پشت‌پرده رفتارهای تحریک آمیز اردوغان علیه ایران
مرکز مطالعات ایرانی آنکارا (ایرام) که اعضای آن، حضوری ثابت در رسانه‌های ضدایرانی دارند، از جمله مراکزی است که با هدف فعالیت علیه ایران و حمایت از تجزیه‌طلبان در همسایگی ایران تاسیس شده است.

به گزارش جام نیوز، سیاستمداران هر کشوری در تعیین خط و مشی سیاست خارجی خود بر روی مطالعات و گزارش اتاق‌های فکر و مراکز مطالعاتی تخصصی تکیه می‌کنند.


متاسفانه این مراکز در ترکیه، درباره ایران از وظیفه اصلی خود فاصله گرفته و تبدیل به سرویس ارائه خدمات برای دستگاه‌های امنیتی شده اند؛ از جمله این مراکز، موسسه ایران شناسی ایرام می باشد که دفتر مرکزی آن در آنکار واقع شده و اخیرا شعبه دیگری نیز در شهر استانبول افتتاح کرده است. این مرکز علاوه بر رصد روزانه فضای سیاسی و اقتصادی کشور، سمینارها و سخنرانی های متعددی را در  رابطه با موضوعات مختلف ایران برگزار می کند. گزارش های این مرکز در قالب کتاب و مقاله تدوین و منتشر شده است.


بررسی دقیق نوع فعالیت های این مرکز نشان می دهد که تمرکز جدی بر ترویج و حمایت از تجزیه طلبی در ایران داشته و دارد.


با توجه به جایگاه این مرکز و حضور فعال اعضای آن در ایران و آذربایجان، به طور قطع گزارشات آن، مبنای سخنرانی های رجب طیب اردوغان است و شعری که در متن سخنرانی او آمده بود، به احتمال بسیار زیاد با پیشنهاد و نظر این مرکز بوده است.


اشعار سروده شده درباره جدایی از وطن و حسرت، بسیار هستند و حالا سوال این است که چگونه از میان این همه شعر، اردوغان دقیقا سراغ آن شعری برود که حساسیت برانگیز بوده و تمامیت ارضی را هدف گرفته است؟ بدون شک، گروه‌هایی همچون ایرام در چنین انتخاب جنجال برانگیزی نقش داشته اند.

 

 

کد خبر: 1005093
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۹/۲۴ - ۱۶:۲۱
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی