خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ السبت ١٥ ذو الحجّة ١٤٤٠ Saturday, August 17, 2019
کد خبر: 943487
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۱/۵ - ۰۹:۲۵
دادستان کل آمریکا: گزارش مولر ترامپ را تبرئه نمی کند
ویلیام بار، دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا، روز یکشنبه چهارم فروردین نامه‌ای درباره تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه در مورد دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا، به کنگره ارسال کرد.
ترامپ  دادستان کل آمریکا: گزارش مولر ترامپ را تبرئه نمی کند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، گزارش رابرت مولر بازرس ویژه مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به این نتیجه رسیده که رئیس جمهور آمریکا در زمان رقابت‌های انتخاباتی با روسیه "تبانی نکرده بود."

 

همچنین تحقیقات رابرت مولر "به این نتیجه نرسیده" که ترامپ یا اعضای ستاد انتخاباتی‌اش مانع از اجرای عدالت شده باشند.

 

در نامه‌ای که ویلیام بار، دادستان کل آمریکا به کنگره فرستاده، آمده: "با این که گزارش به این نتیجه نرسیده که رئیس جمهور آمریکا مرتکب جرم شده اما او را تبرئه هم نمی‌کند"، هر چند که به گفته دادستان کل، موضوع در حد تخلف هم نیست.

 

گزارش رابرت مولر که تحقیقات آن ۲۲ ماه طول کشید، دو روز پیش به دادستان کل تحویل داده شد.

 

در نامه بار به کنگره آمده: "این گزارش تلاش‌های روسیه برای تاثیرگذاری بر انتخابات را نشان می‌دهد و جرائمی را رخ داده مستند کرده است. بازرس ویژه شواهدی نیافت که هیچ فرد آمریکایی یا اعضای ستاد انتخاباتی آقای ترامپ تبانی یا آگاهانه با روسیه هماهنگی کرده باشند."

 

ترامپ در توییتی نوشت: "نه تبانی، نه کارشکنی."

 

او همچنین در بیانیه ای گفت: "این نتیجه گیری یک تبرئه تمام عیار بود. کارشکنی هم صورت نگرفته، نه حتی یک ذره... شرم آور است که کشور ما باید متحمل چنین چیزی (تحقیقاتی) می شد، راستش شرم آور است که رئیس جمهور کشور باید متحمل چنین وضعی می شد، جریانی که حتی پیش از انتخاب من شروع شده بود. شروع این ماجرا غیرقانونی بود."

 

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید نیز روز یکشنبه اعلام کرد که یافته‌ها و گزارش‌های منتشر شده اخیر در واقع تبرئه تام و تمام دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری این کشور است.

 

ویلیام بار دادستان کل آمریکا در نامه ای به کنگره نوشت: "این گزارش تلاش روسیه برای مداخله در انتخابات و اسناد جرایم ارتکابی را تشریح می کند. بازرس ویژه به این نتیجه نرسید که شهروندان آمریکا یا مقام های کمپین ترامپ مرتکب توطئه شده اند یا آگاهانه با روسیه هماهنگی داشتند."

 

بخش دوم گزارش به مساله کارشکنی در مسیر عدالت می پردازد. خلاصه ای که بار تهیه کرده می گوید که گزارش بازرس ویژه "نهایتا تصمیم گرفت تا در مورد این موضوع که آیا مساله در دادگاه قابل پیگرد است، نظری ندهد."

 

در ادامه نامه او آمده است: "به این ترتیب بازرس ویژه نتیجه گیری نکرده است که آیا رفتار بررسی شده (رئیس جمهور) معادل کارشکنی بوده یا نه."

 

این نامه سپس مستقیما از گزارش مولر نقل قول می کند: "هرچند این گزارش نتیجه گیری نمی کند که رئیس جمهور مرتکب جرم شده، اما او را تبرئه هم نمی کند."

 

بار می گوید که شواهد کافی "برای اعلام نظر قطعی در مورد اینکه رئیس جمهور مرتکب تخلفی در زمینه کارشکنی در مسیر عدالت شده" وجود نداشته است.

 

بار در پایان نامه اش گفت که جزئیات بیشتری از این گزارش را منتشر خواهد کرد اما بخش هایی از آن در معرض محدودیت هایی خواهد بود.

 

او نوشت: "با توجه به این محدودیت ها، برنامه زمانی پردازش گزارش تا حدودی به سرعت شناسایی بعضی مواد (قابل طرح در دادگاه) که براساس قانون قابل افشا کردن نیست، بستگی خواهد داشت. من از بازرس ویژه خواسته ام در شناسایی کلیه اطلاعات موجود در این گزارش در اسرع وقت به من کمک کند."

 

جری نادلر، رئیس دموکرات کمیسیون قضایی کنگره آمریکا بر این نکته تاکید کرد که دادستان کل این موضوع را کاملا رد نکرده که آقای ترامپ مانع از اجرای عدالت شده است: "ویلیام بار می‌گوید رئیس جمهور ممکن است برای ممانعت از اجرای عدالت اقدام کرده باشد اما برای محکومیت به دلیل ممانعت از اجرای عدالت، باید ورای هر تردید موجهی ثابت شود که شخصی با نیت فاسد در کار ممانعت از تحقق عدالت بوده است."

 

سناتور دمکرات ریچارد بلومنتال، از اعضای کمیته قضایی سنا، گفت که هرچند شواهدی در حمایت از "توطئه مجرمانه قابل پیگرد در دادگاه" وجود ندارد، اما همچنان سوالاتی در مورد آلت دست شدن آقای ترامپ (توسط روسیه) وجود دارد.

 

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان از حزب دمکرات و سناتور چاک شومر، رهبر دمکرات های سنا در بیانیه مشترکی نوشتند که نامه وزیر دادگستری "سوالات زیادی" پدید می آورد و خواستار دسترسی کامل به گزارش شدند.

 

در این بیانیه آمده است: "این سخن رئیس جمهور که او کاملا تبرئه شده، کاملا مغایر کلمات آقای مولر است و اعتباری ندارد."

 

دمکرات‌های مجلس نمایندگان گفته‌اند که این مجلس اجازه نخواهد داد یافته‌ها ویرایش شود یا انتشار جزئیات آن با مانع روبرو شود، و تهدید کرده‌اند که اگر لازم شد احضارهایی صورت خواهد گرفت.

 

وزیر دادگستری ویلیام بار در نامه ای چهار صفحه ای به کنگره، عمدتا به زبان خودش، نتیجه گیری های تحقیقات دادستان ویژه را خلاصه می کند. با این حال در یک خط مهم او مستقیما از گزارش مولر نقل قول می کند: "این تحقیقات نتیجه گیری نکرد که اعضای کمپین ترامپ درگیر توطئه یا همکاری با دولت روسیه در فعالیت های مداخله آمیز این کشور در انتخابات شدند."

 

این، به زبان خود رابرت مولر، نتیجه نهایی تقریبا دو سال تلاش، ۲۸۰۰ احضاریه، صدها حکم جستجو و ساعات بی پایان مصاحبه است. این گزارش می گوید که کمپین ترامپ "پیشنهادهای متعددی" برای کمک در این مبارزات از "افراد مرتبط با روسیه" دریافت کرد اما هرگز به تله نیفتاد.

 

با این حال موضوع کارشکنی در مسیر عدالت موضوعی مبهم تر است. این تصمیم که آیا باید ترامپ را به مداخله در تحقیقات مختلف متهم کرد، به عهده رابرت مولر نبود. مولر فقط گفت که این موضوع حاوی "مسائل دشوار" است.

 

در عوض بار - در مشورت با خدمه وزارت دادگستری - تصمیم گرفت پیگرد ترامپ لازم نیست.

 

میچ مک کونل، رهبر اکثریت سنای آمریکا نیز روز یکشنبه با استقبال از گزارش اخیر دادستان کل آمریکا در صورت امکان خواهان ارایه اطلاعات بیشتری در همین زمینه شد.

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top