خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ الأربعاء ١٥ شوّال ١٤٤٠ Wednesday, June 19, 2019
 
کد خبر: 941553
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ - ۱۰:۰۶
خلاقیت بازنشستگان ژاپنی برای فرار از مخارج سنگین زندگی! +عکس
علاوه بر میزان سرقت، میزان خودکشی هم در میان سالمندان بالا رفته راهی دیگر پیش روی آنها برای اینکه از زیر‌بار زندگی خلاص شوند.
توشیو تاکاتا، ۶۹ ساله خلاقیت بازنشستگان ژاپنی برای فرار از مخارج سنگین زندگی! +عکس
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، حقوق بازنشستگی در ژاپن خیلی "ناچیز" است و به سختی می‌توان با آن زندگی کرد به همین دلیل بازنشستگان ژاپنی ترجیح می دهند دست به یک فقره دزدی بزنند تا در پشت میله های زندان یک زندگی رایگان داشته باشند.

 

به گزارش بی بی سی فارسی، موج جرم و جنایت سالمندان ژاپن را در بر گرفته است، نسبت جرم‌هایی که افراد بالای ۶۵ سال مرتکب می‌شوند در ۲۰ سال گذشته رو به افزایش بوده است.

 

در این گزارش با 2 سالمند با نام های توشیو تاکاتا، ۶۹ ساله، که دزدی کرده چون فقیر است و نیاز دارد تا جایی به رایگان زندگی کند، حتی اگر پشت میله‌ها باشد.

 

او می‌گوید:"من به سن بازنشستگی رسیدم و بعد از مدتی بی‌پول شدم. در نتیجه به فکرم رسید که اگر به زندان بروم می‌توانم رایگان زندگی کنم".

 

توشیو، ریز‌نقش و لاغر پس از آنکه از حبس آزاد شد عمدا زنان را با چاقو تهدید کرد به این امید که یکی از آنها به پلیس زنگ بزند و او را راهی زندان کند نقشه ای که گرفت.

 

 

توشیو نقاشی‌های خودش را در سلولش به نمایش گذاشته است

 

مورد دوم کیکو (نام واقعی نیست) است. هفتاد سال دارد، او هم به من گفت که فقر باعث بدبختی اوست. او یک زن است و می گوید: "من نمی‌توانم با شوهرم کنار بیایم. هیچ جایی ندارم بروم و سر‌پناهی ندارم. تنها راهی که برایم می‌ماند این است که دزدی کنم. حتی زنانی حدود ۸۰ ساله که به سختی راه می‌روند، مرتکب جرم می‌شوند. فقط برای اینکه نمی‌توانند غذا و پول به دست بیاورند".

 

در جامعه‌ای که به طور آشکار همه قانونمند هستند ناگهان میزان جرم‌هایی که افراد بالای ۶۵ سال مرتکب می‌شوند، رو به افزایش گذاشته است. در سال ۱۹۹۷ امکان بروز جرم در این گروه سنی حدود یک در ۲۰ نفر بوده است و ۲۰ سال پس از آن این میزان به یک در ۵ نفر رسیده است. نرخ رشدی که بسیار بیشتر از نرخ رشد جمعیت بالای ۶۵ سال در این کشور است. (هرچند آنها اکنون بیش از یک‌چهارم کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند)

 

همانند توشیو، بسیاری از قانون‌شکنان مسن جرم‌های خود را تکرار می‌کنند. از میان ۲۵۰۰ نفر از محکومان بالای ۶۵ سال در سال ۲۰۱۶، بیش از یک سوم از آنها بیش از ۵ بار سابقهٔ ارتکاب جرم داشتند.

 

مایکل نیومن، جمعیت‌‌شناس که دفتر پژوهشی‌اش در توکیو قرار دارد، اشاره می‌کند که حقوق بازنشستگی در ژاپن خیلی "ناچیز" است و به سختی می‌توان با آن زندگی کرد. در گزارشی که در سال ۲۰۱۶ منتشر کرد او محاسبه کرده است که فقط هزینهٔ اجاره، خوراک و بهداشت حقوق‌بگیران را، اگر منبع درآمد دیگری نداشته باشند، بدهکار و مقروض می‌کند و این در صورتی است که هزینه‌های گرمایش و پوشاک اصلاً در نظر گرفته نشده است.

 

 

آدم‌ها تنها شده‌اند و دیگر نمی‌توانند با تنهایی‌شان کنار بیایند

 

مستمری‌بگیران نمی‌خواهند باری بر دوش فرزندان‌شان باشند و فکر می‌کنند اگر نتوانند با حقوق بازنشستگی دولتی زندگی کنند بهترین راه برای آنکه سر‌بار فرزندان خود نشوند این است که خودشان را به‌نحوی به زندان بیاندازند.

 

میزان خودکشی هم در میان سالمندان بالا رفته است، یکی دیگر از راه‌های پیش روی آنها برای اینکه از زیر‌بار زندگی خلاص شوند.

 

جنبه های روانی مهمتر از عوامل اقتصادی

مدیر مرکز باز‌پروری و توان‌بخشی "همراه با هیروشیما"، بر این باور است که تغییرات خانواده‌های ژاپنی باعث بروز چنین موجی از جرم و بزهکاری شده است، اما او بر عوارض روانی آن بیش از جنبه‌های اقتصادی آن، تأکید می‌کند.

 

"تنهایی" از جمله عواملی که در بررسی ها مشخص می شود و علت آن این است که روابط میان افراد دگرگون شده، آدم‌ها تنها‌تر شده‌اند. آدم‌ها جایی برای خودشان در جامعه پیدا نمی‌کنند. آنها نمی‌توانند با تنهایی‌شان کنار بیایند.

 

در میان افراد مسنی که مرتکب جرم می‌شوند، ممکن است کسانی باشند که همسر یا فرزندان خود را از دست داده باشند و نتوانسته‌اند با این موضوع کنار بیایند... معمولاً آدم‌ها اگر کسی باشد که مراقب‌شان باشد و از آنها حمایت کند دست به کارهای مجرمانه نمی‌زنند.

 

در این سال‌ها دولت ژاپن ظرفیت زندان‌های خود را بیشتر کرده و نگهبانان زن بیشتری را در بخش‌های مختلف به کار گمارده است چون تعداد زنان مجرم سالمند هم بخصوص به سرعت رو به افزایش بود، هرچند پیش از آن هیچ سابقه‌ای نداشت. او هم‌چنین متوجه هزینه‌های سر‌سام‌آور بهداشت و درمان زندانیان شد.

 

در گذشته رسم بود که فرزندان از والدین‌شان نگهداری می‌کردند اما جوانان بسیاری از استان‌هایی که امکانات اقتصادی محدود است، مهاجرت کرده‌اند و والدین‌شان را تنها به حال خودگذاشته‌اند.

 

115

 

کلیدواژه ها:
دزد  |  فرزند  |  عکس  |  بی بی سی  |  ژاپن  | 
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top