خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ الثلاثاء ٢٠ ذو القعدة ١٤٤٠ Tuesday, July 23, 2019
 
کد خبر: 935767
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ - ۱۷:۳۶
سناریوی جدید طبیعی سازی روابط؛
«عراق» از فهرست کشورها دشمن اسرائیل حذف شد
این خبر واکنش های تندی را در فضای سیاسی عراق و شبکه های اجتماعی در پی داشت و مجلس عراق وزیر امور خارجه را برای توضیح در این باره احضار کرد.
 «عراق»  از فهرست کشورها دشمن اسرائیل حذف شد  «عراق»  از فهرست کشورها دشمن اسرائیل حذف شد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید


به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، فقط چند روز پس از ادعای وزارت خارجه اسرائیل درباره سفر سه هیئت عراقی به اسرائیل، "موشه کحلون"، وزیر دارایی اسرائیل از خط خوردن نام عراق در لیست "کشورهای دشمن اسرائیل" خبر داد.

شبکه الجزیره در این باره گزارش داد که کحلون بخشنامه ای را صادر کرده که به موجب آن عراق دیگر کشور دشمن نیست و مبادلات تجاری با عراق تا پایان مارس ۲۰۱۹ آزاد است.

اسرائیل لیستی از "کشورهای دشمن" دارد که شامل لبنان و سوریه و عربستان و یمن و ایران می شود.

پیش از این، صفحه رسمی وزارت خارجه اسرائیل به زبان عربی در شبکه اجتماعی "توئیتر" مدعی سفر سه هیئت عراقی به اسرائیل در سال ۲۰۱۸ شده بود و افزوده بود که آخرین آنها چند هفته پیش انجام گرفته است.

این خبر واکنش های تندی را در فضای سیاسی عراق و شبکه های اجتماعی در پی داشت و مجلس عراق وزیر امور خارجه را برای توضیح در این باره احضار کرد.

در مه ۲۰۱۸ نیز، وزارت خارجه اسرائیل صفحه ای در شبکه اجتماعی فیسبوک با لهجه عراقی باز کرد و آن را تلاش برای گفت وگوی سازنده میان ملت های عراق و اسرائیل و «نشان دادن صورت واقعی اسرائیل» خواند.

به گزارش میدل ایست نیوز، اسرائیل با اقلیم کردستان عراق روابط بسیار گسترده نظامی و اقتصادی دارد و گفته می شود که در سال ۲۰۱۵ اعلام شد که اسرائیل سالانه ۱۵ میلیون بشکه نفت از اقلیم کردستان عراق وارد می کند.

مجله اینترنتی «اسرائیل دیفنس» در گزارشی درباره انگیزه های این اقدام وزیر دارایی اسرائیل در پی یافتن علل این اقدام برآمد.

«اوهاد حیمو»، کارشناس امور جهان عرب در شبکه ۲ اسرائیل به این مجله اینترنتی گفته که سفر هیئت های عراقی به اسرائیل ابعاد اجتماعی و فرهنگی داشته و بیشتر به مسائل مربوط به یهودیان عراق مربوط می شود.

این کارشناس افزوده که در مقایسه با مواضع خصمانه جهان عرب، «عراق مواضع نسبتاً مثبت تری با اسرائیل دارد».

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top