عون حریری را به "دروغگویی" متهم کرد و حریری با "انجیل" پاسخ می دهد
برخی افراد آگاه نیز اظهار داشتند که عون فقط از اینکه ویدئو به طور کامل منتشر نشده و دیگر دیدگاه های شفاف و صریحش درباره رفتارهای حریری را شامل نشده است، احساس نارضایتی می کند.

به گزارش جام نیوز به نقل از العالم، ویدئوی منتشر شده بحران بی اعتمادی میان رئیس جمهور لبنان و نخست وزیر مکلف را تشدید کرد به گونه ای که ممکن است بر پیچیدگی های آن نه فقط در عرصه تشکیل دولت بلکه در زمینه مسائل شخصی میان طرفین بیفزاید.

شبکه تلویزیونی "الجدید" لبنان فیلم ویدئویی از دیدار میان میشل عون، رئیس جمهوری این کشور و حسان دیاب، نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان منتشر کرد که در آن عون، سعد حریری، نخست وزیر مکلف به تشکیل کابینه جدید را به دروغگویی متهم می کند.

این ویدئو از دیدار عون با حسان دیاب اندکی قبل از شروع جلسه شورای عالی دفاع لبنان در کاخ بعبدا ضبط شده است.

در این ویدئو دیاب از عون می‌پرسد: «جناب رئیس جمهور تشکیل دولت چه شد؟» و عون جواب می‌دهد: «تشکیل دولتی در کار نیست، یک برگه به من داده ... دروغ میگه... اظهارات دروغین مطرح می کنه، الان چند وقته که خبری نیست... ببین شانس لبنانی‌ها رو... الان رفته ترکیه نمی‌دونم چه تاثیری میخواد بگیره»

حریری نیز در واکنش به این اظهارات رئیس جمهوری لبنان به کتاب مقدس استناد کرد و در توییتی به نقل از کتاب مقدس- سفر حکمت نوشت: "حکمت در نفسی که دنبال مکر است و در جسمی که مرتکب گناه می‌شود، وارد نمی شود."

از سوی دیگر حریری روز جمعه بدون اطلاع قبلی به ترکیه رفت و با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور در استانبول دیدار کرد. در این دیدار دو ساعته و پشت درهای بسته، دو طرف در خصوص توسعه همکاری‌های عمیق مشترک و روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و تجاری گفتگو کردند.

این دیدار در شرایطی انجام شد که لبنان درگیر سلسله بحران‌های اجتماعی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی است و از سوی دیگر حریری با فردی دیدار کرده که از سوی دولت سعودی متهم به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی است.

برخی می گویند که عون از انتشار این ویدئو ناخشنود نیست؛ بلکه کاملا از این امر رضایت دارد . بویژه که برخی گزارشها حاکی از آن است که بسیاری از لبنانی ها در شبکه های اجتماعی سخنان عون را تایید کردند.

برخی افراد آگاه نیز اظهار داشتند که عون فقط از اینکه ویدئو به طور کامل منتشر نشده و دیگر دیدگاه های شفاف و صریحش درباره رفتارهای حریری را شامل نشده است، احساس نارضایتی می کند.

برخی افراد نزدیک به عون نیز تاکید کردند که حریری اینک دو گزینه بیشتر ندارد یا باید از تشکیل دولت پوزش بطلبد یا آنکه شیوه سابق در تشکیل دولت را کنار بگذارد و معیارها و اصولی را که میشل عون در جلسات سابق مطرح کرده است، در دستور کار قرار دهد.

کد خبر: 1008123
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۱۰/۲۵ - ۰۰:۴۹
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی