خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ الأربعاء ١٨ المحرّم ١٤٤١ Wednesday, September 18, 2019
کد خبر: 947898
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ - ۱۲:۴۶
اسرائیل مهم ترین نگران توافق برجام
بر اساس دیدگاه 26 نیروی نظامی سابق اسرائیل،برجام امنیت اسرائیل را تامین کرده است و رئیس‌جمهوری آمریکا نباید این مسئله را اندک بشمرد.
برجام و امنیت اسرائیل اسرائیل مهم ترین نگران توافق برجام
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام، ایران روز چهارشنبه (۱۸ اردیبهشت 96) در نامه‌ای به کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای (برجام) تصمیم خود برای کاهش تعهداتش در قبال این توافق را اعلام کرد، نامه مذکور را  دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور، در اولین سالروز خروج آمریکا از برجام، برای سران پنج کشور فرانسه، بریتانیا، چین آلمان و روسیه ارسال کرد. آقای روحانی در نامه خود "تاکید کرده است که ایران چقدر در موضوع برجام خویشتنداری کرده اما فرصت‌ها از دست رفته است و طرف مقابل نتوانسته به تعهداتش در برجام عمل کند به طوری که برای ایران راهی به جز کاهش تعهداتش نیست." خواسته ایران از طرف اروپایی؛"بازگشت شرایط در زمینه بانکی و نفتی به بیش از خروج آمریکا در اردیبهشت ماه سال ۹۷ است." دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ، که به روسیه سفر کرده بود در پیغامی گفت:  اقدام ایران در چارچوب برجام خواهد بود و جمهوری اسلامی قصد خروج از این توافق را ندارد.

 

خروج تدریجی ایران از برجام یعنی فروپاشی این معاهده بین المللی که طرف های اروپایی و آمریکایی برای محدود کردن برخی ایران زمان زیادی را برای آن صرف کرده بودند. بر اساس تحلیل برخی از کارشناسان بین المللی تامین امنیت اسرائیل یکی از مهم ترین محورهای برجام بود. و خروج از آن حتی به صورت تدریجی خبر خوبی برای رژیم غاصب اسرائیل نبوده است. وب سایت روزنامه هآرتص در یاداشتی به این موضوع پرداخته و از فروپاشی برجام ابراز نگرانی کرده است.

 

تحلیل هآرتص از خروج ایران از برجام

در نگاه اسرائیل توافقنامه برجام قید و بند قابل اطمینانی برای کنترل ایران بود که به تبع آن ضریب امنیت اسرائیل را افزایش می داد. و خروج از آن یعنی تهدید امنیت ملی اسرائیل، زیرا ۲۶ مقام نظامی بلندپایه سابق رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای از آمریکا و دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آن کشور خواستند در توافق هسته‌ای با ایران بماند. در این بیانیه تاکید شده است که برجام امنیت اسرائیل را تامین کرده است و رئیس‌جمهوری آمریکا نباید این مسئله را اندک بشمرد.

 

در بخشی از این بیانیه آمده است: اجماع در میان سازمان‌های نظامی و اطلاعاتی در سراسر جهان -از جمله جامعه دفاعی اسرائیل- این است که برجام کارایی لازم را دارد و اگر آمریکا انتخاب کند در این توافق بماند منافع امنیتی اسرائیل تامین خواهد شد و آمریکا باید با همکاری با متحدان و دیگر طرف‌های توافق به سایر اقدامات سیاسی ایران در خاورمیانه بپردازد.


در این بیانیه آمده است: یک دولت و یک رئیس‌جمهور که ادعا می‌کند متحدی قوی برای اسرائیل است، باید این بیانیه را بسیار جدی بگیرد. ما از اعضای کنگره و دیگر‌اشخاص با نفوذ خواهش می‌کنیم استدلال‌های این کهنه‌کاران نظامی اسرائیل را مد نظر داشته باشند و به هر روش ترامپ را متقاعد کنند در برجام بماند زیرا در غیر این‌صورت ممکن است عواقب وخیمی در انتظار امنیت اسرائیل، خاورمیانه و متحدان ما باشد و هنوز برای جلوگیری از این بحران دیر نشده است.


 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top