خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ الأحد ١٤ رمضان ١٤٤٠ Sunday, May 19, 2019
 
کد خبر: 938353
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ - ۱۱:۴۵
بحران مشروعیت در فرانسه یا ونزوئلا +عکس
در خبرها آمده بود که فرانسه مهلتی ده روزه به ونزوئلا داده تا انتخاباتی جدید برگزار کند پیشنهادی که اصلا دوست ندارد به خودش داده شود.
خشونت پلیس فرانسه بحران مشروعیت در فرانسه یا ونزوئلا +عکس
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، در خبرها آمده بود که فرانسه مهلتی ده روزه به ونزوئلا داده تا انتخاباتی جدید برگزار کند و تهدید کرده با پایان مهلت فوق همانند آمریکا، خوان گوآیدو، رهبر مخالفان را به‌عنوان رئیس جمهوری این کشور به رسمیت خواهد شناخت.

 

پیام این اقدام آن است که فرانسه نظام حاکم در ونزوئلا را مشروع و قانونی نمی داند.
 

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز با انتشار یک توییت، آمادگی خود را برای به رسمیت شناختن رهبر مخالفان ونزوئلا به‌عنوان رئیس جمهور، اعلام کرد.

 

اما آیا فرانسه در وضعیت بهتری است که به خود اجازه می دهد از نامشروع بودن دولت قانونی مادورو که به تازگی طی یک فرایند دموکراتیک انتخاب شده، سخن بگوید؟ این مساله قابل بررسی است.

 

اگر اخبار فرانسه را طی 3 ماه گذشته دنبال کرده باشید حتما اعتراض جلیقه زردها به گوش تان خورده، اعتراضی که با وجود گذشت این زمان نه تنها فروکش نکرده بلکه بر دامنه آن افزوده شده است.

 

مطالبه اصلی جلیقه زردها و اکثریت مردم فرانسه در حال حاضر، استعفای دولت امانوئل ماکرون و برگزاری یک همه پرسی است. جلیقه زردها می گویند که برای رسیدن به یک دموکراسی واقعی به خیابان می آیند و خواهان پایان دادن به جمهوری پنجم در این کشور هستند.

 

منتقدان می‌گویند در ۵۰ سال اخیر هیچ دولتی تا این اندازه معترضان را سرکوب نکرده است.

 

نوع نگاه سیاستمداران فرانسوی به اعتراضات مردمی خود

دوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه، معترضان را «خرابکارها و اراذل و اوباشی» خوانده است که در پاریس و دیگر شهرها اقدام به غارت مغازه‌ها و تخریب بانک‌ها کرده‌اند و باید تمام هزینه‌ خسارتهای وارده را جبران کنند.

 

لوک فری، وزیر پیشین آموزش و پرورش فرانسه در دوران نیکولا سارکوزی نیز در گفتگو با رادیو کلاسیک فرانسه پس از انتقادهای شدید به جلیقه زردها خواستار دادن حق تیر به پلیس برای شلیک به سوی معترضان شد در حالی که در فرانسه این کار بیشتر از یک قرن است که ممنوع شده. همین سخنان بر شعله اعتراضات افزود.

 

 

 

با گسترش دامنه اعتراضات و در تازه ترین اقدام، وزیر کشور فرانسه قانونی پرحاشیه را  به نام مبارزه با "خرابکاران" برای رای گیری به پارلمان این کشور برده که نام عجیب آن که به عقیده منتقدان توهین آمیز است متوجه اعتراضات جلیقه زردهاست.

 

تا اینجا وضعیت داخلی فرانسه بصورت کاملا اجمالی ترسیم شد اما به بخش اصلی می رسیم که چرا فرانسه با این وضعیت در داخل به خود حق می دهد در مساله ونزوئلا ورودی مداخله جویانه داشته باشد. به دو مساله توجه کنید: اول دخالت آمریکا در امور فرانسه و دوم بحران مشروعیت در دولت این کشور.

 

فرانسه دخالت آمریکا را برنتافت

فرانسه در حالی بصورت مداخله آمیز با حوادث این روزهای ونزوئلا(به گفته بسیاری از تحلیلگران دنیا، کودتایی آمریکایی) برخورد می کند که جواب خود به دخالت آمریکایی ها را فراموشی سپرده است.

 

دولت های غربی عموما به مساله فرانسه ورود نکردند اما آمریکایی ها که کمی بی ملاحظه تر بودند از موضعی بالا از دولت فرانسه خواستند صدای اعتراض مردم را بشنود و ترامپ طی پیامی سیاسی برای ساکنان کاخ الیزه گفت مردم فرانسه به دنبال یکی مثل من هستند!

 

این رفتار دولت آمریکا به مذاق وزیر کشور فرانسه خوش نیامد و در واکنشی فوری به این اظهارات ترامپ هشدار داد در امور داخلی ما دخالت نکنید.

 

فرانسه همچنین آمریکا را متهم کرد که در راه اندازی و رهبری اعتراضات نقش دارد. در حالی که فرانسه متحد آمریکاست و تنها یک بار آمریکا دست به این کار زده اما چندین سال است که آمریکا و متحدانش مدام در امور ونزوئلا دخالت می کنند.

 

 

 

از نگاه غربی ها یکی از ارکان مشروعیت و قانونی بودن یک سیستم حاکمیتی، همراهی و رای اکثریت مردم با آن است.

 

بد نیست اینجا نگاهی به یک نظرسنجی انداخته شود که در بحبوحه اعتراضات جلیقه زردها نظر مردم فرانسه درباره میزان محبوبیت دولت ماکرون را مشخص می کند.
 

نتایج یک نظرسنجی

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد سه چهارم فرانسوی‌ها از عملکرد امانوئل ماکرون در اداره کشورشان ناراضی هستند.

 

 

 

این به معنای آن است که آنها دولت ماکرون را ناکارآمد می دانند و بر این باورند که او توان اداره کشور را ندارد.

 

این نظر مردمی را بگذارید در کنار این مطالبه جلیقه زردها که خواهان استعفای دولت ماکرون و برگزاری یک همه پرسی هستند. آنها می گویند برای رسیدن به یک دموکراسی واقعی به خیابان آمده اند و خواهان پایان دادن به جمهوری پنجم در این کشور هستند.

 

با این حساب دولتی که در داخل با بحران مشروعیت روبروست و از سوی دیگر با مداخله خارجی در امور کشورش مخالف است چرا پا را فراتر از اصول سیاسی خود می گذارد؟

 

115

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
ترامپ  |  آمریکا  |  عکس  |  فرانسه  | 
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top