خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ الأربعاء ١٨ المحرّم ١٤٤١ Wednesday, September 18, 2019
کد خبر: 948017
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ - ۱۷:۰۰
روز نکبت! آوارگی یک ملت/ گزارش تصویری رابرت کاپا
روز نکبت، به روز ۱۵ مه گفته می شود که بر اساس تقویم میلادی روز قبل آن، روز استقلال اسرائيل است. و یادآور جنایت‌های رژیم صهیونیستی درسایه حمایت های انگلیس است
روز نکبت روز نکبت! آوارگی یک ملت/ گزارش تصویری رابرت کاپا
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام، ۱۴ می ۱۹۴۸ روزی است که تسلط بریتانیا بر فلسطین به پایان رسید اما رژیم صهیونیستی با اعلام موجودیت خود ده ها سال اشغالگری را آغاز کرد.


ماجرای تولد رژیم صهیونیستی به اشغال فلسطین توسط انگلستان در جریان جنگ جهانی اول باز می گردد؛ زمانی که یهودیان صهیونیست که از دهه‌ها قبل با مهاجرت به فلسطین ایده تاسیس کشوری یهود را دنبال می کردند پس از آنکه انگلیس تسلط فلسطین را از آن خود کرد گام های نخستین تاسیس کشور یهود را بر داشتند. یکی از مهمترین این اقدامات برای تاسیس کشور مستقل در سال ۱۹۱۷ انجام گرفت؛ "لرد روچیلد" که سرپرستی فدراسیون صهیونیسم در انگلستان را به عهده داشت، پیش نویس لایحه‌ای را به "بالفور"، وزیر خارجه وقت انگلیس تحویل داد که در آن خواستار حمایت از تشکیل کشوری یهود در فلسطین شده بود. بالفور نیز در اعلامیه‌ای حمایت انگلیس از تشکیل یک دولت یهود در فلسطین را اعلام کرد.

 

 

از این تاریخ تا ۱۴ می ۱۹۴۸ مقاومت مردم فلسطین با اشغالگری صهیونیست ها به اشکال مختلف انجام گرفت؛ اما جنگ جهانی دوم و بهانه هولوکاست به دست آلمان نازی باعث شد تا صهیونیست ها بتوانند مهمترین گام برای تاسیس دولت یهود را بر دارند. در واقع آنها تاوان هولوکاست را نه در آلمان بلکه در فلسطین یا سرزمین موعودشان می جستند! ( نکته جالب اینکه فلسطین در جریان جنگ جهانی دوم بی طرف بود، و هزاران کیلومتر با آتش جنگ آلمان نازی فاصله داشتند.)

 

 

از سوی دیگر با آغاز دوران تسلط انگلیس از ۱۹۱۷موج مهاجرت یهودیان به فلسطین به راه افتاد به طوری که در طی ۳۰ سال، جمعیت یهودیان ۱۲ برابر شد. مهاجران با حمایت بریتانیا سازمان نظامی کاملی تشکیل دادند و با کمک ارتش انگلیس خانه های فلسطینی ها را تصاحب می کردند.

 

 

در ۱۴ می سال ۱۹۴۸ تسلط بریتانیا بر فلسطین به پایان رسید اما صهیونیست ها بلافاصله و در همان روز با انتشار منشور استقلال، موجودیت کشور اسرائیل را اعلام کردند؛ فلسطینیان این روز را "روز نکبت" نام گذاری کرده‌اند.( روز مصیبت)

 

 

درست فردای آن روز، ارتش‌های کشورهای عربی و گروه زیادی از چریک‌های داوطلب عرب به محدوده رژیم اشغالگر اسرائیل از چند جبهه حمله بردند اما نهایتا این حملات به واسطه ی حمایت همه جانبه انگلیس و آمریکا و با شکست اعراب به پایان رسید.

 

برای دیدن سایز اصلی کلیک کنید

 

 

"رابرت کاپا" عکاس مشهور جنگ همزمان با پایان تسلط  انگلیس و تاسیس رژیم صهیونیستی در فلسطین به این کشور سفر می کند و مهمترین لحظات تاریخ معاصر این منطقه را در قالب تصویر به ثبت می ‌رساند.

کاپا که پیش از اعلام منشور استقلال اسرائیل به سرزمین اشغالی می‌آید تا پس از اعلام موجودیت این رژیم و آغاز جنگ اعراب در آنجا می‌ماند و عکاسی می کند. مهاجرت یهودیان و زندگی آنها در مناطق تحت اشغال در عکس هایی که او در این مدت گرفته است قابل مشاهده است. عکس های او از لحظه قرائت اعلامیه استقلال اسرائیل توسط "بن گورین" اولین نخست وزیر این رژیم آغاز و در ادامه مهاجرت یهودیان به سرزمین های اشغالی و زندگی در آنجا را شامل می‌شود.

 

"بن گورین" اولین نخست وزیر رژیم صهیونیستی در زیر عکس تئودور هرتزل پدر صهیونیسم سیاسی کسی که با کتابش با عنوان ” دولت یهود ، The Jewish State” در سال ۱۸۹۶ اعلام کرد که مردم یهود باید منطقه فلسطین را از آن خود درآورند.

پرچم رژیم صهیونیستی برای اولین بار رونمایی می شود، دو خط آبی در این پرچم یعنی محدوده اسراییل ازرود نیل تا فرات را شامل می شود.

بن گورین در حال قرائت بیانیه تاسیس رژیم صهیونیستی اسراییل، که بلافاصله در سازمان ملل متحد مورد تصویب قرار گرفت.

در ۱۴ می ۱۹۴۸، چند ساعت پیش از پایان حاکمیت انگلیس بر فلسطین، تشکیل کشور اسرائیل اعلام شد.

بن گورین در حال امضای توافقنامه برای از قیمومیت خارج کردن انگلیس و معرفی کردن قیم جدید یعنی اسراییل دیده می شود. اعراب هیچ نقشی در این ماجرا نداشتند و با تشکیل حاکمیتی یهودی به هر نحو، مخالف بودند.

با حضور نظامیان انگلیسی و نیروهای صهیونیستی متشکل از شاخه نظامی هاگانا و گروه‌های ایرگان و لهی (Lehi)پرچم اسراییل رسما در سرزمین فلسطین به اهتزاز درآمد.

موشه دایان که در جنگ با لبنان چشم چپش را از دست داد، در طول جنگ ۱۹۴۸ گردان اسرائیلی اشغال کننده «لد» و «رمله» را با کمک نیروهای انگلیسی فرماندهی می کرد، او به همین خاطر کمی بعد به عنوان وزیر دفاع رژیم صهیونیستی منصوب شد.

در طول یک سال پس از اعلان استقلال اسرائیل با کمک کشورهای غربی، یهودیان از سراسر دنیا به فلسطین مهاجرت کردند و در طول کمتر از یک سال جمعیت یهودیان رژیم صهیونیستی به بیش از ۶۰۰ هزار نفر افزایش یافت.

هر خانواده یهودی مهاجر در صورت مهاجرت به سرزمین اشغالی ، از کمک های نقدی، کار و مسکن بهره مند می شد.

نظامیان انگلیسی شرایط لازم برای حضور یهودیان را فراهم می ساختند.

یهودیان مهاجر به دلیل کثرتشان با کامیون های بزرگ به مناطق اشغالی گسیل می شدند.

بخش زیادی از نیروهای دفاعی اسرائیل با کمک دول غربی بر دریای مدیترانه، خلیج ایلات و دریای احمرتسلط پیدا کردند.

به دلیل احاطه بر دریای مدیترانه، غالب یهودیان از طریق دریا به سرزمین فلسطین عازم می شدند.

یهودیان بر روی عرشه کشتی ها منتظر رسیدن به فلسطین هستند، جایی که حالا آن را اسراییل می نامیدند.

برای هر یهودی مهاجر امکانات لازم به راحتی فراهم می شد، بنابر این لزومی برای بردن بار اضافی به نظر نمی رسید.

خیلی زود اراضی فلسطین به پایگاه صهیونیست ها تبدیل شد. اسطوره اصلی در این میان تئودور هرتزل بود.که در جای جای شهرهای اشغالی عکس هایش به دیوارها نصب می شد.

رابرت کاپا هیچ عکسی از درگیری نظامی ارائه نکرده است ولی عکس هایش گویای این مسئله است که شهرها مورد تهاجم و تخریب قرار گرفته اند.

سنگربندی ها و حضور نظامیان انگلیسی کاملا گویای درگیری های نظامی است.سازمان ملل در ابتدای ژوئن آتش‌بسی را برقرار کرد و در طول مدت همین آتش‌بس نیروی‌های رزمی اسرائیل با کمک دول غربی شکل گرفتند.به این ترتیب اسرائیل توانست علاوه بر فلسطین مناطق وسیعی از مصر، سوریه، اردن و لبنان را هم اشغال کند.

شاید عکس های رابرت کاپا هم در نشان دادن یک منطقه زیبا ازسرزمین اشغالی بی تاثیر نبود، با این وصف ، کاپا نتوانست ماشین های نظامی در عکس هایش را مخفی نگه دارد.

مردم مظلوم فلسطین هزاران بار با سیم های خارداردار اسراییل به عقب رانده شدند. این واقعیت رژیم غاصب اسراییل بود.

حالا دیگر فلسطین تخریب شده باید توسط نظامیان رژیم صهیونیستی آباد می شد تا با حضور پرتعداد یهودیان، مالکیت آن قطعی شود.

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top