صحنه بین المللی فرا رسیده است و در صورت باقی ماندن بن‌سلمان در قدرت برای عادی سازی روابط این کشور با دنیا به چند سال زمان نیاز است.

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top