خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ الجمعة ٢١ ذو الحجّة ١٤٤٠ Friday, August 23, 2019
کد خبر: 935946
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۰/۲۲ - ۲۱:۲۵
جنگ زرگری - سلطنتی انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها برای ترساندن ایرانی‌ها
پس از گذشت چند ماه از داستان سرایی رسانه خاندان سلطنتی انگلیس، سلطنت طلب های مقیم آمریکا به کمک بی بی سی آمدند.
آمریکا و انگلیس جنگ زرگری - سلطنتی انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها برای ترساندن ایرانی‌ها
به این مطلب امتیاز دهید
66.7% 33.3% بازدید

به گزارش جام نیوز، اخیرا یکی از مدیران شبکه های ماهواره ای به شدت از بی بی سی فارسی، رسانه دولتی انگلیس انتقاد کرد که چرا قحطی ایران در سال 1296 را که منجر به مرگ 9 میلیون ایرانی شد تحریف کرده و هیچ اشاره ای به نقش انگلیس در این قتل عام نکرده است.( بیشتر بخوانید )

 

اشاره این سلطنت طلب به مجموعه مقالات و گزارش هایی است که بی بی سی فارسی در آبان ماه منتشر کرد؛ زمانی که جنجال رسانه ای بزرگی درباره تاثیر تحریم های آمریکا علیه ایران به راه افتاده بود.

 

اما به نظر می رسد این انتقادات، بیش از آنکه حقیقی باشند و از سر دلسوزی برای مردم ایران، جنگی زرگری است برای تحت تاثیر قرار دادن ایرانی ها و ترساندن آنها از سیاست های غرب و دادن وعده های پوشالی.

 

بی بی سی مجموعه مقالات خود را با این بند آغاز کرده است: "جنگ جهانی اول واقعه‌ای که پایان آن را آغاز ورود ایران به دوران مدرن می‌دانند و بزرگترین فاجعه انسانی صد سال اخیر است، صد سال پیش در چنین روزهایی به پایان رسید اما تاثیرگذارترین رویداد یک قرن اخیر گویی از خاطره ایرانیان محو شده است. شاید هم آنقدر دردناک بوده که حافظه جمعی می‌خواسته آن را فراموش کند."

 

در حقیقت از نگاه این رسانه انگلیسی، این کشتار و قتل عام فجیع برای پیشرفت و ورود ایران به دنیای مدرن لازم بوده است که درد و رنج آن هم از خاطره ایرانی ها محو می شود.

 

این ادعا در حالی مطرح شده که از سال 1284، جنبش مشروطه در ایران آغاز شده بود و پس از مبارزات فراوان توانسته بود از قدرت شاه بکاهد و تا حدودی قدرت را به مردم بسپارد؛ اتفاق بزرگی که بدون شک برخلاف میل دولت های استعمارگر بود چرا که شاهان فاسد و خوشگذران ایران، کاملا تحت تسلط آنها بودند و با کاهش قدرتشان و حضور مردم در دولت، از تسلط آنها بر کشوری مهم و استراتژیک همچون ایران کاسته می‌شد.

 

از همین رو، استعمارگران مترصد بهانه ای بودند تا بار دیگر اداره ایران را به دست بگیرند که ترور ولیعهد اتریش و آغاز جنگ جهانی اول این بهانه را مهیا کرد؛ به رغم اعلام بی طرفی دولت ایران در این جنگ، انگلیسی ها، روس ها و عثمانی ها وارد ایران شده و مناطق مختلفی را به اشغال خود درآوردند.

 

با وقوع انقلاب در روسیه، ارتش این کشور ایران را ترک کرد اما انگلیسی ها به بهانه خطر آلمان ها و عثمانی ها، همچنان در ایران ماندند.

 

این اتفاقات در دورانی رخ داد که ایران با قحطی مواجه بود و به دلیل ضعف دولت مرکزی، مردم شرایط بسیار سختی را تحمل می کردند.

 

عکس/ یکی از مقالات بی بی سی

 

قوای انگلیس از این قحطی استفاده کرد تا نه تنها ایران را کاملا اشغال کند بلکه با سیاستی خصمانه و غیربشری، زمینه مخالفت با حضور استعمارگران در کشور را از بین ببرد.

 

انگلیسی ها از یکسو با خریداری مواد غذایی و تولیدات کشاورزی و احتکار آنها و از سوی دیگر با ممانعت از ورود اقلام مورد نیاز مردم به داخل کشور، قیمت ها را به شدت بالا بردند تا جایی که مردم عادی حتی از خرید نان -اگر می توانستند پیدا کنند- هم عاجز شوند.

 

همچنین با شیوع بیماری های واگیردار و ممانعت از ورود دارو به ایران، علاوه بر گرسنگی، بیماری هم جان ایرانی ها را می گرفت.

 

به واسطه این سیاست ضدبشری دولت انگلیس، نیمی از جمعیت ایران در پی قحطی و شیوع بیماری‌های کُشنده، جان خود را از دست دادند و افرادی هم که زنده ماندند، توانی برای دفاع از کشور و مقابله با استعمارگران نداشتند.

 

قریب به 40 سال طول کشید تا جمعیت ایران به جمعیت سال 1296، یعنی سال آغاز قحطی برسد.

 

 

در چنین شرایطی، انگلیسی ها با در اختیار گرفتن کشور، تاریخ را آنگونه که دوست داشتند، نوشتند و سعی کردند نه تنها نقش خود در قتل عام ایرانی ها بلکه اصل این قتل عام را از حافظه تاریخی ایرانی ها پاک کنند؛ به خصوص که تا سال ها، دولت و مطبوعات کشور در اختیارشان بود.

 

عکس/ یکی از مقالات بی بی سی

 

اما چه شد که بعد از گذشت صد سال، انگلیسی ها، هولوکاست ایرانی ها را با تاکید بر اوضاع نابسامان اقتصادی و فجایعی که بر مردم رفت، یادآوری می کنند؟! درست در زمانی که آمریکایی ها مدعی اند با تحریم ایران، اقتصاد از هم خواهد پاشید و اعتراضات مردمی به خاطر اوضاع آشفته، حکومت را سرنگون خواهد کرد.

 

در دورانی که رسانه های غربی به جای مخابره موفقیت های علمی ایرانیان در عرصه های مختلف، خبر تحریم دارویی و غذایی ایران را در صدر اخبار خود قرار داده اند، این رسانه انگلیسی با یادآوری وضعیت سخت مردم در آن دوران که حتی منجر به مرده خواری شده و امراض مسری جان مردم را می گرفت، آینده ای ترسناک را برای کشورمان ترسیم می کنند.

 

بی بی سی تلاش می کند تا با کتمان پیشرفت های ایران، این کشور غنی و آینده دار را همان ایران دوران قاجار معرفی کند که حتی توان تصمیم‌گیری، بدون مشورت با غربی ها را نداشت!

 

حالا با گذشت چند ماه از این خبرسازی ها، عمله های آمریکایی به کمک بی بی سی آمده اند تا با تکرار داستان سرایی های این رسانه انگلیسی، به زعم خود افکار عمومی ایران را تحت تاثیر قرار دهند.

 

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top