خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ الجمعة ٢٠ المحرّم ١٤٤١ Friday, September 20, 2019
کد خبر: 945992
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۳ - ۱۰:۴۰
بازی وزیر اقتصاد در زمین جنگ روانی آمریکا +عکس
همزمان با جنگ روانی آمریکا درباره تحریم نفتی ایران، وزیر اقتصاد کشور گفته است: برآوردها می گویند ۱۳۹۸ سال خوبی نیست.
خلیج فارس بازی وزیر اقتصاد در زمین جنگ روانی آمریکا +عکس
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، همزمان با اوج گیری جنگ روانی آمریکا علیه اقتصاد ایران با کوبیدن در طبل تحریم نفتی، بی بی سی فارسی به نقل از فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ایران نوشت: برآوردها می گویند ۱۳۹۸ سال خوبی نیست.

 

 

 

این سخنان روز گذشته وزیر اقتصاد ایران همزمان با سخنان ترامپ و پمپئو ایراد شد، سخنانی که می گویند تحریم های نفتی ایران بعد از این بصورت کامل اجرا خواهد شد و هیچ کشوری از خرید نفت ایران معاف نیست.

 

روز گذشته کاخ سفید با صدور بیانیه ای اعلام کرد که می خواهد تحریم نفتی ایران را بطور کامل اجرا کند. این خبر باعث افزایش سه درصدی قیمت نفت در بازار جهانی شده است. قیمت هر بشکه نفت به 74 دلار و 30 سنت رسید که بالاترین قیمت از ماه نوامبر سال گذشته میلادی بوده است.

 

کاخ سفید همراه با متحدین اروپایی خود قصد دارند تا با ایجاد جنگ روانی و فشار به ایران، بدون اینکه پایبند تعهدات خود باشد از ایران امتیازهای بیشتری بگیرد.

 

بسیار جای تعجب است مدیران اقتصادی کشور همگام با جو روانی فعال شده از سوی آمریکا علیه اقتصاد ایران، زمانی هماهنگ را برای طرح مشکلات اقتصادی برمی گزینند. آیا این سخنان به نوعی تکرار حرف های آمریکا نیست که می گوید اقتصاد ایران در حال نابودی است.

 

بی بی سی فارسی در ادامه به نقل از وزیر اقتصاد ایران نوشته است: او به اهمیت نقش مدیریت در شرایط کنونی اقتصادی اشاره کرده است.

 

برپایه این اظهارنظر، کمترین انتظار مردم از وزیر اقتصاد به عنوان مدیر ارشد مسایل اقتصادی مدیریت صحیح اقتصاد است. عدم توجه به این مساله، بیش از تحریم ها به اقتصاد ایران ضربه زده است و دولت کنونی بر این مدار طی مسیر نکرده است، چرا که تحریم های آمریکا تازگی نداشته و طی 40 سال گذشته در شکل های مختلف خود اعمال شده اما آنچه می تواند تاثیرات آن را به کمترین حد برساند، برنامه ریزی دولت برای مهار آنهاست.

 

اگر اقتصاد ایران اکنون با مشکلاتی همراه است بیش از آنکه ناشی از تحریم ها باشد ناشی از ضعف مدیریت است که به ناکارآمدی دولت مرتبط است.

 

از سوی دیگر برخی کارشناسان حوزه نفت و انرژی معتقدند این اقدام آمریکا قیمت نفت را بالا خواهد برد و روی سیاست داخلی آمریکا هم تاثیرگذار است، قیمت بنزین در آمریکا اکنون به 3 دلار رسیده و این می تواند موجب اعتراض ها در آمریکا شود. از سویی ترامپ نیز دوست ندارد محبوبیت خود را از دست بدهد بنابراین نباید مرعوب این جنگ روانی شد.

 

جالب تر اینکه 3 کشور ترکیه، هند و کره جنوبی به عنوان خریداران عمده نفت از ایران، هر کدام به نوعی با آمریکا مخالفت کرده اند.

 

ترکیه که کمترین میزان خرید از ایران را دارد واکنشی تندتری نسبت به بقیه نشان داده و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفته است: هنگامی که آمریکا به کشورهای دیگر می گوید که از کجا باید نفت خود را خریداری کنند، رفتارش همانند شیطان است.

 

کره جنوبی نیز اعلام کرده به دنبال آن است که از آمریکا مجوز معافیت کسب کند. به گفته مقامات کره جنوبی در جریان قطع ارتباط مالی ایران با این کشور چندین شرکت تولید لوازم خانگی در آستانه ورشکستگی هستند.

 

همزمان با اقدامات غیرقانونی و خلاف قوانین سازمان مللِ آمریکا، رسانه های فارسی زبان وابسته نیز به عنوان بازوان جنگ روانی عمل وارد عمل شده و مدام برنامه تحریم ها را درشت نمایی می کنند. آنها مدعی اند در آینده، اقتصاد ایران با تورمی بزرگ، رکودی بی سابقه و رشد منفی اقتصادی همراه است.

 

 

 

 

ترامپ تصمیم برای به «صفر» رساندن صادرات نفت ایران و قطع منبع اصلی درآمد دولت ایران اگرچه بر خلاف گمانه زنی ها و موج های خبری چند هفته اخیر است اما تقریباً هیچ حرف جدیدی ندارد؛ همان آرزویی است که آمریکایی ها نه تنها از اردیبهشت ۹۷ و همزمان با اعلام خروج از برجام که در دوره تحریم های ۸۹ تا ۹۲ و به طور کلی و با شدت و ضعف از ابتدای انقلاب مطرح کرده اند.

 

گفتنی است وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط برای توافق با جمهوری اسلامی برشمرد که برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است. شروطی که خود آمریکا بیش از همه کشورها نیازمند اجرا و پایبندی به آنهاست چرا که هر جا تروریسم باشد نام آمریکا برده می شود.

 

115

 

کلیدواژه ها:
تحریم  |  اقتصاد  |  آمریکا  |  نفت  |  ایران  | 
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top