خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ الأربعاء ١٩ ذو الحجّة ١٤٤٠ Wednesday, August 21, 2019
کد خبر: 954070
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ - ۲۱:۱۳
به چالش کشیده شدن توقیف اموال ایران از سوی آمریکا در بی بی سی +فیلم
موضوع توقیف غیرقانونی اموال ایران از سوی آمریکا با پاسخ های کارشناس حقوق بین الملل تلویزیون بی بی سی به پایان رسید.
حسن اسدی زیدآبادی به چالش کشیده شدن توقیف اموال ایران از سوی آمریکا در بی بی سی +فیلم
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، ضبط غیرقانونی اموال ایران از سوی آمریکا و کانادا طی سال های گذشته شتاب بیشتری بخود گرفته است.

 

این رویه که برخلاف اصول اولیه حقوق بین الملل است، تاکنون توانسته به بهانه تراشی های مختلف به بخشی از اموال ایران در آمریکا و کانادا چنگ اندازی کند.

 

در همین راستا بی بی سی فارسی در برنامه صفحه 2 به گفتگو با چند کارشناس حقوق بین الملل پرداخت و به بررسی ابعاد مختلف آن پرداخت.

 

ابتدا پگاه بنی هاشمی حقوقدان، با یادآوری اینکه اصل اولیه حقوق بین الملل مغایر چنین رفتارهای سرزده از دولت مردان آمریکایی است، به چگونگی شکل گیری این رویه از سوی آمریکار چنین اشاره کرد: بر طبق قوانین بین الملل، اموال دولت ها در کشورهای دیگر دارای مصونیت است. یعنی دادگاه محلی(دادگاه های یک کشور) نمی توانند اقدامی در جهت ضبط اموال دولت دیگر در خاک کشورشان بکنند. با این حال در مورد ایران و آمریکا از اواخر سال 1998 آمریکا اصلاحیه ای را در قانون خود به تصویب رساند که شهروندانش بتوانند در مواردی مانند حوادث تروریستی درخواست خسارت کنند.

 

 

لینک دانلود

 

 

حسن زیدآبادی در تکمیل آنچه پگاه هاشمی عنوان داشت، افزود: اصل مصونیت اموال دولت ها در نظام های حقوقی کشورهای دیگر یک اصل بنیادین است که در کنار اصل تساوی دولت ها، جزو چند اصل شکل دهنده حقوق بین الملل در دنیای جدید است. در واقع زیرپا گذاشتن این قانون و این اصل بدیهی و اولیه در حقوق بین الملل به ضرر تمام دنیاست.

 

وی در واکنش به سخنان بهنام دارایی زاده درباره رویه شکل گرفته از سوی آمریکا و کانادا و امکان تسری آن به دیگر کشورها پاسخ داد: اینکه مهمان برنامه می گوید آمریکا و کانادا با گذراندن یک قانون که بطور مشخص ایران را بعضا مورد هدف قرار داده، یک رویه ایجاد کرده، ابدا چنین رویه ای در حقوق بین الملل شکل نگرفته و هیچ حقوق دانی ایجاد چنین رویه ای را قبول ندارد.

 

کارشناس بی بی سی فارسی در تصحیح آن بخش از سخنان پگاه هاشمی درباره شکل گیری قانونی که آمریکا به شهروندانش حق شکایت اعطا کرده، اضافه کرد: از قضا در همین پرونده پترسون( کشته شدن نظامیان آمریکایی در لبنان در سال 1983) یادمان باشد ماجرا از کجا شروع شد و ایران چه اقداماتی کرد و یا قبل از آن در فلاتوو(پرونده دانشجوي آمريکايي کشته شده توسط جنبشی فلسطینی) می دانید که با همین بهانه علیه ایران وارد شدند تا خساراتی از اموال ایران بگیرند ولی دادگاه بدوی آمریکا با استناد به همین اصول اولیه و بدیهی بین المللی شکایت را رد کرد ولی لابی ای در آمریکا یعد از این حکم از سه قوه آمریکا سوء استفاده کرد و وقتی این پرونده با شکست مواجه شد رفت از طریق قوه مقننه آمریکا اقدام کرد و پرونده پترسون نیز بر اساس آن مطرح شده. بنابراین اول رفتند قانون را وضع کردند و بعد آمدند طرح دعوا کردند و آقای اوباما نیز در سال 2012 دستور اجرایی شدن این دعوا را صادر کرد و طی آن 2 میلیارد از اموال ایران توقیف شد.

 

 

لینک دانلود

 

 

پگاه بنی هاشمی در تائید صحبت های زیدآبادی گفت: همانطور که آقای زیدآبادی اشاره کردند مساله این است که قانون را در آمریکا در سال 2012 بردند کنگره و یک قانونی را تصویب کردند که بر اساس آن حالا دارند مدام اموال ایران را مصادره می کنند حالا یا با لابی یا چیز دیگر. بنابراین اگر شما بپرسید آیا درباره توقیف کشتی جبل الطارق قانونی وجود دارد؟ آیا بریتانیا می تواند آن را انجام دهد یا نه؟ بله می توانند آن را به پارلمان ببرند و به تصویب برسانند ولی این برخلاف اصول حقوق بین الملل است و اصل تفکیک قوا را زیر سوال می برد.

 

 

لینک دانلود

 

 

در بخشی دیگر از این گفتگو بهنام دارایی زاده کارشناس حقوق بین الملل از کانادا ادعاهایی هایی را مبنی بر اینکه ایران نیز دست به چنین اقداماتی زده، مطرح کرد که با واکنش حسن اسدی زیدآبادی مواجه شد.

 

زیدآبادی در پاسخ به تک تک شبهات مطرح شده چنین گفت: اولا چنین رویه ای شکل نگرفته و با اقدام یک کشور درست نمی شود. 2. اینکه می گویند بعضی از این احکام در اروپا و لوکزامبورگ برای اجرا ابلاغ شده باید بگویم همه کشورهای اروپایی آن را رد کرده اند و اجازه نداده اند. 3. اینکه گفتند ایران هم یک قانونی مشابه دارد، بله دارد و در سال 78 تصویب کرد و در سال 91 اصلاح شد. اما تعجب می کنم از مهمان شما که به یک نکته اساسی دقت نکردند. در این قانون آمده است ایران می تواند براساس عمل متقابل در حقوق بین الملل عمل کند یعنی تا زمانی که هر کشوری از جمله آمریکا چنین رفتاری با ایران داشته باشد ایران هم به همین نحو مقابله خواهد کرد. بر همین اساس بسیاری از ایرانی ها هم در دادگاه های ایران علیه آمریکا شکایت کرده اند.

 

 

لینک دانلود

 

115

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top