خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ الأحد ١٢ شوّال ١٤٤٠ Sunday, June 16, 2019
 
کد خبر: 942307
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ - ۲۰:۲۳
همراهی 62 کشور با آمریکا برای تحریم روسیه
62 کشور جهان تا امروز به رهبری آمریکا در تحریم های ضد روسی مشارکت کرده اند و مجموع خسارت ناشی از این رویکرد بر اقتصاد بزرگترین کشور جهان به 6.3 میلیارد دلار رسیده است.
پوتین همراهی 62 کشور با آمریکا برای تحریم روسیه
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، 62کشور جهان تا امروز به رهبری آمریکا در تحریم های ضد روسی مشارکت کرده اند و مجموع خسارت ناشی از این رویکرد بر اقتصاد بزرگترین کشور جهان به 6.3 میلیارد دلار رسیده است.

این آماری است که وزارت توسعه اقتصادی روسیه به تازگی منتشر کرده است و علاوه بر اینکه گویای افزایش رویارویی روسیه با شرکای غربی این کشور است پیام دیگری نیز دارد و آن اینکه از سال 2014 میلادی تاکنون دهها میلیارد دلار به اقتصاد روسیه خسارت وارد شده است.
اعضای اتحادیه اروپا، آمریکا و اوکراین در صدر کشورهایی هستند که بیشترین زیان را به اقتصاد روسیه وارد کرده اند.


در مجموع 159بسته تحریمی در خصوص کالاهای روسی از سوی این کشورها وضع شده است.
نکته جالب در این تحریم ها آن است که اتحادیه اروپا که بیشترین نفع را از تجارت با روسیه می برد اکنون در صدر تحریم کنندگان قرار دارد و با تدابیر تحریمی کشورهای عضو این اتحادیه، اقتصاد روسیه 2.4 میلیارد دلار زیان دیده است.
آمریکا که کمترین مبادلات تجاری با روسیه را داشته است با وجود رهبری جریان ضد روسی در جهان از نظر ضربه زدن به اقتصاد روسیه در مکان دوم قرار دارد و تحریم های این کشور به همراه افزایش تعرفه بر کالاهای روسی تنها توانسته 1.1 میلیارد دلار به اقتصاد روسیه ضرر بزند.


اوکراین با وارد آوردن 775 میلیون دلار ضرر به اقتصاد روسیه به دلیل قطع مبادلات تجاری یا کاهش آنها سومین کشوری است که بیش از همه اقتصاد روسیه را تحت تاثیر قرار داده است.
آمارهای ارایه شده از سوی وزارت توسعه اقتصادی روسیه همچنین نشان می دهد که کشورهای ترکیه و هند با همراهی از سیاست های ضد روسی آمریکا به ترتیب 713 و 377 میلیون دلار به اقتصاد روسیه ضرر زده اند.
یادآور می شود که چند روز پیش 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا تحریم های ضد روسی این کشور را یک سال دیگر تمدید کرد.


تحریم های اولیه آمریکا علیه روسیه از ماه مارس سال 2014 و با آغاز حوادث اوکراین ازجمله الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه وضع شد.
این تحریم ها شامل تحریم های اقتصادی و مالی و نیز تحریم شماری از مقام ها و شهروندان روس می شود.
نخستین بسته تحریم آمریکا علیه روسیه در پرونده «ماگنیتسکی» علیه این کشور وضع شد که در آن شمار اندکی از مقام های روس که به نقض حقوق بشر متهم شده بودند، تحریم شدند.
«سرگئی ماگنیتسکی» وکیل روس بنیاد انگلیسی سرمایه گذاری «هرمیتاژ» در روسیه بود که 16 نوامبر 2009 در زندان «ماتروسکایا تیشینا» در مسکو درگذشت.


آمریکا به این بهانه از سال 2012 در چارچوب تصویب و اجرای قانون مشهور به ماگنیتسکی، دهها مقام و شهروند روس را تحریم کرد.
آمریکا این قانون را بلافاصله پس از لغو اصلاحیه جکسون - نیک که از زمان شوروی باقی مانده بود و طبق آن محدودیت های تجاری علیه روسیه پیش بینی شده بود، وضع کرد.
ایالات متحده در طول هفت سال گذشته 65 بسته تحریمی علیه روسیه وضع کرده است که در چهار سال اخیر روند اعمال تحریم ها شدت بیشتری نیز گرفته است.
سرعت وضع بسته های تحریمی به گونه ای است که آمریکا هر ماه یا حداکثر سه ماه یک بار یک بسته تحریمی جدید خود علیه روسیه را اعلام می کند.
'سرگئی لاوروف' وزیر امورخارجه روسیه به تازگی در مورد تحریم های جدید آمریکا گفته بود من دیگر به این بسته ها توجه نمی کنم و اخبار مبنی بر تلاش آمریکا برای وضع تحریم های جدید را گوش نمی دهم.

**صنعت ذوب آهن روسیه بیشترین آسیب را از تحریم ها دید
بخش ذوب آهن و صنعت فولاد روسیه به دلیل اعمال تحریم های غرب بیشترین ضرر را را دیده اند چرا که تنها در سال 2018، حدود چهار میلیارد دلار بر اثر تحریم های آمریکا و متحدانش زیان به این بخش اقتصادی روسیه وارد شده است.
بخش کشاورزی روسیه جایگاه دوم را در این رده بندی از آن خود کرده است چرا که در سال گذشته میلادی بیش از یک میلیارد دلار خسارت دید.
صنایع شیمیایی روسیه نیز 600 میلیون دلار زیان دیده است بنابراین می توان این بخش را سومین صنعت روسیه خواند که در نتیجه تحریم ها با مشکل مواجه شده است.

**واکنش روسیه به تحریم ها
روسیه از تابستان سال 2014 تصمیم گرفت به تحریم های آمریکا و متحدانش واکنش نشان دهد.
طبق مصوبه دولت روسیه، در چارچوب پاسخ به تحریم های غرب، خرید و واردات مواد غذایی و محصولات کشاورزی از کشورهای تحریم کننده روسیه ممنوع شد.
در این میان آمریکا که تا 10 سال پیش سالانه صدها هزار تن گوشت گاو، خوک و مرغ به روسیه صادر می کرد بازار خود در روسیه را از دست داد.
بخش کشاورزی و دامپروی روسیه نیز با اعمال تحریم های متقابل روسیه علیه آمریکا فرصت یافت با حمایت دولت، بخش بزرگی از بازار روسیه را بازپس بگیرد.
اقدام دیگر روسیه در مقابله با کشورهای تحریم کننده خود، تهیه فهرستی از مقام های طرف مقابل و تحریم متقابل آنان بود.


این فهرست ها در روسیه «استپ لیست» خوانده می شوند و بر اساس قوانین روسیه افراد واقع در این فهرست از سفر به روسیه منع و دارایی های احتمالی اننان در روسیه ضبط خواهد شد.
نکته جالب این که اسامی افراد واقع در استپ لیست روسیه هرگز منتشر نمی شود و تحریم شدگان زمانی که قصد سفر به روسیه دارند در جریان قرار داشتن نام خود در این لیست قرار می گیرند.
به طور مثال، 'مایکل مک فول' سفیر پیشین آمریکا در روسیه که از سوی مسکو به اقدامات ضدروسی متهم شده است زمانی که قصد سفر به مسکو داشت متوجه شد روسیه به دلیل تحریم های متقابل اجازه ورود او به مسکو را نمی دهد.


'ماریا زاخارووا' سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در خصوص امکان انتشار یا اطلاع از اسامی حاضر در این لیست گفت که فعلا قصد نداریم این فهرست را منتشر کنیم.
جنگ اقتصادی روسیه و غرب به رهبری آمریکا که از سال 2014 هر روز بیشتر شده است در حال در سال 2019 ادامه یافته است که با توجه به تعلیق پیمان موشکی میان دو طرف، وارد فاز جدیدی شده است آن هم اینکه هر دو کشور تلاش می کنند در عرصه نظامی بر دیگری چیرگی یابند.
'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری روسیه به تازگی گفته است که روسیه در عرصه تولید موشک های مدرن و پیشرفته از تمامی کشورها پیشی گرفته است و دیگر کشورها سال ها طول می کشد که به فناوری های روسیه دست پیدا کنند.


سایر مقامات روسیه از جمله دمیتری مدودف و رئیس بانک مرکزی روسیه نیز به پوتین اطمینان داده اند که اقتصاد این کشور توان رویارویی با تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا و متحدان این کشور را دارد هر چند که از اروپا صداهایی شنیده می شود که برخی از کشورها خواهان متوقف شدن یا کاستن از اعمال تحریم های بیشتر علیه روسیه هستند.

 

ایرنا

0 نظر
کلیدواژه ها:
تحریم  |  آمریکا  |  روسیه  | 
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top