خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ الأربعاء ١٨ المحرّم ١٤٤١ Wednesday, September 18, 2019
کد خبر: 946756
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۱۰ - ۱۰:۴۲
یادداشت؛
چگونه برجام و امید به کشورهای غربی حال اقتصاد ایران را بدتر کرد!!
معاهده برجام با تمام فراز و فرودهایش ثابت کرد که نمی‌توان به کشورهای غربی که با انحاء مختلف دشمنی خود را نسبت به ایران و ایرانی نشان داده‌اند اعتماد کرد و از طریق آنها حل مشکلات کشور را جستجو کرد.
برجام چگونه برجام و امید به کشورهای غربی حال اقتصاد ایران را بدتر کرد!!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، معاهده برجام با تمام فراز و فرودهایش ثابت کرد که نمی‌توان به کشورهای غربی که با انحاء مختلف دشمنی خود را نسبت به ایران و ایرانی نشان داده‌اند اعتماد کرد و از طریق آنها حل مشکلات کشور را جستجو کرد.


اما نکته مهتر اینکه این تجربه نشان داد تکیه به آمریکا و کشورهای غربی نه تنها مشکلات را حل نمی کند بلکه آنها را تشدید نیز می‌کند. چرا که پیش از مذاکرات برجام، وضعیت اقتصادی ایران از ثبات نسبی برخوردار بود، اما وابسته کردن اقتصاد ایران به مذاکرات با غرب، موجب شد کشورهای غربی بتواند شوک‌های متعددی به بازار ایران وارد کنند و آنرا متلهب کرده، تورم و افسارگیسختگی بی‌سابقه‌ای را در بازار اقتصاد ایران ایجاد کنند. البته این امر مختص به ایران و مسئله برجام نیست بلکه تجربه تاریخی نشان می‌دهد تمام کشورهایی که با غرب زاویه داشته اند و وارد مذاکره با آنها شده‌اند همین نتیجه را گرفته‌اند.


از جمله این کشورها می‌توان به شوروی سابق و لیبی اشاره کرد. این دو کشور با امید حل مشکلات اقتصادی خود، به مذاکره با غرب پرداختند اما در نهایت غرب با وعده و امید، امتیازها را از آنها گرفت اما هیچ گام عملی در حل مشکلات آنها برنداشت و در نهایت زمینه فروپاشی نظام آنها را فراهم کرد.

 

این تجربه نشان داد که مسئولین ایرانی باید به جای نگاه به خارج، به ظرفیت‌های داخلی نگاه می کردند تا مشکلات اقتصادی را برطرف کنند. سیاست تمسک به کشورهای غربی برای حل مشکلات اقتصادی موجب شد ظرفیت های داخلی معطل بماند و در نتیجه هیچ راهکار عملی برای حل مشکلات به اجرا در نیاید.

 

اکنون نیز نگاه به خارج نه تنها مشکلات را حل نخواهد کرد بلکه بیشتر هم خواهد کرد چرا که قصد کشورهای غربی و آمریکا زمین گیر کردن اقتصاد ایران است و امید و تکیه به آنها موجب می شود آنها بتوانند این هدف را (با سیاست شوک به بازار ایران و منفعل کردن مسئولین اقتصادی) براحتی انجام دهند و در نهایت هم نشان داده‌اند هیچ امتیازی به اقتصاد ایران [و کشورهای مستقل] نخواهند داد.

 

بنابراین جستجو کردن حل مشکلات اقتصادی ایران در کشورهای غربی و معطل گذاشتن ظرفیت‌های اقتصادی داخل به امید آنها همان پازلی است که غرب برای  ایران و دولتمردان ایرانی طراحی کرده است. امید که مسئولین ایرانی پس از تجربه بزرگ مذاکرات برجام که برای ملت ایران بسیار گران تمام شد و هزینه های اقتصادی کمرشکنی را بر ملت تحمیل کرد با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و استفاده کامل از ظرفیت‌های اقتصادی کشورهای دوست و همجوار، اقتصاد ایران را به اوج شکوفایی برسانند.


مهدی خدایی
 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top