خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ الأحد ١٥ المحرّم ١٤٤١ Sunday, September 15, 2019
کد خبر: 949379
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۳/۸ - ۲۳:۲۰
یادداشت؛
برای جهش تاریخی، ایران‌مان را «جوان» کنیم
هرجای مملکت که رشد و حرکتش در اثر تنبلی و فرسودگی و خمودگی به رکود گراییده، در سریعترین زمان ممکن باید نوسازی شود و کادرهای جوان خون تازه‌ای در رگ‌های آن جاری کنند.
ایران میدان آزادی برای جهش تاریخی، ایران‌مان را «جوان» کنیم
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

میم ـ تربتی/ جام نیـوز؛

 

توصیه رهبر انقلاب در دیدار رمضانی با دانشجویان مبنی بر لزوم تلاش برای سر کار آمدن یک دولت "جوان" مورد توجه ناظران، اصحاب رسانه و کنشگران سیاسی اجتماعی قرار گرفته است.

این مطالبه اگرچه دیر به صحنه تضارب آراء رسیده، اما به هیچ وجه تازه نیست؛ زیرا تراکم انتقادات از ناکارآمدی‌ها در عرصه‌های مختلف اجرایی، مدت‌هاست که افکارعمومی را به این نتیجه رسانده است که بدنه فرسوده و ایستای فعلی، یارای عبور دادن کشور از پیچ و خم‌های جدید را ندارد.

 

رفع معضلات اساسی اقتصاد ایران که مدیریت بازار، مهار تورم، اشتغال آفرینی، مسکن‌سازی، تقویت تولید داخلی، حفظ ارزش پول ملی و... بخشی از آن‌هاست؛ کارگزارانی چابک و برخوردار از انگیزه جوانی می‌طلبد که در کوشش شبانه‌روزی خستگی نشناسند و به صندلی‌نشینی عادت نداشته باشند.

همین ضرورت را می‌توان به سایر جنبه‌ها از فرهنگ گرفته تا سیاست تسری داد.

 

نگاهی که رهبر فرزانه در بیانیه گام دوم انقلاب به جوانان معطوف داشته و در اغلب فقرات، این قشر را مخاطب قرار داده‌اند، ناشی از درک بایستگی جوانگرایی در کنار تأکید همیشگی بر تعهد می‌باشد؛ تعهدی که در بیان اخیر معظم‌له با تعبیر "حزب اللهی" متجلی است.

 

گذشته از این، اکنون در فشار مضاعف تحریمی و تنگنای معیشتی، مؤثرترین راهکار برون‌رفت از چالش‌های موجود، اعتماد به جوانانی است که قابلیت خارق‌العاده خود را در اغلب مقاطع انقلاب، دفاع مقدس و سازندگی ثابت کرده‌اند و اینک دستاوردهای ارزشمند کشور در حوزه‌های دانش و تکنیک و صنعت، مرهون نوآوری‌های آنان است.

 

نیازی به توضیح نیست که اگر کسی جوانگرایی را مترادف با نادیده‌انگاری تجربه یا بی‌مهری در حق پیران استخوان خردکرده و خدوم ترجمه کند، به بیراهه رفته و نه با مطالبات جمعی آشناست، نه با سلوک و رهنمودهای رهبری.

 

تقلیل دادن "جوانگرایی" به رقابت‌های انتخاباتی و جناحی نیز رهزن مطلوب است.

بدین معنا که هرچند دستگاه قضائی و قوه قانون‌گذار و دولت از صدر تا رده‌های میانی و پایینی محتاج پوست‌اندازی هستند؛ اما نباید به این مقدار بسنده کرد.

هرجای مملکت که رشد و حرکتش در اثر تنبلی و فرسودگی و خمودگی به رکود گراییده، در سریعترین زمان ممکن باید نوسازی شود و کادرهای جوان خون تازه‌ای در رگ‌های آن جاری کنند.

 

تجربه ذی‌قیمت اردوهای جهادی و نهادهای مدنی پویا می‌تواند برای نیل به این مقصود راهگشا باشد.

 

نسل جوان و تحصیلکرده که روزبروز مهارت‌های خود را ارتقا بخشیده، با سرمایه اعتماد و اجماع همگانی قادر است یک جهش تاریخی فوق‌العاده برای ایران عزیز رقم بزند.

و صدالبته بی‌توجهی به این نیاز قطعی و غفلت از گفتمان‌سازی در راستای تحقق حداکثری آن، مملکت را به خسارتی درخواهد افکند که "حسرت پیرانه‌سری" در برابرش هیچ است!

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top