خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ الأربعاء ١٨ المحرّم ١٤٤١ Wednesday, September 18, 2019
کد خبر: 948134
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۲/۲۶ - ۱۸:۴۶
تحلیل رسانه‎های برون‎مرزی از جنگ تمام‎عیار اقتصادی؛
حمله واقعی به معیشت ایرانی‎ها/ به غرور مردم ایران ضربه نزنید/ واکنش‎های داخلی
تلاش دولت آمریکا و متحدانش برای شکست مقاومت مردم ایران از طریق فشارهای اقتصادی، در کانون توجه رسانه‎های جهان قرار گرفته و تحلیل‎های متعددی را به دنبال داشته است.
بازار حمله واقعی به معیشت ایرانی‎ها/ به غرور مردم ایران ضربه نزنید/ واکنش‎های داخلی
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، فشارهای اقتصادی که امروز بر دوش مردم ایران سنگینی می کند، مورد توجه بسیاری از رسانه های برون مرزی قرار گرفته و در گزارش ها و تحلیل های خود به بررسی ابعاد مختلف این وضعیت پرداخته اند.

 

بررسی تحلیل های منتشر شده در رسانه های غربی نشان می دهد، این رسانه ها بر این باورند که آمریکا با تشدید تحریم ها، مردم عادی در ایران را هدف قرار داده و قصد دارد مقاومت آنان را در هم بشکند.

 

معیشت ایرانی ها، هدف هجمه‌های آمریکاست

دیلی بیست برای گزارش خود، طرحی را برگزیده که تعمیق شکاف و اختلافات تهران-واشنگتن توسط ترامپ را به تصویر می کشد. این روزنامه مطرح آمریکایی تیتر زد: "ترامپ جنگ جدیدی را علیه اقتصاد ایران به راه انداخته است".

به نوشته دیلی بیست، ممکن است ژست نظامی آمریکا توجه ها را به خود جلب کرده باشد اما حمله واقعی به ایران همان تحریم هایی هستند که با هدف ناامن سازی این کشور، طراحی شده اند.

 

سی ان بی سی نیوز ضمن انعکاس اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا درباره دشمنی نداشتن با مردم ایران می نویسد: «تاثیر تحریم های آمریکا بر زندگی شهروندان عادی ایران، ادعاهای وی درباره حامیت از مردم ایران را نقض می کند.»

بی بی سی گزارشی تصویری از مردمی که در تهران در صف تحویل شکر دولتی ایستاده اند منتشر کرده و به انعکاس تاثیر ملموس تحریم ها بر زندگی مردم پرداخته است.

ایران اینترنشنال نوشته: «شمار کارگران ایرانی که ظرف سال گذشته توانسته‌اند خدمات و تسهیلات رفاهی دریافت کنند، ۷۴ درصد نسبت به سال قبل از آن، کاهش یافته است.»

 

اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک می نویسد: «اقتصاد ایران و شهروندان این کشور هر روز تاثیرات آزار دهنده فشارهای اقتصادی آمریکا را احساس می کنند. در واقع تحریم ها، آسیب بیشتری را به بخش خصوصی ایران می زنند و این در شرایطی است که بخش بزرگی از نیروی کار ایرانی در بخش خصوصی مشغول به فعالیت هستند.»

 

لزوم اصلاحات موثر اقتصادی

کانترپانچ آمریکا نیز نوشت: «آمریکا برای مقابله با ایران، دو تاکتیک را در دستور کار قرار داده است: تاکیتک اول وارد کردن فشار بر ایران با هدف اجبار حکومت به تسلیم در مقابل خواسته های آمریکا و کنار گذاشتن طرح های ژئوپولیتیک خود در منطقه، است. دومین تاکتیک نیز در صورت شکست طرح اول اجرا می شود و آن هم اعمال فشار سنگین بر مردم ایران و تحریک آن ها به شورش و براندازی نظام از داخل است.»

این گزارش می افزاید: «اما اینکه در آینده موفق شود یا خیر، وابسته به میزان حمایت مردم ایران از حکومت این کشور است. حفظ این حمایت مردمی نیز به آن بستگی دارد که حکومت ایران هر چه زودتر اصلاحات اقتصادی موثری اجرا نموده و وضعیت معیشتی مردم را ارتقا دهد».

 

انتقام‌گیری اپوزیسیون هم‌پیمان واشنگتن از مردم ایران

در همین حال، سعید قاسمی نژاد، عضو بنیاد امریکایی "دفاع از دموکراسی ها" در آخرین مقاله خود با اشاره به افزایش قیمت کالاهای مورد نیاز مردم در ایران به‌عنوان نتیجه تحریم ها، به واشنگتن پیشنهاد می‌کند فشار حداکثری علیه ایران را ادامه دهد تا تهران تسلیم شود.

 

آمریکا به هدف خود خواهد رسید؟

در این میان، برخی رسانه های غربی، نسبت به نتیجه عکس گرفتن واشنگتن هشدار داده و نوشته اند، مردم ایران مردمی نیستند که زیر بار زور بروند و تسلیم فشارها شوند.

خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ در این باره نوشت: «اکنون مردم ایران، آمریکا را به عنوان کشوری سرکش می دانند.»

براساس این گزارش، یک راننده تاکسی ایرانی در گفتگو با بلومبرگ گفته: «اگر آمریکا بخواهد برای ما قلدری کند باید مقابل آن بایستیم؛ باید یکبار و برای همیشه این اتفاق بیفتد.»

 

نشنال اینترست نیز آورده است: «ایران ظرف چهار دهه گذشته تحریم های بی سابقه ای را تحمل کرده و تسلیم نشدنی باقی مانده است. اجبار ایران برای تغییر رفتار با استفاده از فشار خارجی به شدت به غرور ایرانی ها لطمه می زند و تنها منجر به افزایش حمایت مردم از حکومت ایران می شود.»

فارن پالیسی نوشته: «شاید ترامپ، بولتون و پمپئو به سرنگون کردن نظام سیاسی ایران تمایل داشته و خود را قانع کرده‌اند که فشار بیشتر بر مردم ایران، آنها را بر آن خواهد داشت که حکومت را سرنگون کنند.

اما بسیاری از ایرانیان دارای احساسات میهن‌دوستانه هستند و ممکن است خشم بیشتری نسبت به ابرقدرتی پیدا کنند که سعی می‌کند اقتصاد آنها را فلج کند. صداهای حامی آمریکا در ایران با افزایش فشارهای این کشور بر ایران در حال کاسته شدن هستند.»

 

صفحه شطرنج سیاسی ایران تغییر خواهد کرد

از سوی دیگر، تحلیل رسانه ها این است که این فشارهای معیشتی آن هم پس از وعده هایی که طیف متمایل به مذاکره با آمریکا در انتخابات دادند، می تواند به تغییر صفحه شطرنج سیاسی ایران بینجامد.

علی‌واعظ، مدیر بخش ایرانی گروه بحران در شبکه من و تو می گوید: «بدون شک دولت روحانی همه اعتبار خود را از دست داده است؛ احتمالا حضور مردم پای صندوق‌های رای در انتخابات آینده مجلس و ریاست جمهوری کاهش یابد.»

 

حمزه غالبی، مسئول ستاد جوانان موسوی در انتخابات 88 توییت کرد: «تحریم ها داره بدتر از تحریم های پیش از برجام می شه. گویی که خوش باوری ما برای مذاکره و دیپلماسی با آمریکا، فقط زمینه ساز تحریم های شدیدتر شده است».

شایان سمیعی تحلیلگر سیاسی نیز در ایران اینترنتشان با اشاره به تشدید فشارهای معیشتی علیه مردم ایران گفته، دموکرات ها نگران ایجاد تنش میان آمریکا و ایران در خاورمیانه و قدرت گیری اصولگرایان در ایران هستند.

 

واکنش مردم و مسئولان در ایران

بعد دیگر این ماجرا به واکنش مردم و مسئولان ایرانی بر می گردد که نشانه هایی از مقاومت و تلاش برای شکست آمریکا در جنگ اقتصادی را از خود نشان داده اند.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک، سخنان اخیر رهبر انقلاب را منعکس ساخته و نوشته، رهبر ایران ضمن بیان اینکه جنگی در کار نخواهد بود تاکید کرد: «گزینه قطعی ملت ایران، مقاومت است.»

 

روزنامه "آساهی" چاپ ژاپن در این باره نوشت: «مردم ایران بابت تحریم و افزایش قیمت‌ها نگرانند، اما روحیه خود را حفظ کرده‌اند و برای مقابله با استرس، گردش و تفریح در پارک‌های عمومی را گزینه مناسبی می‌دانند. آن‌ها خانوادگی دور هم جمع می‌شوند، سفره می‌اندازند و یکدیگر را دعوت می‌کنند.»

بی بی سی نوشته: «با شدت گرفتن تحریم‌ها، صادرات نفت ایران به مقصد‌های "نامشخص" افزایش قابل توجهی داشته و در ماه آوریل به ۴۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است. نفتکش‌های حامل این محموله‌های نامشخص یا شناور مانده‌اند (مثلا در بندرها) یا آنکه با خاموش کردن "سیستم شناسایی خودکار" تلاش کرده‌اند از دید ماهواره‌ها و رادارها دور بمانند.»

 

دویچه وله نیز گزارش داده: «علی‌رغم تحریم‌های نفتی اعمال شده علیه ایران توسط ایالات متحده، یک نفت‌کش ایرانی  در بندری در ژوشان چین پهلو گرفت و بار نفت خود را تخلیه کرد. ردیابی اطلاعات کشتی‌ها نشان داده ایران از طریق کشتی به کشتی  نفت خود را به چین صادر می‌کند. در این عملیات وانمود شده محموله‌ها از عراق می‌آیند.»

فارن پالیسی نوشت: «به دو دلیل تحریم‌ها نمی‌توانند به نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران پایان بدهند:

1. شبکه مالی مذهبی شیعیان که در قالب وجوهات شرعی نیازهای احتمالی آنان را تأمین می‌کند.

2. روحیه ضدامپریالیستی در منطقه انقدر قوی است که نیازی به انگیزه مالی ندارد.»

 

به هر روی، فضای رسانه ای جهان نیز همچون واقعیت های میدانی نشان می دهد که جنگ اقتصادی، به میدان اصلی رویارویی آمریکا با انقلاب ایران تبدیل شده و مردم و مسئولان جمهوری اسلامی، دوره ای حساس و سرنوشت ساز را در تاریخ انقلاب 40 ساله خود تجربه می کنند؛ دورانی که علیرغم تلخی ها و مشکلات بسیار، می تواند به مقدمه ای برای رقم خوردن آینده ای روشن تبدیل شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

111

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top