خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ الثلاثاء ٢١ شوّال ١٤٤٠ Tuesday, June 25, 2019
 
کد خبر: 941603
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ - ۱۷:۰۰
مقصد مسیر کاهشی قیمت ارز
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در سومین حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری، شامگاه شنبه به تشریح سیاست‌های بانک مرکزی در بازار ارز پرداخت.
عبدالناصر همتی  مقصد مسیر کاهشی قیمت ارز
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در سومین حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری، شامگاه شنبه به تشریح سیاست‌های بانک مرکزی در بازار ارز پرداخت. یکی از نکات قابل توجه در سخنان رئیس کل بانک مرکزی، انعکاس گرای قیمتی مورد نظر بازارساز بود. همتی در دو گفت‌وگوی تلویزیونی پیشین خود نیز وعده کاهش نرخ ارز را داده ‌بود، اما این بار ضمن تکرار این وعده کانال ۱۱ هزار تومان را به‌عنوان مقصد روند کاهشی نرخ ارز معرفی کرد.

 

 اظهاراتی که به نظر می‌رسد باعث ایجاد دیاپازون کاهشی در معاملات روز یکشنبه بازار ارز نیز شد. یکی دیگر از نکات جالب توجه در اظهارات همتی، افزایش ۷/ ۱ درصدی ذخایر بانک مرکزی طی ماه‌های شهریور تا دی بود. روندی که در عین فعال بودن نیروهای فرساینده ذخایر ارزی و آمار ارائه شده از عملکرد صادرکنندگان در سامانه نیما طی ماه‌های اخیر، عجیب به نظر می‌رسد.

 

عبدالناصر همتی در بخش دوم سخنان خود در گفت‌وگوی ویژه خبری در نخستین شامگاه هفته، به تشریح سیاست‌های ارزی بانک مرکزی پرداخت. همتی در بخش نخست از سخنان خود به بررسی علل افزایش نرخ ارز در ثلث ابتدایی ماه انتهایی سال پرداخت.

 

به عقیده همتی ورود تقاضای پایان سال به بازار، اخبار منفی در رابطه با تصویب FATF در کنار «برخی جوسازی‌ها» عامل اصلی افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر بوده‌است. البته همتی که در گفت‌وگوی خبری پیشین خود «دشمن» را به‌عنوان یکی از عوامل افزایش نرخ ارز معرفی کرده‌بود، این‌بار از اظهارات برخی از مقامات سیاسی کشور انتقاد کرد. اظهاراتی که به عقیده همتی غیرکارشناسانه بوده و حکم هیزم برای آتش نوسان‌سازان بازار ارز داشته‌است. همتی در ادامه سخنانش وعده‌ای را که در دو گفت‌وگوی خبری پیشین خود داده بود برای چندمین بار تکرار کرد. رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به این نکته که دلار از کانال ۱۱ هزار به کانال ۱۳ هزار افزایش یافته است و قصد پایین آمدن ندارد، گفت: قیمت دلار مجددا به کانال‌های قبلی بازمی‌گردد. وی با اشاره به تفاوت بین نرخ ارز در بازار ارز و سامانه نیما اظهار کرد: «نرخ فعلی بازار ارز در ایران برای واردات به صرفه نیست.» به گفته همتی میانگین معاملات ۱۱ میلیارد یورو در بازار ارز ۱۰ هزار و ۱۲۸ تومان بوده است. در بازار آزاد نیز حدود ۱۵ هزار تومان برآورد می‌شود. رئیس‌کل بانک مرکزی از این مقایسه نتیجه گرفت واردات بیش از قیمت ۱۰ هزار تومان به صرفه نیست.

 

تفاوت سخنان شنبه‌شب رئیس‌کل با گذشته در یک نکته بود؛ او در اظهار نظرهای پیشین خود محافظه‌کاری بیشتری در رابطه با انعکاس مسیر آتی نرخ ارز داشت، اما این بار برای مسیر کاهشی نرخ ارز مقصد تعیین کرد. به گفته همتی نرخ ارز فعلی در بازار «پایدار» نبوده و در آینده نرخ ارز در مسیر نزولی خود به کانال ۱۱ هزار تومان وارد خواهد شد. رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگوی پیشین خبری خود در آخرین شامگاه آبان ماه و در حالی که نرخ ارز در بازار تهران در محدوده ۱۳۱۵۰ تومان بود وعده کاهش نرخ ارز را داد. چند ساعت پیش از سومین حضور تلویزیونی همتی نرخ ارز در بازار تهران در محدوده ۱۳۶۰۰ تومان معامله می‌شد. همچنین بررسی نرخ ارز در بازار آزاد نشان می‌دهد که این بازار به سرعت به وعده کاهشی بازارساز واکنش نشان داده‌ است به نحوی که یک روز پس از دومین گفت‌وگوی خبری همتی نرخ ارز حدود ۴۵۰ تومان کاهش یافت. روز گذشته نیز نرخ ارز در معاملات میان روز کاهشی در همین محدوده در مقایسه با نرخ بسته شدن بازار در روز شنبه داشت.

 

کارنامه نیما

عبدالناصر همتی در ادامه سخنان خود به تشریح عملکرد سامانه نیما پرداخت. بر مبنای آمارهای همتی تاکنون حدود ۵/ ۱۱ میلیارد یورو در سامانه نیما عرضه شده‌است. این میزان برآیند عرضه ارز ۵/ ۳ میلیارد یورویی بانک مرکزی و عرضه ارز ۸ میلیارد دلاری از سوی صادرکنندگان است. رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگوی پیشین خبری خود میزان عرضه ارز از سوی صادرکنندگان را حدود ۷ میلیارد دلار عنوان کرده بود. بنابراین می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که میزان عرضه ارز صادراتی در ماه‌های آذر و دی حدود یک میلیارد دلار بوده‌است. این در حالی است که آمار ۷ میلیارد دلاری از عرضه ارز صادراتی در ماه‌های مرداد تا آبان نشان می‌دهد که دبی جریان ورود ارز به نیما از سوی صادرکنندگان در دو ماه اخیر احتمالا کمتر از ماه‌های پیشین بوده‌ است. همتی در ادامه سخنان خود، از روند تکمیل چرخه ارز صادراتی اظهار ناخشنودی کرد. به گفته همتی در حالی که میزان صادرات غیر نفتی کشور در ۱۰ ماه گذشته چیزی در حدود ۴۰ میلیارد دلار بود، اما از این رقم تنها ۳۰ تا ۳۵ درصد به چرخه ارزی کشور بازگشته است. به عقیده رئیس کل ساختمان شیشه‌ای میرداماد، در صورتی که صادرکنندگان ارز صادراتی خود را به کشور بازگردانند نیازی به مداخله بانک مرکزی برای مدیریت قیمت در بازار ارز وجود نخواهد داشت.

دنیای اقتصاد

110

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top