خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ الجمعة ٢٠ المحرّم ١٤٤١ Friday, September 20, 2019
کد خبر: 946322
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۵ - ۲۰:۰۰
اقدام «شوکه‌کننده» و «ننگین» عربستان سعودی
گردن‌زدن دسته‌جمعیِ شماری از زندانیان به اتهام فعالیت‌های تروریستی در عربستان، موج گسترده‌ای از اعتراض و انتقاد را در پی داشته است. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از این اعدام‌ها به‌عنوان اقدامی "ننگین" یاد کرد.
بن سلمان  اقدام «شوکه‌کننده» و «ننگین» عربستان سعودی
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، سازمان‌های مدافع حقوق بشر و همچنین میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، به همراه شماری از سیاستمداران نسبت به گردن‌زدن دسته‌جمعی ۳۷ نفر از زندانیان در عربستان سعودی واکنش نشان داده و این اقدام را به‌شدت محکوم کرده‌اند.

 

وزارت کشور عربستان سعودی وز سه‌شنبه سوم اردیبهشت (۲۳ آوریل)، در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۳۷ نفر را به اتهام فعالیت‌های تروریستی، گردن زده است.

 

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد این اعدام‌های دسته‌جمعی را "شوکه کننده" خوانده و آن را به‌شدت محکوم کرده است. باشله از این اعدام‌ها به عنوان اقدامی "ننگین" یاد کرده است.

 

در این گزارش در عین حال از سکوت آمریکا در قبال چنین اقداماتی انتقاد شده است.

 

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه، با انتشار یک پست توییتری، از سکوت آمریکا در ارتباط با نقض حقوق بشر در عربستان انتقاد کرده است.

 

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی خبرگزاری فرانسه و به نقل از سازمان دیده‌بان حقوق بشر، ۳۳ نفر از مجموع ۳۷ نفری که روز سه‌شنبه ۳ آوریل در شش منطقه عربستان اعدام شده‌اند، از شیعیان این کشور بودند.

 

افزون بر آن، سه نفر از کسانی که اعدام شده‌اند، در زمان صدور حکم محکومیت‌شان زیر سن قانونی قرار داشته‌اند.

 

در همین رابطه، میشل باشله از مقامات عربستان درخواست کرده‌است تا قوانین مربوط به "مبارزه ضد تروریستی" در این کشور را تغییر داده و از اعدام کسانی که به سن قانونی نرسیده‌اند، خودداری کند.

 

اتحادیه اروپا نیز در واکنش به این اقدام آل سعود، درباره عادلانه بودن محاکمه این افراد در عربستان سعودی ابراز تردید جدی کرده است. افزون بر آن، اتحادیه اروپا اعدام کسانی که در زمان ارتکاب جرم به سن قانونی نرسیده‌اند را مغایر موازین حقوقی می‌داند.

 

اتحادیه اروپا در عین حال نسبت به درستی اتهامات وارده به این افراد از سوی قوه قضاییه عربستان ابراز تردید نموده و از این رو، این اعدام‌ها را محکوم کرده است.

 

سازمان عفو بین الملل نیز اعلام کرده اقدام حکومت سعودی به اعدام 37 تن در پی محاکمه‌های ناعادلانه و محکوم کردن «علی عبدالکریم الحواج» به اعدام به اتهام «جنایاتی»، که در دوران زیر 18 سالگی‌اش مرتکب شده، نقض آشکار قوانین بین المللی محسوب می‌شود.

 


اعدام‌‍‌های اخیر در شهرهای مکه، مدینه و ریاض و همچنین در استان عمدتا سنی قصیم و در استان شرقیه محل سکونت شیعیان این کشور انجام شده است.

 

106

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top