هشدار بایدن: بن‌بست در روند انتقال قدرت می‌تواند «به قیمت جان مردم» تمام شود
جو بایدن از ممانعت دولت دونالد ترامپ برای آغاز روند مرسوم انتقال قدرت انتقاد کرده است.

به گزارش جام نیوز، با گذشت ۱۰ روز از اعلام برنده شدن جو بایدن در انتخابات روز سوم نوامبر، تیم تشکیل دولت جدید می‌گوید از سوی کاخ‌سفید با بن‌بست روبرو شده است. بن بستی که بایدن آن را خطرناک توصیف کرد و هشدار داد چنانچه کابینه جدید نتواند با روند جاری مبارزه با کرونا آشنا و برای تحویل گرفتن آن آماده شود، ممکن است افراد بیشتری تنها به علت این کارشکنی، قربانی کووید۱۹ شوند.

 

جو بایدن که روز دوشنبه در شهر ویلمینگتون دلاور، محل زندگی و دفتر موقت رئیس‌جمهور منتخب، سخن می‌گفت تاکید کرده که همکاری نزدیک میان کابینه رو به انقضاء و کابینه جدید برای مبارزه موفق با کرونا لازم و ضروری است.

 

او یک بار دیگر امتناع دونالد ترامپ از پذیرش شکست در انتخابات را "خجالت‌آور" خواند.

 

همزمان میشل اوباما، همسر رئیس‌جمهوری سابق این کشور، در شبکه‌های اجتماعی از بن بست ایجاد شده توسط ترامپ انتقاد کرده و نوشته: "این یک بازی نیست".

 

جو بایدن با کسب ۳۰۶ رای در نظام کالج انتخاباتی (الکتورال) توانست دونالد ترامپ را که تنها چهار سال از حضورش در کاخ‌سفید می‌گذشت شکست دهد.

 

این در حالی است کهترامپ نه تنها تاکنون نتیجه انتخابات و شکست را نپذیرفته که همچنان بدون ارایه شواهد مدعی تخلف در انتخابات است. او روز دوشنبه یک بار دیگر در توییتر مدعی شد "من پیروز انتخاباتم".

 

ستاد انتخاباتی او هم که شکایات متعددی نسبت به نتایج انتخابات و نحوه برگزاری آن در ایالات مختلف طرح کرده، تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده و روز دوشنبه هم گزارش شد بدون ارایه دلیل مشخصی، شکایت خود در پنسیلوانیا را از دادگاه پس گرفته است.

 

مطابق قانون و عرف انتقال قدرت در آمریکا، اداره خدمات عمومی (جی‌اس‌ای) که بخشی از دولت است پس از انتخابات موظف به آغاز روند انتقال دولت از کابینه فعلی به کابینه منتخب می‌شود. اما این اداره دولتی هنوز جو بایدن را به عنوان رئیس جمهوری بعدی آمریکا و کامالا هریس به عنوان معاون منتخب را رسما به نهادهای دولتی معرفی نکرده است و همین علاوه بر مسدود ماندن بودجه تعیین شده برای این امور، باعث معطل ماندن اقدامات معمول انتقال قدرت در واشنگتن شده است.

 

اعضای تیم انتقالی آقای بایدن می‌گویند این کارشکنی از سوی دولت آقای ترامپ باعث شده آنها از روند برنامه های جاری برای واکسیناسیون کرونا و سیاست های نحوه توزیع آن بی اطلاع بمانند. برنامه هایی که اجرایی شدن آنها احتمالا بر دوش دولت جدید قرار خواهد گرفت.

 

جو بایدن در جریان سخنان روز دوشنبه خود این وضعیت را "کاملا غیرمسئولانه" خواند و گفت: "کسی هست که متوجه شود اوضاع از چه قرار است؟ اینجا قضیه غلو کردن و مبالغه نیست، قضیه جان مردم است... اگر ما نتوانیم همکاری کنیم ممکن است افراد بیشتری قربانی شوند".

کد خبر: 1002404
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۸/۲۷ - ۰۹:۲۸
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی