خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ الخميس ١٦ شوّال ١٤٤٠ Thursday, June 20, 2019
 
کد خبر: 940185
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۲۰:۲۱
بی بی سی عربی: افزایش سیطره ایران بر «تنگه هرمز» به وسیله «فاتح»
بی بی سی: ایران می تواند با استفاده از این زیردریایی همچنین نیروهای ویژه خود را به نزدیک ترین نقطه هدف رسانده تا آنان ماموریت های محوله را به نحو احسن و با سرعت بیشتری انجام دهند.
بی بی سی عربی: افزایش سیطره ایران بر «تنگه هرمز» به وسیله «فاتح» بی بی سی عربی: افزایش سیطره ایران بر «تنگه هرمز» به وسیله «فاتح»
به این مطلب امتیاز دهید
50% 50% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، وبسایت شبکه «بی بی سی عربی» در گزارشی مفصل به توانمندی های زیر دریایی «فاتح» که در این هفته و با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، به ناوگان نیروی دریایی ارتش پیوست، پرداخت.

بنا بر این گزارش، این زیر دریایی توانایی های تاکتیکی بالایی دارد که در مراسم رونمایی از آن وزیر دفاع به ویژه گیهای برجسته آن اشاره کرد و گفته است که «فاتح» به سامانه شلیک و هدایت موشک‌های کروز زیر سطحی به سطح مجهز است. برخورداری از پرتابگر اژدر، سونار پیشرفته، رانش الکتریکی، مدیریت نبرد ترکیبی، جنگ الکترونیک و مخابرات امن یکپارچه از دیگر ویژگی‌های زیردریایی فاتح است.

بی بی سی در ادامه به نقل از رسانه های ایرانی می افزاید، این زیردریایی، توسط متخصصان و دانشمندان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران با همکاری نیروی دریایی ارتش و دانشگاه‌ها و مراکز دانش‌ بنیان طراحی و ساخته شده است و در ساخت آن بیش از ۴۱۲ هزار قطعه استفاده شده است.

از دیگر ویژگی های این زیر دریایی وزن آن است که حدود ۵۲۷ تن است و نخستین زیردریایی نیمه سنگین ساخت ایران است؛ ضمن اینکه توانایی حرکت در عمق ۲۰۰ متر را به صورت عادی داشته و ژرفای قابل دستیابی برای آن نیز ۲۵۰ متر است.

همچنین از دیگر ویژگی های تاکتیکی این زیر دریایی که بی بی سی به آن اشاره می کند توان دریانوردی به مدت ۳۵ روز و دارا بودن چهار مقر پرتاب اژدرهای کالیبر ۵۳۳ میلی‌متری است و توانایی حمل هشت مین دریایی و دو اژدر رزرو را نیز دارا می باشد.

در این گزارش آمده است که ساخت این زیردریایی حاصل بیش از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ساعت کار و تلاش متخصصان صنایع دفاعی ایران با همکاری ۵۰۰ شبکه همکار شامل ۴۸ مرکز طراحی، ۱۲۰ مرکز صنعتی، ۸۰ شرکت دانش بنیان، ۵۷ مرکز دانشگاهی و ۱۹۵ مرکز پژوهشی است.

بی بی سی با بیان اینکه این زیر دریایی قابلیت اطلاعاتی و شناسایی اهداف دشمن را چه در زیر دریا و چه در محدوده سواحل دشمن بدون اینکه شناسایی شود نیز داراست افزود: ایران می تواند با استفاده از این زیر دریایی همچنین نیروهای ویژه خود را به نزدیک ترین نقطه هدف رسانده تا آنان ماموریت های محوله را به نحو احسن و با سرعت بیشتری انجام دهند.

در پایان گزارش بی بی سی با اعتراف به توان روز افزون نظامی و تاکتیکی ایران در ساحت تسلیحات و رسیدن به خود کفایی در بسیاری از قسمت های نظامی می فزاید: رونمایی ایران از زیر دریایی خود آن هم درست در روزهای اوج تنش با آمریکا که بیشتر بر سر مسائل منطقه ای است خود شامل پیام های سیاسی و نظامی متعددی است. ایران با بهره گیری از این زیر دریایی و باتوجه به توانایی های رزمی آن می تواند کنترل بیشتری را در آب های خلیج [فارس] در اختیار داشته و هرچه بیشتر کنترل خود بر تنگه هرمز را به جهانیان ثابت و نشان دهد.

  

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top