خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ الاثنين ١٤ صفر ١٤٤١ Monday, October 14, 2019
کد خبر: 945705
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۱/۳۰ - ۱۶:۵۰
آزمایشی که همه افراد بالای 50 سال باید انجام دهند
یک متخصص دستگاه گوارش وکبد با توضیح مراحل انجام کونولوسکپی،توصیه کردهمه افراد بالای پنجاه سال این عمل را انجام دهند.
بیمارستان آزمایشی  که  همه  افراد  بالای  50 سال  باید  انجام  دهند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز،   شهرام آگاه فوق تخصص گوارش و کبد درباره اقدامات تشخیصی سرطان روده بزرگ اظهار کرد: در حال حاضر بهترین و دقیق‌ترین روش برای تشخیص سرطان روده بزرگ در جهان کونولوسکوپی است؛ کونولوسکپی، آندوسکوپی به حساب می‌آید که با آن کل روده بزرگ را می‌توان دید و بررسی کرد.
 

مصرف محلول‌های کونولوسکپی

وی ادامه داد: فردی که قرار است کونولوسکوپی انجام دهد، باید یک الی ۲ روز از مایعات صاف شده مانند آب و آب میوه‌های بدون رنگ استفاده کند، همچنین باید محلول خاص که روده را به خوبی شست‌و‌شو می‌دهد و ماده‌ای بر جا نمی‌گذارد، مصرف شود. این ماده انواع و اقسامی مختلف دارد، اما پودر یا محلول آن معمول‌ترین حالتی است که در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 

آگاه تصریح کرد: فرد بیمار تعداد بسته‌های محلول مورد نظر را به ۲ قسمت تقسیم می‌کند، معمولا هر یک از بسته‌ها در یک لیوان آب یا آبمیوه غیر رنگی حل و استفاده خواهد شد؛ نصف آن را روز قبل از انجام کونولوسکوپی و نیمه دیگر آن‌ را نیز در روز انجام عمل کونولوسکوپی مصرف می‌کند.
 

وی درباره خود عمل کونولوسکپی افزود:  معمولا برای انجام کونولوسکوپی از داروی خواب‌آور استفاده می‌شود که فرد ناراحتی و دردی را احساس نکند، در زمان انجام کونولوسکوپی کل روده بزرگ توسط متخصص دیده و بررسی می‌شود.
 

اهمیت انجام عمل کونولوسکپی برای تمام افراد

این متخصص گوارش و کبد درباره اهمیت انجام توضیح داد: اهمیت کونولوسکوپی فقط تشخیص بیماری سرطان روده نیست. این عمل همچنین نقشی پیشگیرانه‌ را ایفا می‌کند، اگر پلیپی در روده دیده شود با برداشتن پولیپ ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ کاهش پیدا خواهد کرد. 

 

سرطان روده بزرگ در صورتی که زود تشخیص داده شود یک بیماری قابل درمان است. به همین دلیل توصیه می‌شود همه افراد دارای ریسک متوسط یعنی فردی که خود سابقه ابتلا به سرطان روده بزرگ نداشته و عامل ژنتیک ریسک سرطان روده بزرگ را نیز ندارد، بعد از ۵۰ سالگی یک بار کونولوسکوپی را انجام دهند. همچنین اگر فرد هیچ مشکلی نداشته باشد این مسئله بعد از هفت تا ۱۰ سال تکرار می‌شود.
 

وی افزود: اگر ضایعه خاصی نیز در روده مشاهده شود بر اساس مشاهده متخصص گوارش، تکرار کونولوسکوپی لازم است.این متخصص گوارش و کبد تاکید کرد: کسی که عامل خطر مانند ژنتیک و یا سابقه بیماری را در خود و خانواده نیز دارد، توصیه می‌شود کونولوسکوپی را در سن چهل سالگی و یا  ۱۰ سال جوانتر از فردی که در خانواده به سرطان روده بزرگ ابتلا پیدا کرده است، انجام دهد. اگر پولیپ در روده دارد برداشته شود نمونه برداری و اثبات سرطان به سرعت صورت گرفته و درمان شود.

 

خبرنگاران جوان

2025

پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top