خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ الأربعاء ١٨ المحرّم ١٤٤١ Wednesday, September 18, 2019
کد خبر: 947431
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۱۷ - ۱۸:۵۴
جام گزارش می‌دهد؛
معیشت؛ دغدغه پیدا و پنهان مردم
گرانی های روزهای اخیر و به تبع آن اختلال وضعیت معیشتی، مهم ترین دغدغه مردم بوده و اثرات ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه به شمار می آید.
اقتصاد مقاومتی معیشت؛ دغدغه پیدا و پنهان مردم
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، مسئله‌ی اقتصاد و مشکلات معیشتی و گرانی های بی حساب، مهم ترین دغدغه مردم در سال های اخیر می باشد زیرا در میان تمام مسائل یک جامعه، اقتصاد به عنوان  مهم ترین مسئله، در زندگی مردم تاثیر مستقیم دارد. اقتصاد در تمام ابعاد یک جامعه(سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و …) از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا استقلال جامعه و قدرت مقاومت آن در مقابل حوادث طبیعی و اجتماعی، شکوه و عظمت یک جامعه در مقابل جوامع دیگر و ثبات سیاسی آن، بستگی به حل مشکلات و رفع کمبود های اقتصادی آن جامعه دارد.

 

همچنین، اقتصاد از حساسیت زیادی برخوردار است، بدین معنی که یک تصمیم گیری بجا و به موقع، درباره اموراقتصادی می تواند جامعه ای را به عظمت و ترقی بکشاند، در مقابل یک تصمیم نسنجیده و حساب نشده موجب شکست نه تنها در بعد اقتصادی بلکه در خیلی از زمینه ها خواهد شد.

 

به همین دلیل، دشمنان انقلاب اسلامی پس از شکست در عرصه های مختلف سیاسی، نظامی و فرهنگی  به تهاجم اقتصادی با به‌کارگیری ابزارها و شیوه‌های مختلف برای متزلزل ساختن اقتصاد رو آورده اند؛ سیاستی که با برخی اشتباهات از سوی مسئولان ایران، به ابزاری پیچیده برای ضربه زدن به ایران تبدیل شده است.

 

می توان گفت بزرگترین اشتباه دولت و برخی از مسئولان علیرغم تاکید های مکرر رهبری مرتبط کردن مشکلات اقتصادی کشور به تحریم ها بود؛ موضوعی که نه تنها به دشمنان این پیام را می داد که تحریم های اقتصادی موفق است، بلکه در داخل هم انگیزه اتکا به خود و تلاش برای مقابله با حربه های دشمن را کمرنگ کرد.

 

جنگ واقعی جنگ اقتصادی

 

 

دولت یازدهم و دوازدهم با این شعار که با توافق و رفع تحریم ها همه مشکلات حل خواهد شد، چهار سال وقت و هزینه های خود را معطل مذاکره با غربی ها و توافق با آنها کردند اما به رغم تمامی تبلیغ ها، توافق حاصل شده نه تنها مشکلی از مشکلات مردم را حل نکرد بلکه طمع دشمنان برای افزایش فشارها به وسیله تحریم را به همراه داشت.

 

شاید بتوان گفت برجام این پیام را برای غربی ها داشت که با استفاده از تحریم ها و نمایش پلیس خوب و پلیس بد، می توان به راحتی هر آنچه می خواهند را به ایران تحمیل کنند و به تمامی مقاصد خود دست یابند.

 

 نکته مسلم این است که  دشمان سفره های مردم جنگ اقتصادی تمار عیار را بر علیه ملت ایران شروع کرده اند. دراین بین، آمریکایی‌ها برای آنکه بتوانند در «جنگ اقتصادی» دست برتر را به همراه داشته و سازوکارهای اجرایی آن را پیاده کنند، نیاز به یک "اتاق عملیات جنگ اقتصادی" داشتند. این اتاق جنگ از سه نهاد مهم تشکیل شده است.

 

الف) "وزارت خزانه‌داری آمریکا" با مأموریت اصلی، شکل‌دهی ساختار تحریم‌های بانکی و غیربانکی، اعمال تحریم‌های اقتصادی و در نهایت تنبیه افراد و نهادهایی است که از این تحریم‌ها تخلف می‌کنند. هدف اصلی وزارت خزانه‌داری، ایجاد فضای ناامن اقتصادی برای افراد و نهادهای هدف است.

 

ب) "وزارت خارجه‌ی آمریکا" با ماموریت همراه کردن بازیگران مهم خارجی در اعمال تحریم‌ها علیه ایران است. مسئولان وزارت خزانه‌داری از اصطلاح "دیپلماسی مالی" برای تبیین این وضعیت استفاده کردند؛ چراکه بخشی از اقدامات وزارت خزانه‌داری و وزارت خارجه‌ی آمریکا سفر به کشورهای مختلف طرف تجاری ایران و توجیه آن‌ها برای همراه شدن در اعمال تحریم‌ها بوده و هست.گزارش بازوی نظارتی کنگره‌ی آمریکا در سال ۲۰۱۳، بیان می‌کند که وزارت خزانه‌داری با همکاری وزارت خارجه‌ی آمریکا در مدت دو سال، ۱۴۵ مؤسسه‌ی مالی را در شصت کشور جهان درباره‌ی تحریم ایران توجیه کردند و به‌طور ویژه به کشورهایی مانند امارات متحده‌ی عربی، که نقش مهمی‌ در تعاملات اقتصادی ایران دارد، سفر کرده و نظام مالی آن را برای اجرای تحریم‌ها توجیه کرده است.

 

ج)  سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) با ماموریت، کشف روش‌های پیچیده‌ی دور زدن تحریم برای برخورد وزارت خزانه داری  است.

 

اما متأسفانه با همه‌ی توصیه‌هایی که رهبرانقلاب در این زمینه داشتند، و با همه‌ی اقداماتی که اتاق جنگ آمریکا علیه ایران انجام داد، آرایش اقتصادی کشور تغییر خاصی نسبت‌به گذشته نکرد. انتظار این بود که با توجه به جنگ اقتصادی، اقدامات مهمی‌ در راستای کاهش وابستگی به نظام اقتصادی جهان در ایران صورت گیرد که این مهم صورت نپذیرفت. حتی اقدامات پدافندی در مقابله با تحریم‌ها به‌کندی و در بیشتر موارد بعد از مشاهده شدن آثار تحریم‌ها صورت می‌پذیرفت. منظور از اقدامات پدافندی، کارهایی مانند کاهش استفاده از شبکة سوئیفت، یا پیگیری پیمان‌های پولی دوجانبه است که می‌تواند تا حد بسیار زیادی ضربه‌پذیری نظام بانکی ایران را نسبت‌به تحریم‌ها کاهش دهد. پیمان پولی هم هزینه‌ی اعمال تحریم را برای آمریکا افزایش می‌دهد و هم قدرت رصد و اشراف آن را به چالش می‌کشد.

 

با این توضیحات، ضروری است که مسئولین امر، با فهم درست از شرایط حاضر، راهبردها و سیاستگذاری‌های درستی در این زمینه داشته باشند، تا از سویی بتوان از حجم مخاطرات آن کاست، و از سویی دیگر، بتوان از آن بیشتر سود و بهره را در جهت رونق اقتصادی کشور فراهم آورد.

 

تصویر اینفوگرافی آرمان معیشت

برای دیدن سایز اصلی کلیک کنید

 

خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top