یورونیوز: ایران، توپ را به زمین اروپایی‌ها انداخت
"ایران ضمن واکنش به بیانیه تروئیکای اروپایی، برای بازگشت به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای وین، توپ را به زمین اروپایی‌ها انداخت."

به گزارش جام نیوز، در پی واکنش وزارت امور خارجه ایران به بیانیه طرف‌های اروپایی برجام در خصوص نحوه همکاری تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یورونیوز نوشت:

 

وزارت امور خارجه ایران ضمن واکنش به بیانیه تروئیکای اروپایی در خصوص نحوه همکاری تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای بازگشت به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای وین، توپ را به زمین اروپایی‌ها انداخت.

 

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه، یک روز پس از انتشار بیانیه مشترک سه کشور اروپایی باقی مانده در برجام یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان از تروئیکای اروپایی خواست به جای آنچه وی «فرافکنی سیاسی» خواند در جهت پایبندی کامل به تعهدات خود و مصوبات کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک با هدف اجرای کامل برجام گام بردارند.

 

او در ادامه یادآور شد که فعالیت‌های هسته‌ای کشورش صلح‌آمیز و کاملا در چارچوب قوانین بین‌الملل و «حقوق ذاتی لاینفک کشورها» دنبال می‌شود.

 

آقای خطیب‌زاده همچنین تاکید کرد که ایران به موجب بندهای ۲۶ و ۳۶ برنامه جامع اقدام مشترک و پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌ها و نیز «تداوم بدعهدی اروپا در زمینه انتفاع اقتصادی ایران» از توافق وین، در راستای کاهش تعهدات برجامی گام برداشته و در صورت اجرای کامل تعهدات از سوی طرف مقابل به تعهدات پیشین باز خواهد گشت.

 

این موضع پس از آن بیان شد که سه کشور اروپایی باقی مانده برجام روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند به طور کامل خود را با آنچه در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ آمده منطبق کند.

 

تروئیکای اروپایی در این بیانیه بار دیگر نسبت به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای وین ابراز تاسف کرد و ضمن تاکید بر پایبندی کامل خود به این توافقنامه، اقدامات اخیر ایران در کاهش تعهدات برغم آنچه «لغو تحریم‌ها و حسن نیت برای تجارت از طریق ساز و کار اینستکس» خوانده شده، را نگران کننده توصیف کرده است.

 

106

کد خبر: 1002842
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۹/۱ - ۱۸:۱۹
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی