خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ الأربعاء ١٨ المحرّم ١٤٤١ Wednesday, September 18, 2019
کد خبر: 946718
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۱۰ - ۱۴:۵۲
بازخوانی عذرخواهی حسین باستانی؛ اشتباه قطعی یا...؟!
باستانی تحلیلگر ارشد بی بی سی فارسی با بهانه نقد روحانیت و صدا و سیما ویدئوی توهین به بزرگان برادران اهل سنت را درتوئیتر و تلگرام خود منتشر کرد.
حسین باستانی و احمدی کاشانی بازخوانی عذرخواهی حسین باستانی؛ اشتباه قطعی یا...؟!
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام، حسین باستانی تحلیلگر ارشد تلویزیون بی بی سی در روز های گذشته  بخشی از برنامه بینات تهیه شده در شبکه امام حسین علیه السلام متعلق به جریان تشیع لندنی  با اجرای  مصطفی بزرگان نیا و کارشناس مذهبی حجه الاسلام و المسلمین  حسن احمدی کاشانی  را در توئیتر خود منتشر کرد.

 

برنامه بینات شبکه امام حسین علیه السلام با حضور حجه الاسلام والمسلمین احمدی کاشانی

 

حجه الاسلام والمسلیمن احمدی کاشانی

 

برای توضیح این ویدئو آقای باستانی نوشت: " امثال این شیخ در تاریخ ایران آمده و رفته‌اند و می روند ولی مولوی‌ها می‌مانند. می‌فرمایند مولوی “زندیق” و “خبیث”، و شعرهایش “مزخرفات” و “زشت” بوده. معترضند که با چاپ آثار مولوی “خیانت می‌شود به اموال مردم”. امثال این شیخ در تاریخ ایران زیاد هستند"

 

از جملات او چنین بر میامد که تلویزیون جمهوری اسلامی این گونه نقد های تند را بر علیه برادران اهل سنت به بهانه نقد شعرای پارسی زبان پخش می کند.  بعد از انتشار تعدای از  مخاطبان جهت نقد او را به روحانیت و صدا و سیما دیده و انتقاد کردند که چرا  به بهانه نقد مولوی جملات سخیف و توهین آمیز به بزرگان اهل سنت را منتشر کرده است. بدین جهت دو طیف موافق و مخالف به اظهار نظر درباره ویدئوی پخش شده کرده اند.البته انتقادات مختلف باعث شد.  باستانی ضمن توضیح،پست  مذکور را حذف کند.

 

نمونه هایی از کامنت های مخاطبان

 

توئیت حذف شده آقای باستانی

 

هر انسانی در زندگی یا فعالیت حرفه ای خود ممکن است خطاهایی را انجام دهد. درک اشتباه و جبران آن بهترین راه ممکن برای پیشگیری از بازخودرهای منفی آن  است.  وقتی یک قانون اخلاقی نقض می شود عذر خواهی نشان می دهد که شما کاملا به اشتباه خود واقف هستید این کار باعث می شود که دیگران بدانند شما متوجه رفتار ناهنجار خود شده اید، ولی توجیه اشتباه در کنار عذرخواهی مشخص می کند که شما مصر به انجام کار اشتباه بودید. و به دلایل ثانوی مجبور به عذر خواهی شدید و از طرف دیگر تجربه ها، جایگاه افراد، و زمینه های بروز اشتباهات شرایطی را فراهم می کند که برخی از خطاها غیر قابل جبران باشند بررسی و دقت  بر روی  آنها نشان از حقایقی دارد که کمتر دیده می شوند. برای درک بهتر موضوع بخش های از توضیحات آقای باستانی را مرور می کنیم.

 

او در توضیح پست خود می نویسد: "روز جمعه، بنده در یک کانال تلگرامی ویدیویی را دیدم که در آن، یک فرد معمم الفاظی توهین آمیز را در مورد مولوی شاعر بزرگ بر زبان می‌آورد. در کانال تلگرامی، ویدیو به عنوان صحبت‌های این روحانی در "صداوسیما" منتشر شده بود. من هم در توییتر، پستی در انتقاد از صحبت او گذاشتم، با این مضمون که امثال این شیخ در تاریخ ایران آمده و رفته‌اند و می روند ولی مولوی‌ها می‌مانند،"

 

و می افزاید:"انتشار ویدیوی خبرساز را هم به اشتراک گذاشته بودند که نشان می‌داد این ویدیو، اولین بار دو سال پیش منتشر شده، و از ابتدا لوگوی آن مشخص نبوده " و در بخش دیگری می گوید: "با همه اینها، اگر بخواهم با خودم صادق باشم، چاره ای جز پذیرش این واقعیت تلخ ندارم که با انتشار توییت صحبت‎‌های آن فرد معمم –قطعا-اشتباه بزرگی کردم"

 

با توجه به توضیحات مفصلی که آقای باستانی در توضیح اشتباه خود آوردند. جای چندین سوال باقی ست که با آنها اشاره می شود.

سوال اول:

کانال تلگرامی مورد اشاره، صدای آزادی ست که با حداقل آشنایی می توان فهمید که همه کلیپ های منتشر شده در آن جهت سیاسی خاص دارند. بررسی پست های آن نشان می دهدگرداننده گان آن هیچ خط قرمزی را برای زیرپا گذاشتن احترام به مردم کشور رعایت نمی کند. چگونه ممکن است شخصیتی مانند،باستانی بدون توجه به نوع فعالیت کانال، کلیپی از آن را در توئیتر خود منتشر کند. بدون شک،دلایل دیگری وجود دارد که به تحلیلگر کارکشته و حرفه ای اجاره انتشار اینگونه مطالب را می دهد.

 

سوال دوم:

گذشته از نظریه های کارشناس برنامه، درباره مولوی،  نقد مطرح شده به نوع بیان و عملکرد کارشناس به مولوی  بوده است در حالی که هدف اصلی، اظهارات توهین آمیز به بزرگان اهل سنت بوده، چگونه ممکن است باستانی بدون توجه به این موضوع  به بهانه نقد مولوی و روحانیت این توهین ها را منتشر  و آن را به صورت غیر مستقیم به صدای و سیمای کشور نسبت دهد؟

 

سوال سوم:

 آیا پذیرفتی ست که آقای باستانی با بیش از 10 سال تجربه فعالیت در بی بی سی  و زندگی طولانی مدت در فرانسه و لندن چنان وانمود کند که اطلاعی از شبکه های جریان تشیع لندنی نداشته باشند. و ندانند که برنامه اصلی آنها ایجاد شکاف عمیق بین مسلمان ها و تخریب چهره آنهاست.

 

سوال چهارم:

بررسی عملکرد دولت انگلیس در طول تاریخ نشان می دهد که جنایت های هولناکی از قبیل: (جنایت در افغانستان، اشغال هند و قحطی‌های کشنده،جنگ بوئر در آفریقای جنوبی،نسل کشی ایرانیان در سال‌های 1917 تا1919،بمباران شیمایی عراق، قتل عام مردم آلمان در جنگ دوم جهانی، کشتار مردم ایرلند شمالی، کشتار مردم یمن) را انجام داده است. و صد البته موارد ذکر شده  بخش های کوچکی از آنهاست و شبکه منتسب به این دولت با شعار تفرقه بیندار و حکومت کن، سرپوشی مناسب برای این جنایت هاست، آیا شما به عنوان کارمند و تحلیلگر ارشد آن شبکه به بهانه نقد جمهوری اسلامی احیانا به دنبال ایجاد اختلاف نیستید، و با این نگاه ویدئوی مورد اشاره را منتشر نکردید؟

 

 سوال پنجم:

آقای باستانی خانم ( Fran Unsworth ) مدیر سرویس جهانی بی بی سی ( Director of the BBC World Service ) در ماه های گذشته دستور صریح داده اند که کارمندان  خبری بی بی سی مجاز به اظهار نظر های شخصی در شبکه های مجازی نیستند. آیا به این دستور توجه نداشتید؟

 

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top