خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ الأربعاء ١٤ ذو القعدة ١٤٤٠ Wednesday, July 17, 2019
 
کد خبر: 944569
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۱/۲۰ - ۱۸:۴۷
سنتکام و تصمیم هوشمندانه شورای امنیت ملی
در طی تصمیم هوشمندانه شورای امنیت ملی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا موسوم به سنتکام به عنوان مهم ترین مرکز فرماندهی ارتش ایالات متحده، تشکل تروریستی شناخته می شود.
مراکز شش گانه ارتش آمریکا سنتکام و تصمیم هوشمندانه شورای امنیت ملی
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز،ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا - سنت‌کام موسوم به (United States Central Command - CENTCOM) ستاد فرمانده کل نیروهای ارتش آمریکا در منطقه غرب آسیا، شرق آفریقا و آسیای مرکزیست.

 

آرم ستاد سنتکام

سنتکام یکی از شش ستاد فرماندهی کل ارتش ایالات متحده آمریکاست و مرکز کنونی آن در پایگاه نیروی هوایی مک‌دیل در ایالت فلوریدای آمریکا قرار دارد. این مرکز در تاریخ اول ژانویه سال 1983 میلادی تحت فرماندهی عملیاتی وزیر دفاع ایالات متحده تاسیس شد. مرکز کنونی سنتکام در پایگاه هوایی «مک‌دیل» در ایالات فلوریدای آمریکا قرار دارد. مسئولیت سنتکام، شامل فرماندهی کل نیروهای ارتش آمریکا در منطقه غرب آسیا، شرق آفریقا و آسیای مرکزی است. از جمله جنگ‌هایی که تحت فرماندهی این ستاد، رهبری شده عبارتند از: جنگ خلیج فارس، جنگ افغانستان و جنگ عراق.

 

فرماندهان سنتکام از بدو تاسیس تا کنون

 

این مرکز در راستای اجرای سیاست های توسعه طلبانه جیمی کارتر رئیس جمهور اسبق آمریکا در منطقه خلیج فارس برای تامین و احاطه به گلوگاه های نفتی جهان احداث شد. بر این اساس کارتر در اجرای سیاستش نیروی واکنش سریع عملیات مشترک را به راه انداخت و مقدمات تشکیل شبکه های از پایگاه های آمریکایی در منطقه خلیج فارس را فراهم آورد. او در سال 1983نیروی واکنش سریع را به یکان مرکزی آمریکا (سنتکام ) تبدیل کرد. در واقع ریگان با این کار خود این نیرو را به یک نیروی یکپارچه عظیم سرکوب یعنی مشابه یگان های موجود در اروپا و اقیانوس آرام تبدیل کرد. مامورت اصلی سنتکام آن است که جریان مداوم صدور نفت از خلیج فارس به آمریکا و متحدانش در سراسر جهان را حفاظت کند. در گزارش سالانه مقامات ارشد سنتکام به اعضای کنگره به این ماموریت صراحتا اشاره شده است.در سال 1997 ژنرال جی اچ بینفورد پیای  اعلام کرد آمریکا در منطقه خلیج فارس از منافع حیاتی طولانی مدت برخوردار است  زیرا بیش از 65 درصد منابع نفتی جهان در منطقه خلیج فارس قرار داردو آمریکا حدود بیست درصد اروپای غربی چهل و سه درصد و ژاپن شصت و هشت درصد از مایحتاج  نفتی خود را از این حوزه تامین می کنند. بنابر این جامعه بین المللی بایدبه منابع این منطقه دست رسی آزاد  و نامحدود داشته باشند. علاوه بر این سنتکام مسئولیت حفاظت از ذخایر انرژی آسیای مرکزی و دریای خبر را نیز بر عهده دارد.

 

مناطق تحت پوشش عملیاتی مرکز سنتکام

 

 این مرکز در طي سالهاي 2001 تاكنون كارگاههاي آموزشي زیادی با عنوان پاسخ اضطراري و اطمينان‌بخشي در برخي كشورهاي آسياي مركزي برگزار كرده است. مديريت ارتباطات و اطلاعات شبكه‌اي كارگاههاي آموزشي مذكور با ارائه سيستم شبكه‌اي اطلاعات و ارتباطات از مكانيسم اطمينان‌سازي به متحدين با هدف دسترسي و مقابله با تهديدات ضددسترسي خبر داده است. از این رو سنتکام به عنوان مهم ترین مرکز استراتژیکی نظامی اقتصادی آمریکاست. و مقامات جمهوری اسلامی ایران در تصمیمی هوشمندانه این مرکز استراتژیکی آمریکا را مورد هدف قرار داده و شاهرگ های حساتی آمریکا در منطقه جنوب غرب آسیا را تهدید کردند. حساسیت این موضوع به قدری زیاد است که بسیاری از مقامات اروپایی و آمریکایی از به صورت علنی تصمیم ترامپ را محکوم کرده و آن را عاملی برای افزایش تنش ها در منطقه یاد کردند.

 لازم به توضیح است که ارتش ایالات متحده در بسیاری از مناطق جهان حضور طولانی دارد. وزارت دفاع ایالات متحده عملیات و ماموریت های نظامی را در سراسر جهان به شش مکان جغرافیایی و سه حوزه عملکردی تقسیم کرده است. هر فرماندهی مسئولیت منطقه خود را بر عهده دارد و در عین حال و درصورت نیاز با باقی فرماندهی ها و دیگر بخش های دولت ایالات متحده همکاری می کند.

 

مناطق شش گانه عملیاتی ارتش آمریکا

 

این فرماندهی ها جهت عملکرد و هدایت موثر دستورات و کنترل نیروهای نظامی ایالات متحده، صرف نظر از واحد و رسته نظامی، در زمان صلح و جنگ تاسیس شده و عمل می کنند.

این ستادها یا بر اساس جغرافیایی (تحت تقسیم بندی هایی به نام نقشه مناطق تحت مسئولیت) و یا به صورت کاربردی مانند فرماندهی نیروهای ویژه تاسیس شده اند.

فرماندهی های نظامی ایالات متحده از این قرار میباشند:

 

 ستاد فرماندهی آفریقا ایالات متحده آمریکا – مخفف: یو.اس. آفریکام

این ستاد بر اساس موقعیت جغرافیایی و در اکتبر سال 2007 تاسیس شده است .ستاد فرماندهی آفریقا ایالات متحده مسئول هر گونه ماموریت و عملیات نظامی ایالات متحده در قاره آفریقا به جز مصر (در ناحیه تحت مسئولیت فرماندهی مرکزی) میباشد. دفتر مرکزی این ستاد در اشتوتگارت، آلمان واقع شده است.

 

ستاد فرماندهی آفریقا ایالات متحده آمریکا – مخفف: یو.اس. آفریکام(United States Africa Command)

 

ستاد فرماندهی اروپا ایالات متحده آمریکا – مخفف:   یو.اس. یوکام

این ستاد بر اساس موقعیت جغرافیایی و در مارس سال 1947 تاسیس شده است. ستاد فرماندهی اروپا ایالات متحده مسئول هر گونه ماموریت و عملیات نظامی ایالات متحده در قاره اروپا بعلاوه اسرائیل میباشد. دفتر مرکزی این ستاد در اشتوتگارت، آلمان واقع شده است.

 

ستاد فرماندهی اروپا ایالات متحده آمریکا – مخفف:   یو.اس. یوکام(United States European Command)

 

ستاد فرماندهی شمالی ایالات متحده آمریکا – مخفف:  یو.اس. نوردکام

این ستاد بر اساس موقعیت جغرافیایی و در اکتبر سال 2002 تاسیس شده است. ستاد فرماندهی شمالی ایالات متحده مسئول هر گونه ماموریت و عملیات نظامی ایالات متحده در آمریکای شمالی میباشد دفتر مرکزی این ستاد در پایگاه هوایی پیترسون در ایالت کلرادوی آمریکا واقع شده است.

 

ستاد فرماندهی شمالی ایالات متحده آمریکا – مخفف:  یو.اس. نوردکام(United States Northern Command)

 

ستاد فرماندهی اقیانوس آرام ایالات متحده آمریکا – مخفف: یو.اس. پی کام

این ستاد بر اساس موقعیت جغرافیایی و در ژانویه سال 1947 تاسیس شده است. ستاد فرماندهی اقیانوس آرام ایالات متحده مسئول هر گونه ماموریت و عملیات نظامی ایالات متحده در شرق و جنوب شرقی آسیا و قاره اقیانوسیه میباشد دفتر مرکزی این ستاد در هاوایی واقع شده است.

 

ستاد فرماندهی اقیانوس آرام ایالات متحده آمریکا – مخفف: یو.اس. پی کام(United States Indo-Pacific Command)

 

 

ستاد فرماندهی جنوبی ایالات متحده آمریکا – مخفف: یو.اس. ساوت کام

این ستاد بر اساس موقعیت جغرافیایی و در ژوئن سال 1963 تاسیس شده است. ستاد فرماندهی جنوبی ایالات متحده مسئول هر گونه ماموریت و عملیات نظامی ایالات متحده در آمریکای جنوبی میباشد. دفتر مرکزی این ستاد در شهر دورال در ایالت فلوریدا واقع شده است.

 

ستاد فرماندهی جنوبی ایالات متحده آمریکا – مخفف: یو.اس. ساوت کام(United States Southern Command)

 

 ارتش ایالات محتده  به غیر از مراکز شش گانه ستاد های دیگری نیز به شرح ذیل دارد.

ستاد فرماندهی عملیات ویژه ایالات متحده آمریکا – مخفف: یو.اس. سوکام؛ این ستاد بر اساس نیازهای کاربردی و در آپریل سال 1987 تاسیس شده است. دفتر مرکزی این ستاد در پایگاه هوایی مک دیل در ایالت فلوریدای آمریکا واقع شده است.

ستاد فرماندهی راهبردی ایالات متحده – مخفف: یو.اس. استرات کام؛ این ستاد بر اساس نیازهای کاربردی و در ژوئن سال 1992 تاسیس شده است. دفتر مرکزی این ستاد در پایگاه هوایی آفوت در ایالت نبراسکا آمریکا واقع شده است

ستاد فرماندهی ترابری ایالات متحده آمریکا – مخفف: یو.اس. ترانزکام؛این ستاد بر اساس نیازهای کاربردی و   در ژوئن سال 1987 تاسیس شده است. دفتر مرکزی این ستاد در پایگاه هوایی اسکات در ایالت ایلنویز آمریکا واقع شده است.

 همانطور که قبلا نیز اشاره شد سنتکام حیاتی ترین مرکز نظامی استراتژیکی آمریکا درمنطقه جنوب غرب آسیاست که ماموریت اصلی تامین امنیت انتقال انرژی بیش از 65 درصد دنیا را تامین می کند. تهدید این ستاد از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در واقع حمله به استراتژیکی ترین نقطه آمریکا در منطقه است که عواقب سنگین آن در وهله اول متوجه خود آمریکا، اروپا و عربستان خواهد بود.

محمد مرجانی تحلیلگر سیاسی

 

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top