خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ الأحد ١٦ ذو الحجّة ١٤٤٠ Sunday, August 18, 2019
کد خبر: 939261
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۱/۲۱ - ۲۱:۳۹
ادعای روزنامه سعودی؛
وساطت سلیمانی و نصرالله گره وزارت کشور عراق را می گشاید
هر چند نشست بیروت موفق به باز کردن گره کور وزارت کشور در گروه های شیعی شد اما گره وزارت دفاع همچنان پابرجاست. این گره در میان گروه های سنی در نشست های عمان و بغداد و جاهای دیگر باز نشد.
وساطت سلیمانی و نصرالله گره وزارت کشور عراق را می گشاید وساطت سلیمانی و نصرالله گره وزارت کشور عراق را می گشاید
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز،در حالیکه عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق تا حالا درباره باز شدن گره نامزد جنجالی تصدی وزارت کشور فالح الفیاض اظهار نظر نکرده محمد الکربولی نماینده محور ملی در پارلمان عراق در اظهار نظری مطبوعاتی گفته است «وزیر کشور همزمان با آغاز فصل قانونگذاری جدید در پنجم مارس آغاز به کار می کند و گره وزارت کشور باز می شود.»

روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» در این باره مدعی شد، «ائتلاف سائرون به رهبری مقتدا صدر رهبر جریان صدر و ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری در بیروت با یکدیگر دیدار کردند. حسن نصر الله دبیر کل حزب الله در این نشست پنج ساعته هم حضور داشته است. دو گروه در این نشست که مقتدا صدر و قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس هم در آن حاضر بودند درباره حل مشکل وزارت کشور و فالح الفیاض نامزد جنجالی تصدی این پست به توافق رسیدند.»

 در این توافق به کناره گیری الفیاض از وزارت کشور اشاره شده که برخی مقام های ارشد این وزارتخانه به عنوان نامزدی تصدی این وزارتخانه معرفی خواهند شد. الفیاض سکانداری وزارتخانه جدیدی با عنوان «وزارت امنیت ملی» را به عهده خواهد گرفت. این وزارتخانه حاصل ادغام سازمان امنیت ملی و سرویس امنیت ملی است. این دو نهاد زیر نظر الفیاض قرار دارند. با این اوصاف، شمار وزارتخانه ها در کابینه عبد المهدی از ۲۲ به ۲۳ واحد وزارتی افزایش می یابد.

الکربولی که عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق نیز هست افزود «سرلشکر یاسین الیاسری نامزد مطرح تصدی وزارت کشور است. او مدیر کل اداره سفر و گذرنامه وزارت کشور است و توافق نهایی بر سر نامزدی او برای این پست حاصل شده است.»

او درباره احتمال رای اعتماد مجلس به الیاسری گفت «گویا همه فراکسیون های مجلس به نامزدی علی الیاسری اعتراض ندارند.»

 الکربولی درباره ایجاد وزارتخانه جدید «امنیت ملی»‌ خاطر نشان کرد «گرچه درباره این موضوع توافقاتی حاصل شده اما این وزارتخانه به این سادگی ایجاد نخواهد شد. دلیل اصلی این است که بر خلاف توافق اصلی درباره کوچک شدن دستگاه حکومتی و عدم افزایش هزینه های اضافی است. هر چند همه درباره تایید نامزد تصدی پست وزارت کشور اتفاق نظر دارند اما ایجاد یک وزارتخانه نیازمند توافق و قرار و مدارهای جناحی و فراکسیونی در مجلس است».

هر چند نشست بیروت موفق به باز کردن گره کور وزارت کشور در گروه های شیعی شد اما گره وزارت دفاع همچنان پابرجاست. این گره در میان گروه های سنی در نشست های عمان و بغداد و جاهای دیگر باز نشد.

کربولی که خود عضو گروه مذاکره کننده بین فراکسیون محور ملی تابع ائتلاف سازندگی و فراکسیون های دیگر است گفت «مشکل وزارت دفاع که همچنان پابرجاست. البته ما بیشتر تمایل داریم که یک فرمانده نظامی از وزارت دفاع این پست را تصدی کند».

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top