خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ الأربعاء ١٨ شعبان ١٤٤٠ Wednesday, April 24, 2019
 
کد خبر: 936321
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۰/۲۵ - ۱۹:۳۴
مروری کوتاه بر کارنامه بی بی سی/ بی‌طرفی جانبدارانه، 10 ساله شد!
روز گذشته شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی 10 ساله شد. رسانه ای که ادعای بی طرفی در دنیای خبر را دارد اما عملکرد آن چیز دیگری را نشان می دهد.
بی بی سی مروری کوتاه بر کارنامه بی بی سی/ بی‌طرفی جانبدارانه، 10 ساله شد!
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، بي بي سي بنگاه سخن پراكني بريتانيا است. واژه BBC برگرفته از British broadcasting corporation است كه در سال 1922 ميلادي با مسئوليت محدود بنيان گذاشته شد و در سال 1927 پس از دريافت پروانه سلطنتي تبديل به يك شركت دولتي شد.

 

دولت بريتانيا در تاريخ 29 دسامبر 1940 برابر با 8 دي 1319 هـ. ش هفتاد و يك سال پيش در اوايل جنگ جهاني دوم براي اهداف استعماري اش "راديو فارسی بي بي سي" را براي ايرانيان راه اندازي كرد.

 

بسیاری بر این عقیده‌اند که بی‌بی‌سی به عنوان رسانه‌ای دست‌نشانده، نقش بسزایی در پیاده سازی سیاست های انگلیس در ایران داشته است.

 

اکنون سرویس فارسی بی بی سی با بهره گیری از تلویزیون و وب سایت این شبکه سلطنتی، همان سیاست های استعمار انگلیس را با استراتژی های دیکته شده ارائه می کند.

 

نایجل چپمن، مدیرعامل بی بی سی جهانی هنگام راه اندازی تلویزیون فارسی بی بی سی، سخنان را مطرح کرد که خط مشی این رسانه بریتانیایی را کاملا روشن می کرد. چپمن گفت: "ارائه ندادن خدمات تلویزیونی به مخاطبان فارسی زبان، دست ما را در جنگ افکار عمومی بسته است."

 

سیاست های بی بی سی از ابتدای شروع به کار این رسانه، زیرکانه و دقیق طرح ریزی شد؛ اساسا بی بی سی در مواقعی به جانبداری و دروغگویی روی می آرود که منفعتی برای نظام سلطنتی بریتانیا داشته باشد وگرنه در غیر این مواقع جانب بی طرفی را رعایت می کند.

 

به عبارت دیگر بی بی سی با گفتن راست های کوچک، زمینه را برای قبولاندن دروغ های بزرگ مهیا می کند.

 

البته در ده سال گذشته، اتفاقاتی رخ داد که بی بی سی فارسی مجبور به کنار گذاشتن بی طرفی شده و رسما به جانبداری از گروه ها و جریان های خاص روی آورد تا شاید سیاست های بریتانیا تامین شود.

 

نمونه بارز نقض بی طرفی از سوی بی بی سی، فتنه 88 بود که رسانه دولتی انگلیس رسما در کنار فتنه گران قرار گرفت و نه تنها تریبون خود را در اختیار آنها قرار داد بلکه پس از شکست فتنه، به مرکزی برای جولان فتنه گران فراری تبدیل شد.

 

در اسفند 1391، وزارت اطلاعات بیانیه‌ای صادر کرد و در آن از نقش گسترده بی بی سی در عملیات روانی و تخریبی در فتنه 88 پرده برداشت.در بیانیه وزارت اطلاعات آمده بود: "یافته ها نشان می‌دهد که هسته مرکزی مستقر در ارگان عملیات روانی سازمان جاسوسی دولت انگلیس موسوم به «بی بی سی»، در اداره تعدادی از شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی، پایگاه‌های اینترنتی خبری ضد انقلاب و وابسته به عناصر فراری فتنه 88 نقش دارد. هسته مورد نظر همچنین از طریق برخی عوامل آگاه یا ناآگاه با رسوخ به رسانه‌های داخلی نقش خط دهنده و در عین حال دریافت کننده اطلاعات از آنها را ایفا می کرد. "

 

بی بی سی در فتنه 88 سه محور اصلی را دنبال می کرد: شبهه افکنی درباره صحت انتخابات، بحران آفرینی و تحریک مردم به آشوب و اغتشاش.

 

  بی بی سی فارسی، حداقل 31 مطلب مشروح و مفصل فقط علیه سلامت انتخابات و در تایید کمیته غیر قانونی صیانت از آراء منتشر کرد.

 

این شبکه انگلیسی به بهانه گزارش از ناآرامی های تهران، رسما آدرس مکان های تجمع فتنه گران را اعلام می کرد و بیانیه های سران فتنه را منعکس می کرد.

 

البته جانبداری بی بی سی تنها به فتنه گران منحصر نشد؛ این شبکه حتی به حمایت از تروریست ها هم پرداخته و به بهانه گزارش از وقایع ایران، جنایات تروریست ها را کاملا پوشش داده و هم راستا با آنها، تلاش کرد ایران را ناامن جلوه دهد و در میان مردم ترس و وحشت ایجاد کند.

 

بی بی سی با وقاحت تمام به بهانه عدم تعریف واحد از تروریست، از بکار بردن لفظ تروریست برای این گروهک ها و اقدامات آنها خودداری کرده است؛ این در حالی است که در انعکاس کوچکترین حادثه در اروپا، به راحتی از لفظ تروریست استفاده می کند.

 

عکس/ انتقاد خبرنگار الشرق الاوسط از استاندارد دوگانه بی بی سی

 

بی بی سی فارسی حتی در انعکاس اعتراضات در ایران و اروپا از سیاستی دوگانه استفاده می کند؛ در حالی برای پوشش حوادث اروپا به خصوص در لندن و کنار گوش بی بی سی، از عبارت آشوب استفاده می کند که اقدامات خشونت آمیز در ایران توسط عده ای آشوبگر که خسارات سنگینی به اموال عمومی و شخصی افراد وارد کرده اند را با عنوان اعتراض بازتاب می دهد.

 

 

سیاست خصمانه بی بی سی علیه ایران، حتی سفیر سابق انگلیس در تهران را هم غافلگیر کرد.

 

جمال موسوی، مجری بی‌بی‌سی فارسی در گفتگو با سفیر سابق انگلیس در تهران سوالی مطرح کرد که باعث تعجب مهمان برنامه شد. مجری بی بی سی با تحریف اظهارات وزیر خارجه انگلیس در سفر به ایران، به نقل از او پرسید که چرا وی ایران را به «بشکه باروت» توصیف کرد؟ ‏ریچارد دالتون، سفیر سابق انگلیس در تهران با تعجب نسبت به طرح این سوال پرسید: مطمئنید؛ یمن را بشکه باروت توصیف کرد یا ایران را؟


‏مجری بی‌بی‌سی فارسی دستپاچه، با عقب نشینی و توجیه اقدام غیرحرفه ای اش، سوالش را این بار اینگونه مطرح ساخت که« منطقه را به "بشکه باروت" تشبیه کرد که ایران هم جزئش است!»

 

فیلم

 

البته بی بی سی فارسی تنها به مخالفت با جمهوری اسلامی نپرداخته است بلکه در موارد  متعدد به ایران هم خیانت کرده است.

 

بی بی سی در سیاستی منافقیانه در بخش عربی خود از لفظ جعلی "خلیج ع‌ر‌ب‌ی" و در بخش انگلیسی از لفظ "خلیج" و در بخش فارسی از "خلیج فارس" استفاده می کند!

 

رسانه نظام سلطنتی بریتانیا، "اروند رود" را هم "شط العرب" می‌داند!

 

بی بی سی فارسی با پوشش شیطنت آمیز کنفرانس خبری وزرای خارجه ایران و عراق، به جای استفاده از نام اروند رود، از عنوان شط العرب استفاده کرد. این در حالی است که شط العرب به  قسمتی از رودخانه گفته می شود که در کشور عراق وجود داشته و قسمت داخل ایران اروند رود خوانده می شود و با توجه به اینکه موضوع مورد بحث میان دو کشور ایران و عراق مربوط به محل داخل مرزهای ایران است، بایستی مطابق استاندارد های رسانه ای از عنوان اروندرود استفاده می گردید.

 

 

وقاحت این رسانه انگلیسی به همین جا ختم نمی شود؛ بی بی سی فارسی حتی مدعی جعلی بودن کشور "ایران" است!!!!

 

فیلم

 

جالب اینجاست که بی بی سی فارسی به رغم ماموریتش در مورد ایران، در مسایل بین المللی حتی اخبار بریتانیا هم جانبداری را کنار گذاشته است.

 

بی بی سی در گزارشی از نشست پارلمان انگلیس سوالات جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس از ترزا می در خصوص جنگ عربستان و یمن و مقایسه آن با سوریه را در اقدامی غیر حرفه ای سانسور کرد. ( بیشتر بخوانید )

 

مواردی که در این یادداشت ذکر شده تنها گوشه کوچکی از "بی‌طرفی های جانبدارانه(!)" رسانه نظام سلطنتی بریتانیا بود؛ سیاستی که حتی به سیاستمداران بریتانیایی هم رحم نمی کند چه برسد به ایران و ایرانی.

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
فتنه  |  تروریست  |  فیلم  |  جام نیوز  |  عکس  |  بی بی سی  |  ایران  | 
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top