خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ الاثنين ١٦ المحرّم ١٤٤١ Monday, September 16, 2019
کد خبر: 947831
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ - ۱۶:۵۰
بازخوانی حادثه الفجیره
شعله ور شدن نفت کش ها در الفجیره دلیل بسیار واضح و روشن برای ناامن بودن مسیر های عبورمرور انرژی در منطقه است.
الفجیره بازخوانی حادثه الفجیره
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام،انفجار و زبانه کشیدن نفشت کش ها در مهم ترین بندی نفتی دنیا، پیش از هر چیز بر شکنندگی و آسیب‌پذیر بودن مسیرهای انتقال انرژی اشاره دارد. اقتصاد دنیا همچنان به نفتکش‌ها به عنوان اصلی‌ترین ابزار انتقال انرژی و عبور آن‌ها از مسیرهای «سنتی»، «پُرتنش»، «ناایمن» و «بی‌بدیل» متکی است.

اهمیت الفجیره

فجیره با مساحتی در حدود ۱۱۶۵ کیلومترمربع و جمعیتی بالغ‌بر  ۱۳۰ هزار نفر، یکی از هفت امیرنشین امارات متحده عربی است. این منطقه از سمت غرب به شارجه و رأس الخیمه، از جنوب به کلبا و از شرق به دریای عمان محدود می‌شود. بندر فجیره، تنها بندر کشور امارات در حاشیه دریای عمان است. همانگونه که در نقشه زیر پیداست تمام بنادر مشهور امارات در خلیج‌فارس قرار دارند؛ اما بندر الفجیره تنها بندر امارات است که در کنار ساحل دریای عمان قرار دارد.

 

موقعیت بندر الفجیره در امارات

 

 

همین ویژگی موجب شده تا حاکمان شیخ‌نشین امارات نگاه ویژه‌ای به این بندر داشته و برای کاستن از موقعیت ژئوپلیتیک تنگه هرمز و مقابله با تهدید بسته شدن آن از سوی جمهوری اسلامی، با ساخت یک خط لوله انتقال نفت از خلیج‌فارس به دریای عمان اقدام به دور زدن تنگه هرمز نمایند.

اماراتی‌ها از دهه پیش به دنبال استفاده از این بندر برای دور زدن تنگه هرمز بودند تا آنکه در آذر ۹۵ حاکم شیخ‌نشین فجیره  امارات در گفت‌وگویی با خبرگزاری رسمی امارات گفت: خط لوله نفتی که اخیراً پروژه ساخت آن تمام‌شده، آماده انتقال ۷۰ درصد از تولید نفتی امارات به بازارهای جهانی است و این یک ایده عملی و روش‌مند است و بدان معناست که تهدید به بستن تنگه هرمز دیگر قدیمی شده است.

این خط لوله صادرات نفت از سکوهای ساحل شرقی، بدون نیاز به عبور از تنگه هرمز ساخته شده است. ساخت این خط لوله ۳۶۰ کیلومتری در سال ۲۰۰۸ میلادی آغاز شد، قرار است این خط لوله ۳۶۰ کیلومتری نفت تولیدی در شرق ابوظبی را از منطقه حبشان به بندر فجیره در ساحل دریای عمان منتقل ‌کند، به این ترتیب امارات دیگر نیازی به انتقال نفت از مسیر تنگه هرمز نخواهد داشت.

 

مهم ترین نکته های حادثه الفجیره

1) اصل هدف قرار گرفتن کشتی‌ها درست بوده است علیرغم تاخیر در خبر رسانی درست بوده است،
2) کشتی‌ها، بر خلاف ابتدای خبر، تجاری نبوده‌اند بلکه نفتکش بوده‌اند
3) تلاش شده که القا شود این حمله نزدیک ساحل روی نداده، در آب‌های سرزمینی امارات صورت گرفته است، اما همین مساله را هم نتوانستند به خوبی پردازش کنند، مشخص می‌شود که این حمله در نزدیکی ساحل صورت گرفته است.
4) با اعلام اینکه که هیچ فردی آسیب ندیده یا مجروح نشده، در کنار گستردگی حادثه حاکی این مهم است که فیلترینگ خبری در این حادثه اعمال می شود
5) مشخص ست که نفتکش‌ها همه اماراتی نبوده‌اند. همانگونه که در شماره کشتی‌ها توسط المیادین هم آمده است، دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی می باشد
6) این حمله تنها یک روز پس از تخلیه سه بندر توسط انصارالله در استان الحدیده، خود قابل توجه بسیار است.
7) اماراتی‌ها از نهادهای بین المللی درخواست دخالت برای کمک و حمایت کرده‌اند! فاجعه به قدری بزرگ بوده است که امارات به تنهایی قادر به کنترل آن نبوده است
8) در این خبر هیچ اشاره‌ای به شکل، وسیله و نوع حمله نشده است، فقط گفته شده است که این عملیات خرابکاری بوده است
9) انتشار این خبر توسط المیادین قبل از همه خبرگزاریها خود در خور توجه است

10) هیچ طرفی تاکنون مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته است؛
11) ارتش یمن تا این لحظه هیچ بیانیه‌ای صادر نکرده است؛
12) معمولا نفتکش‌ها با فاصله قابل توجه (به دلیل ابعاد برای دور زدن و خطرات احتمالی ناشی از انفجار) مستقر هستند. انفجار در این کشتی ها یعنی دقت بالا برای  زمان مناسب
15)  مهم ترین دلیل عدم پوشش رسانه ای توسط شبکه های بزرگ این است که حادثه  به شدت بر بهای جهانی نفت و به هم ریختن بازار سرمایه در ابوظبی، ریاض و دبی اثر می گذارد
16) اماراتی‌ها در بیانیه خود حاضر نشده‌اند که طرف خرابکار را هم مشخص کنند، بعید است که ندانند کار چه کسی یا طرفی است؛
17) اتفاقی که در این بندر افتاد، خود به خود در سایر بنادر هم ممکن است روی دهد، مثلا بندر راس‌التنوره و یا بندر ینبع در ساحل دریای سرخ؛
18) مهم ترین پیغام این حادثه این است که امنیت برای همه است و نه برای یک طرف یا یک کشور؛
19) در این نفتکش‌ها، چند میلیون بشکه نفت بوده است بدین ترتیب می توان گفت  جبران کمبود آن به سادگی نیست
20)این حادثه برای کشور های مقصد کشتی های آتش گرفته شده ضرر های مالی زیادی را داشته است

 

سناریو های احتمالی درباره حادثه الفجیره

سناریوی اول)

آمریکا و متحدانش برای این‌که امارات و عربستان را علیه ایران، بیشتر از قبل تهییج و تشجیع کنند، دست به چنین اقدامی زده‌اند و می‌کوشند تا ایران و متحدان منطقه‌ای‌اش را طراح و عامل این عملیات معرفی کنند. به‌خصوص که اداره کشتیرانی آمریکا، دو روز قبل از عملیات، به کشتی‌های تجاری و باربری این کشور، امکان حمله از سوی ایران را هشدار داده بود. این سناریو با تردیدهایی روبروست؛ سطح بالای هماهنگی میان امارات و عربستان با آمریکا از این جمله است، به‌خصوص که این دو کشور اگر بیشتر از آمریکا ضد ایران نباشند، کمتر نیستند.

 

سناریوی دوم)

امارات و عربستان خود در این ماجرا نقش‌آفرینی کرده‌اند تا با مقصر جلوه دادن ایران، زمینه‌ی تشدید خصومت‌ورزی آمریکا علیه ایران را فراهم کرده باشند. در این سناریو، امارات و عربستان با خودزنی، در پی فشار بین المللی بر ایران جهت تامین امنیت بیشتر انتقال انرژی به‌خصوص از تنگه هرمز هستند. البته این سناریو با توجه به تکذیب ابتدایی ماجرا از سوی امارات، عدم مانور جدی رسانه‌ای بر آن، جزئی معرفی کردن خسارات و هم‌چنین پیامدهای اقتصادی و پرستیژی آن برای این کشور، ضعیف تلقی می‌شود.

 

سناریوی سوم)

ایران و متحدانش برای اعلام هشدار به امارات و عربستان، دست به چنین عملیاتی زده‌اند تا این پیام جدی را به طرف مقابل تفهیم کنند که همراهی‌هایش با تحریم‌های آمریکا علیه تهران، بدون هزینه نخواهد بود. البته آمریکا نیز مخاطب این عملیات است تا به قدرت نامتقارن ایران برای ناامن‌سازی منطقه – در صورت نبود امنیت برای خود- پی برد. این‌که المیادین به‌عنوان یک رسانه عربی نزدیک به ایران و محور مقاومت، نخستین بار این خبر را منتشر کرده و با وجود تکذیب ابتدایی امارات، بر خبرش اصرار ورزید، یکی از دلایلی است که برخی تحلیل‌گران، ایران و متحدان منطقه‌ای‌اش را پشت پرده‌ی این عملیات معرفی می‌کنند. با این وجود، ایران به صورت رسمی خواستار تحقیق در خصوص این عملیات شده و همواره بر امنیت خلیج فارس و امنیت انتقال انرژی تاکید کرده است.

 

حادثه الفجیره و اهمیت تنگه هرمز

در این میان موقعیت ژئوپولتیک و منحصر بفرد «تنگه هرمز» تلاش‌های پرهزینه و بی وقفه به منظور کاهش اثرگذاری آن در امنیت انتقال انرژی را ناکام گذاشته است. انفجارها در بندر «فجیره» که سرمایه‌‌های کلانی را به عنوان یکی از مسیرهای جایگزین تنگه هرمز به خود جلب کرده بود، پرده از برخی واقعیات ناگفته برداشت:

 

واقعیت اول)

امارات متحده عربی بدون برخورداری از مؤلفه‌های لازم برای بازیگری در نقش یک قدرت منطقه‌ای، گام‌هایی بلندپروازانه از «خلیج فارس» تا «دریای سرخ» و از «غرب آسیا» تا «شمال آفریقا» برداشته است که این انفجارها می‌تواند پیامد طبیعی رویکرد منطقه‌ای و سیاست خارجی امارات تعبیر شود.

 

واقعیت دوم)

هرچند وقوع این‌گونه اتفاقات معمولا با «مظلوم نمایی» و «بزرگ‌نمایی رسانه‌ای» از سوی کشور محل حادثه همراه است، اما امارات متحده عربی به دلایلی همچون شکنندگی اقتصاد بارانداز و غیر تولیدی، تأثیر امنیت میدانی و روانی بر منابع عمده درآمدی آن همچون بورس، گردشگری و سرمایه‌گذاری خارجی در بخش املاک، تمایل چندانی به رسانه‌ای کردن این اتفاق ندارد.

 

واقعیت سوم)

آمریکا با لغو معافیت‌های فروش نفت ایران، عربستان و امارات را به عنوان دو بازوی مطمئن و با توان بالا در پاسخگویی به نیاز بازار نفت معرفی کرد، اما وقوع انفجار در یکی از مهم‌ترین بنادر نفتی دنیا، تضمین ناپذیری «ثبات» در بازار نفت، تعهد ناپذیری «امنیت انتقال انرژی» و در یک کلام شکست زودهنگام آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن در مدیریت طرح تحریم نفتی ایران را اثبات کرد.

 

واقعیت چهارم

کاهش ضریب امنیت سرمایه گذاری در امارات به دنبالِ تحریم قطر، هزینه ‌۱۶میلیارد دلاری سالانه‌ی ابوظبی در جنگ یمن، مداخله و همراهی پرهزینه با عربستان در تحولات لیبی، سودان، تونس و مصر، افزایش عوارض و مالیات دریافتی از شهروندان به دلیل کمبود بودجه، مهم‌ترین منبع درآمدی امارات را به صادرات نفت تقلیل و تغییر داده است.

 

واقعیت پنجم)

پیروی امارات از عربستان و آمریکا در افزایش سطح تنش با ایران، بی‌توجهی به هشدارها و سوء استفاده از صبر استراتژیک ایران، در کنار آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از ضعف داخلی و سوء رفتار منطقه‌ای می‌تواند بمثابه سیاه‌چاله‌ای بزرگ به قبرستان آمال و دستاوردهای این امیر نشین کوچک بدل شود.

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top