مردم یمن گرسنه نیستند، بلکه از گرسنگی می‌میرند!
مردم یمن "گرسنه نیستند" بلکه از گرسنگی می‌میرند. اکنون در یمن 13.5 میلیون نفر با خطر مرگ ناشی از گرسنگی شدید مواجه هستند.

به گزارش جام نیوز، وانسا هوگوینین، سخنگوی دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل متحد (OCHA) طی گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی درباره وضعیت وخیم انسانی در یمن، نسبت به خطر قحطی در این کشور گفت: فاجعه انسانی که در یمن صورت می‌گیرد، بدترین فجایع بشری در جهان است.

 

وی افزود: سوء تغذیه هیچ وقت این قدر بدتر نشده بود. مردم یمن "گرسنه نیستند" بلکه از گرسنگی می‌میرند. اکنون در یمن 13.5 میلیون نفر با خطر مرگ ناشی از گرسنگی شدید مواجه هستند.

 

هوگوینین گفت: احتمال دارد این رقم از ژوئن 2021 حدود سه میلیون افزایش یابد. یعنی ممکن است بیش از نیمی از مردم این کشور با قحطی دست و پنجه نرم کنند.

 

هوگوینین در ادامه تاکید کرد: 80 درصد کل جمعیت یمن که 30.5 میلیون نفر است، نیاز به مراقبت و کمک‌های بشردوستانه دارند.

 

سخنگوی این نهاد با اشاره به بار اضافی کووید-19 به سیستم بهداشتی یمن که در وضعیتی شکننده قرار گرفته، گفت: به همین خاطر مردم این کشور در برابر بیماری‌های مرگبار بی‌دفاع هستند.

 

وی با فراخوان از جامعه جهانی برای حمایت از صندوق‌های کمک‌ بشردوستانه و پایان دادن به خشونت در این کشور گفت: اکنون مبارزه با قحطی در اولویت قرار دارد. همه باید برای جلوگیری از گسترش قحطی در یمن هر چی در توان دارند به کار گیرند. سوء تغذیه هیچ وقت این قدر بدتر نشده بود. در برخی از مناطق از هر چهار کودک یمنی یک نفر از سوء تغذیه رنج می‌برد.

 

هوگوینین تصریح کرد:‌ ما راه حل این مشکل را بلدیم. چون دو سال پیش با حمایت جامعه بین‌المللی این معضل را حل کرده بودیم. جان میلیون‌ها نفر از جمله ده‌ها هزار کودک را نجات دادیم. اگر جهان به آنها کمک نکند این کودکان و خانواده آنها مجددا با مشکل گرسنگی مواجه خواند شد.

 

وی تاکید کرد: در نهایت برای پایان دادن به بحران در یمن به یک راه حل سیاسی و در عین حال برای بهبودی اقتصاد این کشور به یک حمایت کننده معتبر نیاز هست. در ضمن برای زنده ماندن میلیون‌ها نفر در این کشور نیاز به کمک‌های بشردوستانه داریم.

 

106

کد خبر: 1007890
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۲۰:۲۰
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی