خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ السبت ١٥ ذو الحجّة ١٤٤٠ Saturday, August 17, 2019
کد خبر: 935407
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۰/۱۷ - ۱۴:۲۶
حجاب چه تاثیراتی بر روح و روان دارد ؟
یک روانشناس بالینی گفت: پوشش شایددریک کلمه ساده به نظربیاید،اما به فردکمک می‌کنددیگران نتوانند به اوآسیب برسانند.
حجاب حجاب  چه  تاثیراتی  بر  روح  و  روان  دارد ؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز،   مریم فرضی روانشناس بالینی و دکتری سلامت درباره تاثیر حجاب بر روح و روان، اظهار کرد: انسان همیشه به دنبال امنیت می‌گردد و دوست دارد در آرامش زندگی کند؛ با از بین رفتن امنیت اضطراب جایگزین آن خواهد شد و افرادی که اضطراب زیادی را در دوران کودکی و نوجوانی تجربه می‌کنند در بزرگسالی تبدیل بهانسان‌هایی روان آزارده می‌شوند.

 

این روانشناس بالینی ادامه داد:پدرومادرها همیشه بایدچارچوبی منظم و منطقی درمحیط خانه برای بچه‌هادرنظربگیرندتابچه‌ها دراین چارچوب احساس امنیت وآرامش کنند؛زمانی که کودکان راراحت می‌گذاریم وچارچوبی برایشان درنظرنمی‌گیریم آنها اضطرابی بالا را تجربه می‌کنند، این موضوع نشان دهنده این است که انسان همیشه دوست دارد در یک چارچوب امن زندگی کند و در این فضا احساس آرامش کند.

 

با حجاب از آسیب‌های روانی دور بمانید

فرضی بیان کرد: همه ما دوست داریم داخل خانه‌ای زندگی کنیم، خانه با چارچوب خود ما را ایمن می‌کند و احساس می‌کنیم که کسی نمی‌تواند به ما آسیب و صدمه بزند، اگر غیر از این بود یک زیرانداز در خیابان می‌انداختیم و صبح و شب را سپری می‌کردیم، اما مایل هستیم خانه‌ای هر چند کوچک داشته باشیم تا ما را محفوظ نگه دارد؛ این حس که کسی نمی‌تواند به ما آسیب برساند برای ما آرامش‌بخش است.

 

وی درباره احساس امنیت در حجاب، گفت: در ارتباط با بحث حجاب نیز همین‌طور است؛ هر کدام از ما به هر شکلی دوست داریم آرامش را  ارمغان بیاوریم، وقتی ما برای خودمان حجاب می‌گیریم و پوششی را لحاظ می‌کنیم به واسطه آن پوشش به آرامش می‌رسیم و احساس می‌کنیم با آن پوشش امنیت داریم؛ خط قرمزی را برای خودمان معین کرده‌ایم و کسی نمی‌تواند از آن خط قرمز عبور کرده و به من آسیب برساند.

 

با داشتن حجاب اضطراب افراد کم می‌شود

این روانشناس بالینی تشریح کرد: افراد به واسطه حجاب به امنیتی جهانی دست پیدا می‌کنند، فرد حس می‌کند اگر این پوشش را انتخاب نکرده بود دچار اضطراب شده و با شدت یافتن اضطراب به او صدمه وارد خواهد کرد.

 

فرضی افزود: اگر اضطراب زیاد فلج کننده شود و به مرز بی‌قراری برسد طبیعتا فرد دچار عجله شده و تمرکزش را از دست می‌دهد؛ اضطراب زیاد حافظه را ضعیف می‌کند و قدرت تصمیم گیری و اعتماد به نفس را پایین آمده و نمی‌تواند درست زندگی کند، پس فرد به واسطه انتخاب این پوشش اعتماد به نفس کسب کرده است، حجاب اضطراب را پایین می‌آرود، حافظه را قوی می‌کند و قدرت تصمیم گیری و قدرت فکر را بالا می‌آورد در نتیجه فرد می‌تواند بهتر زندگی و بتواند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کند.

 

وی بیان کرد: فرد می‌داند به واسطه حجاب می‌تواند به یک هویت اعتقادی، هویت فرهنگی، هویت سیاسی و هویت مذهبی دست پیدا کند چرا که از نوجوانی به دنبال کسب این هویت است؛ ما به واسطه این هویت‌ها می‌توانیم خودمان را بشناسیم و بتوانیم دوست یابی کرده و زندگی شادتری داشته باشیم،همچنین شبکه اجتماعی‌مان را گسترش می‌دهیم.

 

این روانشناس بالینی یادآوری کرد: پوشش شاید در یک کلمه ساده به نطر بیاید، اما به فرد کمک می‌کند دیگران نتوانند به او آسیب برسانند، چرا که به واسطه این پوشش خط قرمزی را برای خود مشخص کرده است و از آسیب‌ جلوگیری می‌کند.

 

خبرنگاران جوان

2025

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top