خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ الثلاثاء ٢٠ ذو القعدة ١٤٤٠ Tuesday, July 23, 2019
 
کد خبر: 943061
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ - ۰۸:۵۴
قهرمان مسلمان باعث فرار تروریست نیوزلندی و مانع کشتار بیشتر شد
عبدالعزیز که می‌گوید مهاجم را با دستگاه پرداخت فرار داده است
عبدالعزیز، ۴۸ ساله، متولد افغانستان که تروریست نیوزلندی را فراری دا قهرمان مسلمان باعث فرار تروریست نیوزلندی و مانع کشتار بیشتر شد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، داستان‌ شجاعت و قهرمانی برخی افراد که در حمله روز جمعه به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند، باعث جلوگیری از کشتار بیشتر و دستگیری مهاجم شدند، خبرساز شد.

 

بی بی سی فارسی با خودداری از تروریست خواندن فرد سفیدپوست استرالیایی و رفتار تروریستی او نوشت: در این حملات مهاجمی! علیه نمازگزاران شلیک کرد و در نتیجه پنجاه نفر کشته شدند.

 

قهرمان مسلمان داستان عبدالعزیز، ۴۸ ساله، متولد افغانستان است، بی بی سی به نقل از او می نویسد: زمانی که داد و فریاد و صدای شلیک را شنید، در مسجد لینوود، هدف دوم مهاجم بوده است.

 

او وقتی فهمید به مسجد حمله شده، یک دستگاه پرداخت را که در آنجا بوده برداشته و به سمت مهاجم دویده است. زمانی که مهاجم به سمت خودروی خود برای برداشتن اسلحه دیگری می‌رود، عبدالعزیز ماشین پرداخت را به سمت او پرتاب می‌کند. مهاجم سلاحش را از خودرو برمی‌دارد و به سمت عبدالعزیز شلیک می‌کند ولی او در میان ماشین‌ها خودش را پنهان می‌کند.

 

عبدالعزیز با چهار فرزندش به این مسجد آمده بود. او به سمت خودرو مهاجم می‌رود و تفنگ او را که آنجا بود برمی‌دارد. این همان اسلحه‌ای بوده است که گلوله‌هایش تمام شده بود و مهاجم آن را داخل خودرویش گذاشته بود. با این وجود عبدالعزیز به سمت مهاجم حرکت می‌کند و با او رو در رو می‌شود.

 

عبدالعزیز به خبرگزاری رویترز گفت: "وقتی مرا با تفنگ دید، اسلحه خودش را دور انداخت و به سمت خودرو حرکت کرد و من دنبالش کردم...او داخل ماشینش نشست و من اسلحه را به پنجره خودرویش پرتاب کردم. او فقط دشنامم داد و حرکت کرد."‌

 

لطیف حلبی، امام مسجد لینوود به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است اگر عبدالعزیز دست به کار نمی‌شد، شمار کشته‌ها به مراتب بیشتر بود.

 

وقتی مهاجم فرار کرد دو پلیس او را تعقیب کردند و راه را بر خودروی او بستند و دستگیرش کردند.

 

برنتون ترنت، ۲۸ ساله، شهروند استرالیا که خود را طرفدار برتری نژاد سفید می‌خواند ظهر جمعه گذشته با حمله به دو مسجد در کرایست‌چرچ، دومین شهر بزرگ نیوزیلند ۵۰ نفر را کشت و بیش از ۴۰ نفر را مجروح کرد.

 

او با نصب دوربین به پیشانی خود این کشتار را زنده از فیسبوک پخش کرد و ۱۰ دقیقه قبل از آن هم با ارسال یک بیانیه مفصل به چندین مقام از جمله جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر، قصد خود از این حملات را تشریح کرد.

 

نیوزیلند حدود ۴ میلیون نفر جمعیت دارد و تنها حدود ۴۵ هزار مسلمان (کمی بیش از یک درصد) در این کشور زندگی می‌کنند.

 

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر این کشور روز گذشته ضمن دلجویی حضوری از جامعه مسلمانان شهر کرایست‌چرچ گفت قوانین مالکیت سلاح را اصلاح خواهد کرد.

 

در سراسر نیوزیلند مراسمی برای گرامی‌داشت قربانیان برگزار شده است. قربانیان از کشورهای مختلف از جمله افغانستان، اندونزی، بنگلادش، هند، پاکستان و سوریه بودند.

 

بی بی سی فارسی در این خبر نیز از تروریستی نامیدن حادثه استنکاف کرد.

 

سفیدپوست  استرالیایی دارای رفتارهای نژادپرستانه و عقاید اسلام‌ستیزانه بوده و تاکید کرده از مسلمانان و کسانی که به دین اسلام گرویده‌اند، بیزار است.

 

به گفته این قاتل استرالیایی، این حمله از دو سال قبل طراحی شده و اقدام برای حمله به مسجد نور را سه ماه قبل گرفت.

 

او پیش از این جنایت، مانیفستی 74 صفحه ای در توئیتر منتشر کرده که نشان می‌دهد از آندرس برویک نروژی که در سال 2011 میلادی 77 نفر را در اسلو قتل عام کرد، الهام گرفته و در ضمن علاقه شدیدی به ترامپ دارد و او را "نماد بازیابی هویت سفیدپوستان" می شناسد.

 

115

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top