خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ الأربعاء ١٨ المحرّم ١٤٤١ Wednesday, September 18, 2019
کد خبر: 947185
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۱۵ - ۱۰:۳۱
یادداشت؛
«حاکمیت سایبری» لازمه حفظ استقلال کشور
واقعیت آشکار امروزه این است که منبع قدرت در "جریان اطلاعات" تعریف می‌شود و کشوری که بر شاهراه اطلاعات کنترل دارد، دست برتر را در کسب قدرت و نفوذ خواهد داشت.
درگاه اینترنت «حاکمیت سایبری» لازمه حفظ استقلال کشور
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، در باور نئولیبرال‌ها، گسترش شبکه اینترنت و فضای مجازی بستر اصلی برای جهانی‌سازی لیبرال دموکراسی و در نهایت تحقق ایده آرمانی حکومت جهانی است.

در واقع در بستری به‌نام سایبر، زبان و مقررات واحد جهت ایجاد هویت فراگیر و یکسان‌سازی حداکثری تدارک دیده شده است که در نهایت ریخت کلی جوامع را در راستای تشکیل حکومت جهانی لیبرال، تغییر بنیادین می‌دهد.

 

از سوی دیگر، واقعیت آشکار امروزه این است که منبع قدرت در "جریان اطلاعات" تعریف می‌شود و کشوری که بر شاهراه اطلاعات کنترل دارد، دست برتر را در کسب قدرت و نفوذ خواهد داشت.

 

تمرکز نهادهای ساختاری شبکه مجازی در خاک امریکا، این کشور را در موقعیت "مرجع اطلاعاتی" قرار داده و به تمرکز داده‌های جهانی در قلمرو جغرافیایی این کشور منجر شده است.

این مرجعیت اطلاعاتی در ادامه، تحکیم سلطه فرهنگی و سیاسی ایالات‌متحده را در پی داشته است که تهدیدی جدی علیه استقلال و حاکمیت ملی دیگر کشورها به‌شمار می‌رود.

 

اقدام هفته گذشته روسیه در جهت تثبیت حاکمیت بر شبکه اینترنت، در راستای مقابله با سلطه اطلاعاتی و سیاسی ایالات‌متحده از طریق فضای مجازی است.

کشورهایی نظیر چین، آلمان، کره جنوبی و... نیز در همین راستا حرکت می‌کنند.

 

ایران نیز چاره‌ای ندارد جز اینکه برای حفظ استقلال و حاکمیت ملی خود، با فوریت و جدیت، در راستای محقق ساختن "حاکمیت سایبری" خود اقدام کند.

بستر و الزام کلیدی برای ایجاد این حاکمیت، تحقق شبکه ملی اطلاعات در سه بُعد زیرساخت، محتوا و سرویس است.

 

* محسن محمدی/ مرکز پژوهشی متن

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top